Kiedy do lekarza?

Tekst Joanna Szulc Konsultacja: dr Piotr Albrecht
21.10.2009 , aktualizacja: 19.11.2009 13:53
A A A Drukuj
Starsze niemowlę nie musi przy każdym katarze odwiedzać pediatry. Ale są sytuacje, w których bez wahania trzeba wzywać lekarską pomoc
Jesteście już na tyle doświadczeni, że wiecie, jak ulżyć dziecku przy przeziębieniu, ząbkowaniu czy drobnych problemach z brzuszkiem. Maluch rośnie i wzmacnia się, ale poznając świat, ma coraz bliższy i częstszy kontakt z wirusami i bakteriami. Pakuje do buzi każdy napotkany przedmiot, częściej bywa w dużych skupiskach ludzi, a poza tym - trenuje swój układ odpornościowy. Wszystko to sprawia, że częściej ulega infekcjom. Pierwszymi objawami zbliżającej się choroby jest często rozdrażnienie, brak apetytu, niespokojny sen, czasami rozwolnienie. Jeśli dziecko marudzi i popłakuje, zmierzcie mu temperaturę i przyjrzyjcie się, czy ma także jakieś inne objawy choroby.

Jeśli coś w zachowaniu dziecka was niepokoi, koniecznie skonsultujcie się z pediatrą. Pamiętajcie, że gorączkującego malucha (o gorączce mówimy, gdy temperatura przekracza 38,5 st. C) zawsze musi zbadać lekarz. Nie czekacie jednak na jego wizytę z obniżeniem temperatury, bo wysoka gorączka u niektórych dzieci może doprowadzić do drgawek.

Możecie podać malcowi odpowiedni do wieku lek przeciwgorączkowy lub spróbować obniżyć temperaturę za pomocą letniej kąpieli (najlepiej zawczasu, przy okazji rutynowej wizyty kontrolnej poprosić pediatrę o radę, jak pomóc dziecku w takiej sytuacji).

Zobaczcie, kiedy iść z maluchem do lekarza, kiedy wezwać pediatrę na wizytę domową, a kiedy natychmiast jechać z chorym dzieckiem do szpitala.

Niemowlę ma biegunkę lub/i wymiotuje.

Za infekcję układu pokarmowego u maluchów odpowiadają najczęściej rotawirusy. Wywołują biegunkę, wymioty. Choroba zazwyczaj przebiega z niewysoką gorączką. Zatrucie pokarmowe u niemowląt i małych dzieci jest mało prawdopodobne - przecież jedzą produkty świeże, gotowane w domu lub sterylnie produkowane i pakowane w słoiczki.

Co robić?

Pojcie malca, często przystawiając go do piersi lub co chwila proponując mu małe porcje przegotowanej niegazowanej wody mineralnej.

Jeśli dziecko odmawia picia, nie moczy pieluch (od trzech godzin nie zrobiło siusiu ani razu), ma karminowe, spierzchnięte usta, zapadnięte ciemiączko, płacze bez łez, a fałd skóry na brzuszku złapanej przez ciebie palcami nie rozprostowuje się od razu - natychmiast jedźcie do szpitala. Maluch jest odwodniony i trzeba mu podać kroplówkę! Nawet jeśli dziecko nie wydaje się odwodnione, ale ma mniej niż pół roku lub biegunka i wymioty trwają ponad 6 godzin, koniecznie skonsultujcie się z lekarzem.

Maluch kaszle.

Kaszel u niemowlęcia jest sygnałem niepokojącym. Choć jego przyczyna może być też błaha (np. spływający do gardła nadmiar śliny, który towarzyszący ząbkowaniu), nie należy go lekceważyć. Zwykle jest bowiem objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Co robić?

Idźcie do lekarza. Pediatra osłucha malca i sprawdzi, czy kaszel jest jedynie wynikiem podrażnienia gardła i odkrztuszania wydzieliny spływającej z nosa podczas przeziębienia, czy też słychać niepokojące zmiany w oskrzelach lub płucach. On też zdecyduje, czy infekcję można leczyć w domu, czy w szpitalu.

Dziecko ma szczekający kaszel, chrypkę, kłopoty z oddychaniem, zaczyna się dusić.

To objawy zapalenia krtani, choroby groźnej dla małych dzieci. Budowa krtani u maluchów jest inna niż u dorosłych i niewielki obrzęk jej tkanki może spowodować niebezpieczną duszność. Choroba często atakuje nocą.

Co robić?

Natychmiast wezwijcie pogotowie, bo infekcja może postępować błyskawicznie. Czekając na pomoc, weźcie dziecko na ręce, okryjcie je kocem i stańcie z nim przy otwartym oknie - jeśli na dworze jest chłodno. Zimne powietrze pomoże hamować obrzęk krtani. Jeśli za oknem jest ciepło, wejdźcie do łazienki, odkręćcie gorącą wodę i puście ją do wanny, tak by pomieszczenie wypełniła gorąca para. Wilgotne powietrze ułatwia oddychanie. (Uwaga, nigdy nie należy robić dziecku parówki nad miską z gorącą wodą, bo można niechcący je poważnie oparzyć).

Lekarz, poda maluchowi lek sterydowy, który natychmiast zmniejszy obrzęk krtani. Zapalenie krtani u małego dziecka trzeba czasem leczyć w szpitalu.

Maluch gorączkuje, bardzo płacze, trze ucho rączką lub pociera je o poduszkę.

To wygląda na ostre zapalenie ucha. Choroba lubi atakować późnym wieczorem. Często jest następstwem infekcji z katarem.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX