Jak często zdrowa kobieta powinna badać poziom hormonów?

O regularnym badaniu hormonów powinny pamiętać jedynie starsze kobiety

O regularnym badaniu hormonów powinny pamiętać jedynie starsze kobiety (Shutterstock)

Zwykle nie bada się wszystkich hormonów, lecz jedynie sprawdza poziom niektórych z nich, w zależności od podejrzewanego schorzenia.
Jeśli więc kobieta jest zdrowa, na nic się nie uskarża, a lekarz nie podejrzewa u niej żadnej choroby ani zaburzeń, robienie badań hormonalnych nie ma sensu.

Jedynie u kobiet w podeszłym wieku można mówić o wskazaniach do rutynowego sprawdzenia poziomu hormonu tarczycy TSH . W USA uważa się bowiem, że niedoczynność tarczycy sprzyja powstawaniu u starszych ludzi niektórych chorób: demencji starczych czy niewydolności układu krążenia.

Niektórzy lekarze są zdania, że kobiecie, która wchodzi w okres okołomenopauzalny i chce stosować hormonalną terapię zastępczą, trzeba zbadać poziom hormonów. Uważam, że takie badania nie zawsze są potrzebne. Jeśli pacjentka jest zdrowa, normalnie miesiączkuje, a uskarża się tylko na pewne dolegliwości związane z okresem okołomenopauzalnym (np. cierpi na nocne poty lub wahania nastroju), to można jej zalecić standardową hormonalną terapię zastępczą, która te dolegliwości zlikwiduje i utrzyma jednocześnie miesiączkowanie.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.Dołącz do nas na Facebooku!

Skomentuj:
Jak często zdrowa kobieta powinna badać poziom hormonów?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Bez udziału progesteronu zajście w ciąże nie byłoby możliwe  Progesteron, hormon życia
  • Estrogeny to grupa hormonów sterydowych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój narządów płciowych kobiety Estrogeny: co oznacza niedobór lub nadmiar estrogenów
  • Estradiol odpowiada za prawidłowy rozwój układu rozrodczego kobiety Estradiol - ważny hormon kobiecy. Czym objawia się niedobór i nadmiar estradiolu?