Zapłodnienie in vitro

Aleksandra Pezda, "Gazeta Wyborcza"
14.12.2009 , aktualizacja: 31.08.2012 10:10
A A A Drukuj
Sztuczne zapłodnienie to dla wielu pary jedyny sposób na posiadania własnych dzieci

Sztuczne zapłodnienie to dla wielu pary jedyny sposób na posiadania własnych dzieci (Shutterstock)

Ważne pytania

Komu lekarze zalecają zapłodnienie metodą in vitro?

- Kobietom z niedrożnymi jajowodami, endometriozą, ciężkimi zaburzeniami jajeczkowania, nieznaną przyczyną niepłodności (po kilku latach bezskutecznego leczenia innymi metodami).

- Mężczyznom z małą liczbą plemników lub ich brakiem w nasieniu.

- Małżeństwom albo stałym parom; na in vitro dla samotnych kobiet nie każdy ośrodek się zgadza.

- Kobieta powinna mieć mniej niż 42 lata, w przypadku mężczyzn nie ma ograniczeń.

Ile to kosztuje?

Na przygotowanie hormonalne kobieta musi wydać 3-4 tys. zł. Sama procedura zapłodnienia in vitro kosztuje 4-8 tys. zł (zależnie od ośrodka). Koszty podawane są w przybliżeniu - różnice powstają z dostosowywania kuracji hormonalnej indywidualnie do pacjentki.

Jakie badania trzeba zrobić przed zabiegiem?

Kobiety: ocena stanu bakteriologicznego pochwy (wymaz), USG jajników, stężenie hormonów FSH, estradiol (badanie krwi), wykluczenie infekcji wirusowych: HIV, WZW typu B i C (badanie krwi), oznaczenie grupy krwi.

Mężczyźni: badanie nasienia, wykluczenie infekcji wirusowych: HIV, WZW typu B i C (badanie krwi). Jeżeli wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego wynika ze złych parametrów nasienia - dodatkowo badanie kariotypu, czyli ocena liczby i struktury chromosomów (badanie krwi).

Czy podczas procedury in vitro można normalnie żyć?

Zalecany jest zdrowy tryb życia, bez stresów. Nie wolno palić tytoniu ani pić alkoholu. Zwolnienie lekarskie najlepiej wziąć na dni, w których ma być wykonana punkcja i transfer zarodków. Sport - tak, ale nie wyczynowy. Seks - tak, nawet po transferze zarodków, ponieważ z medycznych statystyk wynika, że może pomóc w przyjęciu się ciąży.

Jakie mogą być powikłania?

- Zespół hyperstymulacji. To sytuacja, kiedy jajniki nadmiernie zareagowały na podawane leki, co kończy się znacznym zwiększeniem ich objętości przez bardzo liczne pęcherzyki. Może to doprowadzić do ciężkich zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, np. niewydolności nerek, zaburzeń oddychania - a to może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Uwaga! Tak ciężka hyperstymulacja zdarza się rzadko. Najczęściej występują jej łagodne postaci - towarzyszy im ból podbrzusza i pleców, a także przejściowe powiększenie obwodu brzucha. Te objawy ustępują zaraz po miesiączce, a u kobiet, którym udało się zajść w ciążę, mogą ulec nawet przejściowemu zaostrzeniu - w takiej sytuacji ustępują najczęściej po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży.

- Ciąża wielopłodowa. Za pełny sukces in vitro uważa się donoszoną ciążę zakończoną porodem jednego zdrowego noworodka, ewentualnie bliźniaków. Trojaczki to poważny błąd w sztuce, bo zwiększa się zagrożenie powikłaniami położniczymi i wcześniactwem.Czytaj także:

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - cicha epidemia

Immunoglobuliny anty D

Mity o ciąży - na co uważać

Co się dzieje z ciałem po ciąży

Złe nawyki żywieniowe ciężarnych

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX