Adenowirusy

Adenowirusy to jedne z bardziej rozpowszechnionych wirusów, które mogą wywoływać mi.in przeziębienie lub biegunkę

Adenowirusy to jedne z bardziej rozpowszechnionych wirusów, które mogą wywoływać mi.in przeziębienie lub biegunkę (Shutterstock)

Adenowirusy to bezosłonkowe wirusy wyizolowane po raz pierwszy w latach 50-tych z węzłów chłonnych. Najczęściej odpowiadają za zmiany chorobowe w obrębie układu oddechowego oraz narządu wzroku. Do tej pory medycyna wyróżniła ponad 40 różnych typów wirusa.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Adenowirusy obecne są niemal na całym świcie i najczęściej przenoszone się drogą kropelkową. Szacuje się, że każdy z nas, przed ukończeniem 10. roku życia, przynajmniej raz chorował z powodu zakażenia jednym z patogenów należącym do tej grupy. Wywoływane przez nie schorzenia najczęściej atakują błony śluzowe górnych dróg oddechowych (przeziębienie), oczy (np. zapalenie spojówek), opony mózgowe oraz pęcherz moczowy i dolne drogi oddechowe (zazwyczaj pojawia się u niemowląt oraz osób ze znacznie osłabioną odpornością).

Zdarza się, że adenowirusy mogą powodować, przede wszystkim u bardzo małych dzieci, biegunkę, krwawe zapalenie pęcherza oraz wgłobienie jelita, które może prowadzić do jego niewydolności.

Adenowirusy bardzo często stoją za zapaleniem spojówek, w grupie ryzyka znajdują się głównie osoby narażone, ze względów zawodowych, na częste urazy oczu np. spawacze. Dolegliwości u większości pacjentów mija samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Zakażenie adenowirusem potwierdzają m.in. badania serologiczne.

Czytaj także:

Jersinioza

Dyzenteria (Czerwonka)

Botulizm

Zespół zatokowo - oskrzelowy (Sinubronchitis)

Rynowirus

Zobacz także
  • Za produkcję makrofagów odpowiadają przede wszystkim monocyty (grupa białych krwinek) Makrofagi
  • Mycie rąk? To ma sens!
  • Przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie opon mózgowych: to tylko niektóre infekcje wywoływane przez pałeczkę okrężnicy Escherichia coli, czyli co?
Skomentuj:
Adenowirusy
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX