Co to jest nerwica wegetatywna? Czy to groźna choroba?

odpowiada dr n. med. Jerzy Rekosz, ordynator oddziału kardiologicznego, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Warszawie
09.12.2000 , aktualizacja: 17.08.2012 13:58
A A A Drukuj
Ciągły lęk i obawa o własne życie i zdrowie to najczęstsze objawy nerwicy. Choroba jest bardzo trudna w leczeniu, a pacjent powinien być pod stałą opieką psychiatry

Ciągły lęk i obawa o własne życie i zdrowie to najczęstsze objawy nerwicy. Choroba jest bardzo trudna w leczeniu, a pacjent powinien być pod stałą opieką psychiatry (Shutterstock)

To choroba trudna do leczenia, bo spowodowana lękiem, obawą o własne zdrowie i życie.
Dołącz do nas na Facebooku!

Tutaj nie pomoże tłumaczenie pacjentowi, że nic mu nie jest. Można próbować ją leczyć lekami uspokajającymi, ale na pewno większe znaczenie ma trening psychiczny pacjenta, by potrafił poradzić sobie z lękiem. Pacjenci często mają wątpliwości, czy lekarz postawił prawidłową diagnozę, bo objawy, jakie u siebie obserwują, mogą być przerażające.

Jest bardzo duża grupa chorych, którzy zgłaszają się do kardiologa z objawami sugerującymi nie tylko chorobę wieńcową, ale nawet i zawał serca. Ich leczenie jest trudniejsze niż przy rzeczywistej chorobie wieńcowej. W chorobie wieńcowej jesteśmy w stanie zastosować leczenie farmakologiczne, wykonać by-passy, wykonać plastykę naczyń wieńcowych i chory od razu czuje znakomitą poprawę. Natomiast jeśli jest to - jak się popularnie mówi - nerwica serca, to nie ma zmian organicznych, zatem tego typu zabiegi są bezcelowe. Przy nerwicy wegetatywnej choremu pomagają leki "nasercowe", których skuteczność w leczeniu choroby wieńcowej jest wątpliwa, np. różnego rodzaju krople, które można kupić bez recepty.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.Czytaj także:

Nerwica

Histeria

Zespół Aspergera

Depresja u mężczyzn - poczucie męskości wystawione na próbę

Stres: wymagania większe niż możliwości

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta