Co to jest astygmatyzm?

shutterstock

Chciałabym uspokoić pacjentów - astygmatyzm nie jest chorobą oczu, tylko wadą optyczną wzroku.
Co to jest astygmatyzm? odpowiada lek. med. Małgorzata Gadomska, specjalista chorób oczu z Centrum Mikrochirurgii Oka ?Laser? w WarszawieChciałabym uspokoić pacjentów - astygmatyzm nie jest chorobą oczu, tylko wadą optyczną wzroku. Najczęściej wrodzoną. Każdy model soczewki, wykonany ze szkła czy tworzywa, jest wycinkiem powierzchni kuli, dzięki czemu taka soczewka w każdej osi będzie miała taką samą moc łamiącą, co oznacza, że skupia światło w punkcie.

Oko to w przybliżeniu układ soczewek. Natomiast żadne oko nie jest idealnie kuliste, żadna z jego powierzchni łamiących światło nie jest wycinkiem kuli. Przy astygmatyzmie światło nie skupia się w punkcie, jest rozmytą linią. Z czasem mózg uczy się poprawiać obraz, który widzi oko. Jeżeli astygmatyzm jest symetryczny, to można go wyrównać okularami lub soczewkami kontaktowymi jak zwykłą wadę wzroku. Bywa jednak, że powstaje w wyniku urazów, zapaleń lub chorób zwyrodnieniowych rogówki. Wtedy jest on nieregularny - ma różną oś łamiącą światło i trudno jest go skorygować, a pacjent widzi rozmyte kontury przedmiotów. Taki wtórny astygmatyzm, powstający na skutek chorób czy urazów oka, wymaga niekiedy wieloletniego leczenia.

Póki nie było precyzyjnych urządzeń pomiarowych do badania układu optycznego oka, nie sposób było dokładnie określić ani osi, ani wartości (w dioptriach) astygmatyzmu. Dopiero rozwój urządzeń komputerowych dał tę możliwość. To powód, dla którego obecnie znacznie częściej wykrywa się tę wadę wzroku. Ale każdy człowiek wytwarza mechanizmy przystosowawcze do prawidłowego widzenia obrazu. Dlatego bardzo dokładna korekcja astygmatyzmu (dostosowanie szkieł idealnie do wady wzroku) nie jest akceptowana przez pacjenta.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidulnej porady lekarskiej.
Skomentuj:
Co to jest astygmatyzm?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX