Zabiegi ratujące życie

red.
30.11.2009 , aktualizacja: 30.11.2009 14:35
A A A Drukuj
Te czynności powinien znać każdy. Jeśli świadek wypadku udziela poszkodowanemu fachowej pomocy, lekarz pogotowia, gdy przybędzie na miejsce, ma większą szansę uratować ludzkie życie.
Czynności, jakie powinien wykonać świadek wypadku, nie wymagają użycia sprzętu medycznego. Jedyne, co powinien posiadać ratownik, to tzw. zimna krew. Jeśli nie wpadniemy w panikę, bez trudu ułożymy poszkodowanego we właściwej pozycji, zastosujemy sztuczne oddychanie czy pośredni masaż serca. Nie zawsze jest to konieczne: bardzo często wystarcza jedynie właściwa ocena stanu zdrowia ofiary wypadku - jej przytomności, oddechu, czynności serca, tętna - i jak najszybsze wezwanie fachowej pomocy. Obok przedstawiamy tzw. łańcuch przeżycia. Tym fachowym terminem ratownicy określają czynności, jakie świadek wypadku po kolei powinien wykonać przy poszkodowanym, aby powiodło się podjęte w razie potrzeby przez lekarzy postępowanie reanimacyjne.

Aby właściwie ocenić sytuację

Najpierw sprawdzamy stan przytomności poszkodowanego, potem jego oddech, wreszcie czynność serca i tętno. W zależności od oceny stanu ofiary przechodzimy do wykonywania kolejnych procedur ratowniczych.

Oceń stan

- przytomny -jeżeli potrzeba, wezwij pomoc

- nieprzytomny - udrożnij drogi oddechowe

Oceń oddech (przez 10 s.):

- oddycha - ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, wezwij pomoc

- nie oddycha - wezwij pomoc

Wykonaj dwa sztuczne oddechy i szukaj oznak krążenia (ok. 10 s.):

krążenie obecne - zastosuj sztuczne oddychanie

krążenie nieobecne - zastosuj sztuczne oddychanie oraz pośredni masaż serca

Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że ani tobie, ani poszkodowanemu nie grozi niebezpieczeństwo.

Ocena stanu świadomości

Klęknij obok poszkodowanego. Obiema rękami chwyć go za barki i delikatnie potrząśnij. Zapytaj głośno, czy wszystko jest w porządku.

Przytomnego (odpowiada na twoje pytania, porusza się): pozostaw w pozycji, w jakiej go znalazłeś (pod warunkiem że nie grozi mu niebezpieczeństwo), oceń stan jego zdrowia i wezwij pomoc, jeżeli to konieczne; systematycznie ponawiaj ocenę stanu zdrowia poszkodowanego.

Do nieprzytomnego (nie reaguje na twoje działanie): wezwij telefonicznie pogotowie (jeżeli nie masz telefonu, wołaj o pomoc).Jeśli nie możesz zbadać poszkodowanego w pozycji, w jakiej go znalazłeś, obróć go na plecy.

Udrożnienie dróg oddechowych

Klęcząc obok poszkodowanego, otwórz jego usta. Jeśli w jamie ustnej dostrzeżesz ciała obce, usuń je; protezy zębowe, jeśli dobrze się trzymają, pozostaw na miejscu. Połóż swoją dłoń na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu; kciuk i palec wskazujący pozostają wolne, tak aby mogły zamknąć nos, jeżeli niezbędne okaże się rozpoczęcie sztucznego oddychania. Drugą ręką unieś podbródek rannego w taki sposób, by broda była skierowana mocno ku górze.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX