Jaki wpływ na miesiączkę ma odchudzanie?

odpowiada lek. med. Marek Ślusarski, specjalista endokrynolog i ginekolog położnik
22.12.2000 , aktualizacja: 28.02.2002 12:36
A A A Drukuj
Niestety, odchudzanie może czasem bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie kobiety.
Zwłaszcza jeśli odchudza się nastolatka. Młode dziewczyny nie mają dystansu ani do własnej sylwetki ani do mody, często więc stosują drakońskie diety, nie wiedząc, czym to grozi. Tymczasem jeśli przy odchudzaniu albo w efekcie anoreksji masa ciała kobiety spadnie poniżej dopuszczalnego minimum (np. wtedy, gdy kobieta o umiarkowanej wadze w krótkim czasie straci 25 proc. masy ciała), miesiączka może zniknąć. Dlaczego? Bo przy zbyt niskiej masie ciała zostaje zaburzona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i jajnikami. I jajniki po prostu przestają normalnie działać.

Prawidłowa miesiączka jest u kobiety jedną z oznak prawidłowo funkcjonującego organizmu. Jej brak niesie poważne konsekwencje. Przede wszystkim psychologiczne. Kobieta, która nie miesiączkuje, może mieć zaburzoną samoocenę, czuć się niepełnowartościowa, w końcu - cierpieć na zaburzenia osobowości. Jest też narażona na to, że wystąpią u niej objawy charakterystyczne dla okresu pomenopauzalnego: starcza skóra czy osteoporoza.

Aby miesiączka wróciła, kobieta musi przybrać na wadze. Czasem jest to jednak trudne. Gdy jajniki nie działają, kobiecie podaje się wówczas leki hormonalne.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta