Czy nagły, ostry ból brzucha uzasadnia wezwanie pogotowia ratunkowego?

Ból brzucha

Ból brzucha (Shutterstock)

Jak najbardziej, ale trzeba pamiętać, że ostrym brzuchem nie określamy każdej sytuacji, gdy coś nas zaboli. Zresztą z przyczyn praktycznych często rozsądniej jest po prostu pojechać na ostry dyżur lub inaczej skonsultować się z lekarzem, który najlepiej oceni stan zdrowia i zdecyduje o dalszym postępowaniu.
Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę klasyczny ból ostry wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej i zazwyczaj leczenia szpitalnego. Istotne jest jednak, by odróżnić banalną dolegliwość, spowodowaną chociażby fizjologicznymi ruchami perystaltycznymi jelit, od stanu zagrażającego bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu. Ostry ból może być bowiem sygnałem, że doszło do zapalenia wyrostka robaczkowego, perforacji jelit czy ich niedrożności, zapalenia otrzewnej, albo zapalenia pęcherzyka żółciowego. To sytuacje, w których konieczna bywa interwencja chirurga.Charakterystycznymi objawami takich stanów jest nie tylko ból wyjątkowo intensywny, ale i towarzyszące mu silne napięcie mięśni brzucha (lekarze mówią o deskowatym brzuchu). Zazwyczaj pojawiają się wymioty oraz gorączka, sugerująca, że w jamie brzusznej rozwija się stan zapalny.

Nie wolno lekceważyć wyjątkowej bladości skóry, a zarazem jej zawilgocenia, gdyż to mogą być pierwsze objawy nadchodzącego wstrząsu, także zatrzymania stolca i gazów typowego dla niedrożności zlokalizowanej w dolnym odcinku jelit.

Zobacz także
  • Wycięcie wyrostka robaczkowego to jeden z częściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych Appendektomia
  • Chwilową ulgę bólu przy zapaleniu otrzewnej przynosi położenie się na plecach lub w pozycji embrionalnej Zapalenie OTRZEWNEJ - objawy, diagnoza, leczenie
  • Wrzody żołądka lubią jesień. O tej porze roku można się z nimi jednak trwale rozstać Wylecz wrzody żołądka w 9 krokach
Skomentuj:
Czy nagły, ostry ból brzucha uzasadnia wezwanie pogotowia ratunkowego?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX