Endodoncja

Jedną z najmniej przyjemnych form leczenia dentystycznego jest leczenie kanałowe. Dział stomatologii specjalizujący się w wykonywaniu tej metody nazywany jest endodoncją.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Do podstawowych zadań endodoncji należy diagnoza i leczenie zmian w obrębie tzw. miazgi zębowej oraz tkanki okołowierzchołkowej (typ tkanki kostnej). Najczęściej stosowaną metodą łagodzenia ich objawów jest leczenie kanałowe. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się narzędzia piłująco-penetrujące. W bardziej nowoczesnych gabinetach używane są mikroskopy operacyjne oraz endometry, czyli aparaty pozwalające ocenić głębokość kanału zębowego. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest badanie obrazowe.

Endodoncja zalecana jest przy rozległej próchnicy, martwicy miazgi zębowej, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, w czasie postępowania protetycznego - przed wstawieniem koronki bądź mostu.

Czytaj także:

Pantomogram (zdjęcie panoramiczne, panorama zębów)

Więcej o:
Komentarze (1)
Endodoncja
Zaloguj się
  • Stan Makowski

    0

    Pewnie, że endodoncja jest nieprzyjemna, ale za to można pozbyć się czarnego zęba, a ten widok też do najprzyjemniejszych nie należy, nie mówiąc już o przykrym zapachu. Nie trzeba się bać, zwłaszcza kiedy można przeczytać, czym jest leczenie kanałowe, o czym dokładnie jest napisane w tym artykule: feszyn.com/endodoncja-leczenie-kanalowe/ Też się swojego czasu bałem, że stracę zęba, ale wszystko poszło sprawnie i bardzo się cieszę, że nie zwlekałem z siadaniem na fotelu dentystycznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX