Kobieca intuicja - skąd się bierze?

30.04.2014 08:44
A ty czym częściej się kierujesz sercem czy rozumem?

A ty czym częściej się kierujesz sercem czy rozumem? (Fot. Shutterstock)

Nasze usposobienie zaczyna się kształtować jeszcze w życiu płodowym. Zdaniem badaczy na tym etapie rozwoju wiadomo już czy dziecko, jako dorosła już osoba będzie kierować się intuicją czy namysłem. Jak podkreślają wszystko zależy od testosteronu, i od tego jak oddziałuje na płód. O zależności między sposobem myślenia a poziomem hormonów informuje czasopismo "Psychoneuroendocrinology".
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zdaniem międzynarodowej grupy badaczy z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii poziom oddziaływania testosteronu w macicy ma związek z tym, czy dziecko po przyjściu na świat będzie się kierowało intuicją, czy refleksją. Słabszy kontakt z hormonem, typowy dla kobiet, oznacza większą skłonność do myślenia intuicyjnego. Wcześniejsze testy dowiodły, że zależność ta może korelować z różnymi typami zachowań w wieku dorosłym. Udowodniono na przykład, że osoby w dużym stopniu wystawione na działanie hormonu są bardziej skłonne do ryzyka.

Intuicja z hormonu?

Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić, czy prenatalny poziom testosteronu ma związek z wynikami w teście myślenia refleksyjnego zawierającym pytania, na które można udzielić prawidłowej odpowiedzi tylko po głębszym zastanowieniu i odrzuceniu nasuwającej się w pierwszym momencie intuicyjnej myśli. Kobiety mają z tym zwykle większy problem, co oznacza, że silniej polegają na swojej intuicji.

Stopień wystawienia na działanie testosteronu w macicy mierzono za pomocą stosunku długości palców wskazującego i serdecznego. Jest to powszechnie akceptowany sposób określania prenatalnego kontaktu z hormonem. - Im mniejszy współczynnik, tym wyższy poziom oddziaływania testosteronu, a zatem bardziej "męskie" usposobienie intelektualne, bez względu na rzeczywistą płeć - tłumaczy Antonio Manuel Espin z Uniwersytetu w Granadzie, po czym dodaje, że niższy współczynnik mają zazwyczaj mężczyźni.

Refleksja kontra intuicja

Podczas testu badającego myślenie refleksyjne panowie uzyskiwali wyższe wyniki. Jednak kobiety, które miały większy kontakt z testosteronem przed urodzeniem, bez problemu potrafiły dorównać mężczyznom. - Mówiąc dokładniej, odkryliśmy, że wysoki stopień oddziaływania testosteronu w życiu prenatalnym sprawia, że ludzie przyjmują bardziej refleksyjny, a mniej intuicyjny sposób myślenia. Co więcej, ten efekt wydaje się być silniejszy u kobiet - mówi Espin.

Kluczem jest równowaga

Naukowcy podkreślają, że w życiu potrzebne są oba typy myślenia, zarówno refleksyjny, jak i intuicyjny. To kontekst sytuacji określa, który styl bardziej przydaje się w danym momencie. Myślenie intuicyjne jako automatyczny i nieuświadomiony sposób przetwarzania informacji, który wymaga niewielkiego wysiłku poznawczego, pozwala na szybkie reagowanie. Myślenie refleksyjne, czyli świadoma i dogłębna analiza, wymaga więcej czasu, ale zmniejsza prawdopodobieństwo pomyłki.Czytaj także:

Kobieta lubi ryzyko, ale tylko...

Poczucie własnej skuteczności - klucz do sukcesu

Empatia i stres idą w parze?

Mapa emocji: gdzie w ciele odczuwamy różne emocje

Jak radzić sobie z porażkami?

Zobacz także
Komentarze (6)
Kobieca intuicja - skąd się bierze?
Zaloguj się
 • roman_

  Oceniono 2 razy -2

  A pod linkiem paluszki Putina.
  www.dropbox.com/s/vzh7ix0nkvpk4oe/Zrzut%20ekranu%202014-05-03%2013.22.37.png
  Co o nim na ich widok sadzicie
  Zrzut z filmy System Putina z YouTube

 • monoekann

  Oceniono 24 razy -2

  Bzdura.
  To wszystko działanie Mocy.
  Kobiety są naturalnie przystosowane jako ogniwo jasnej strony mocy która częściej daje wizje.
  Testosteron sprawia że mężczyźni są naturalnym ogniwem ciemnej strony mocy, która już taka skora do dawania wizji nie jest, wspomaga agresje, ale jednocześnie daje siłę i inteligencję.
  Oczywiście są i kobiety które dają się pochłonąć ciemnej stronie, tracą 'intuicję' (jak to heretycy nazywają) na rzecz siły i inteligencji, jak i mężczyźni przeciwstawiający się ciemnej stronie oddając się w służbie jasnej.

  Niech Moc będzie z Wami.

 • 250110vk

  Oceniono 10 razy -4

  Och, ten moj serdeczny palec wskazujacy, zawsze niezawodny i nieomylny, co ze smakiem?.

 • 250110vk

  Oceniono 22 razy -6

  Kobiety, co byscie zrobily, bez naszych pacow wskazujacych?.

 • representation1

  Oceniono 19 razy -11

  Krzysztofie Bęgowski, pokaż jakie dłonie ma Anna Grodzka
  -------------------------------------------------------------------------
  Nie wystarczy obciąć fiuta, trzeba jeszcze skrócić palec serdeczny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX