Migrena, czyli więcej niż ból głowy

Margit Kossobudzka
06.05.2009 , aktualizacja: 06.05.2009 10:49
A A A Drukuj
Choć nie jest to choroba śmiertelna ani nie zagraża poważnie naszemu zdrowiu, to bardzo pogarsza komfort życia tysięcy osób, które na nią cierpią. Na szczęście coraz lepiej wiemy, jak radzić sobie z migreną
"- Tereniu daj mi trochę wody i proszek bromowy, bo czuję nadchodzący globus. Teresa podskoczyła ku toaletce i w mgnieniu oka podała towarzyszce żądane przedmioty. Pani Emila delikatnie, z wdziękiem ujęła jedną ręką kryształową szklankę, drugą proszek zamknięty w dwu okrągłych płatkach i tłumacząc się jakby z czynności, której dokonać miała, do nowego sąsiada rzekła: - Globus histericus dokucza bardzo szczególnie, kiedy się czym wzruszę, zmartwię. Tu połknęła proszek. Miała tyle powabu i gracji przy połykaniu lekarstwa, ile jej ma wyćwiczona tancerka w przybieraniu zalotnej pozy".

Pamiętają państwo ten cytat? To fragment z "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Czytając tę obowiązkową niegdyś lekturę, żartowano, że arystokracja ma migrenę, czyli globus właśnie, a zwykłych ludzi po prostu boli głowa. Dziś już coraz rzadziej pokutuje określenie migreny jako niegroźnej, histerycznej dolegliwości. Może dlatego, że w dobie wszechobecnego stresu doświadcza jej co dziesiąty z nas.

Migrena to jednak nie tylko ból głowy. Dwa dni wyjęte z życia

Ból głowy jest jednym z najczęstszych powodów, dla których szukamy pomocy lekarza. Większość z nas ma tzw. pierwotne (samoistne) bóle niezwiązane z żadną inną chorobą. Należą do nich m.in. coraz powszechniejszy napięciowy ból głowy, rzadki klasterowy ból głowy, a także migrena.

Skłonności do migreny są, niestety, dziedziczne, dlatego jeśli nasza mama męczyła się z tym bólem (kobiety cierpią na migrenę trzy-cztery razy częściej niż mężczyźni), to istnieje duże ryzyko, że i my będziemy. Na szczęście od kilkunastu lat sytuacja "migreników" znacznie się poprawiła, bo więcej niż kiedyś wiemy o powstawaniu tej choroby i jej przebiegu. To pozwoliło naukowcom na stworzenie nowych leków, które skutecznie przerywają napad migreny lub mu w ogóle zapobiegają.

Migrena to przewlekły napadowy ból głowy trwający zwykle od 4 do 72 godzin. Ból najczęściej umiejscowiony jest w okolicy czoła lub skroni. Od początku może być silny lub stopniowo narastać. Często, choć nie zawsze, jest jednostronny, pulsujący, nasila się po wysiłku (np. wchodzeniu po schodach). Ustępuje zazwyczaj po obudzeniu się.

Bólowi towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło, zapachy lub dźwięki. U niektórych osób przed atakiem pojawia się tzw. aura - chory widzi błyski, jaskrawe zygzaki, ma mroczki w oczach lub obraz faluje przed nim jak rozgrzane powietrze. Zdarza się także, że mrowi, a następnie drętwieje mu ręka lub połowa twarzy.

Ponieważ aktywność fizyczna nasila ból, pacjenci często kładą się podczas napadów migreny w cichym i ciemnym pokoju. Ciężkie napady czasem tak obezwładniają, że nie ma mowy o jakiejkolwiek pracy czy obowiązkach domowych.

"Migrenikom" zdarza się także sama aura, a ból głowy, który po niej następuje, jest niewielki.

Choroba najczęściej zaczyna się już w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości (do 30. roku życia). Napady zwykle zmniejszają się po 50. roku życia.

Skąd ten ból?

Choć migrena pod wieloma względami jest wciąż tajemniczą dolegliwością, to wiemy już np., że podczas napadu zachodzą zmiany w działaniu komórek nerwowych w mózgu. Nadmiernie pobudzone neurony uwalniają substancje, tzw. neuropeptydy, które powodują bolesne stany zapalne w naczyniach krwionośnych głowy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ból jest wywołany nadmiernym rozszerzaniem się tych naczyń. Przez "powiększone" tętnice neuropeptydy przedostają się na zewnątrz naczyń i drażnią znajdujące się tam receptory bólowe.

Co powoduje napad?

Mechanizm wywołania konkretnego napadu często nie jest znany, ale określono wiele potencjalnych czynników sprzyjających mu. Są to:

- czerwone wino;

- sery pleśniowe;

- brak snu;

- zbyt długi sen (migrena "weekendowa");

- pomijanie posiłków;

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX