Czy nagły, ostry ból brzucha uzasadnia wezwanie pogotowia ratunkowego?

29.03.2011 17:18
Ból brzucha

Ból brzucha (Shutterstock)

Jak najbardziej, ale trzeba pamiętać, że ostrym brzuchem nie określamy każdej sytuacji, gdy coś nas zaboli. Zresztą z przyczyn praktycznych często rozsądniej jest po prostu pojechać na ostry dyżur lub inaczej skonsultować się z lekarzem, który najlepiej oceni stan zdrowia i zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę klasyczny ból ostry wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej i zazwyczaj leczenia szpitalnego. Istotne jest jednak, by odróżnić banalną dolegliwość, spowodowaną chociażby fizjologicznymi ruchami perystaltycznymi jelit, od stanu zagrażającego bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu. Ostry ból może być bowiem sygnałem, że doszło do zapalenia wyrostka robaczkowego, perforacji jelit czy ich niedrożności, zapalenia otrzewnej, albo zapalenia pęcherzyka żółciowego. To sytuacje, w których konieczna bywa interwencja chirurga.Charakterystycznymi objawami takich stanów jest nie tylko ból wyjątkowo intensywny, ale i towarzyszące mu silne napięcie mięśni brzucha (lekarze mówią o deskowatym brzuchu). Zazwyczaj pojawiają się wymioty oraz gorączka, sugerująca, że w jamie brzusznej rozwija się stan zapalny.

Nie wolno lekceważyć wyjątkowej bladości skóry, a zarazem jej zawilgocenia, gdyż to mogą być pierwsze objawy nadchodzącego wstrząsu, także zatrzymania stolca i gazów typowego dla niedrożności zlokalizowanej w dolnym odcinku jelit.

Zobacz także
  • Wycięcie wyrostka robaczkowego to jeden z częściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych Appendektomia
  • Chwilową ulgę bólu przy zapaleniu otrzewnej przynosi położenie się na plecach lub w pozycji embrionalnej Zapalenie OTRZEWNEJ - objawy, diagnoza, leczenie
  • Wrzody żołądka lubią jesień. O tej porze roku można się z nimi jednak trwale rozstać Wylecz wrzody żołądka w 9 krokach
Skomentuj:
Czy nagły, ostry ból brzucha uzasadnia wezwanie pogotowia ratunkowego?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX