Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Bezpośrednią przyczyną rozwoju
choroby jest niedokrwienie tylnej części pięty. Przeciążenie, mikrourazy, zaburzenia hormonalne bądź uwarunkowania genetyczne to najczęstsze przyczyny nieprawidłowego przepływu krwi. W niektórych przypadkach zaburzenia ze strony
układu krwionośnego to konsekwencja zerwanego połączenia między tzw. krążeniem nasadowym i przynasadowym. Tak powstała martwica dzięki szybkiemu wzrostowi kości zostaje "naprawiona", jednak zdarza się, że proces naprawy pozostawia pewne deformacje, co w przyszłości może sprzyjać rozwojowi chorób zwyrodnieniowych.
Przyczyną zmian może być także zbyt ciasne obuwie. Duży nacisk prowadzi do powstania pęcherza, a tym samym stanu zapalnego, obrzęku. Powstały w obrębie pięty niegroźny guz, bywa bolesny.
Objawy
W początkowej fazie choroba rozwija się bezobjawowo. Dopiero z jej postępem pacjentom dokucza
ból w pięcie, który nasila się w czasie chodzenia oraz zmianie obuwia z zimowego na letnie (i odwrotnie). Bardzo często w okolicy zajętego stawu pod skórą znajduje się wyraźnie wyczuwalne zgrubienie (guz). Tworzące się tak deformacje znacznie zwiększają i przyspieszają pojawienie się zmian zwyrodnieniowych.
Diagnoza i leczenie
Chorobę Haglunda-Severa można potwierdzić już na podstawie
badania fizykalnego. Jednak, aby uzyskać całkowitą pewność i wykluczyć inne schorzenia prowadzące do zmian w stawach wykonuje się zdjęcie rentgenowskie.
Podstawą leczenia jest zmniejszenie przeciążenia pięty. Jeśli choroba nie jest zaawansowana stosuje się jedynie specjalnie wkładki odciążające staw oraz
ćwiczenia . Czasem zaleca się przyjmowanie środków przeciwzapalnych.
Gdy schorzenie jest już mocno zaawansowane konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na wykonaniu małego nacięcia w tylnej części pięty. Pozwala to zmniejszyć panujące tam ciśnienie, następnie usuwa się zdeformowaną część kości i ustawia ją w prawidłowej pozycji.
W niektórych przypadkach wykonywana jest osteotomia, czyli skrócenie kości. Po usunięciu nierówności kończyna umieszczana jest w szynie od palców po
kolano. Innym rozwiązaniem są stawy biodegradowalne, które samoistnie rozpuszczają się w organizmie i nie wymagają interwencji chirurga. Pacjenci wracają do pełnej sprawności po upływie sześciu tygodni.
Czytaj także:
Ostroga piętowa
Zespoły nadmiernej wiotkości (Elastopatia)
Badanie densytometryczne
Choroba Perthesa
Skręcenie stawu skokowego
henioo
Oceniono 1 raz 1
OSTROGA PIĘTOWA metody domowe =>> domowe-sposoby.com/ostroga-pietowa-leczenie-domowe/24