Aorta w obrębie łuku

20.08.2013 09:31
Łuk aorty to odcinek tętnicy, który łączy aortę wstępującą oraz zstępującą. Do rozwarstwienia naczynia w tym miejscu dochodzi bardzo rzadko

Łuk aorty to odcinek tętnicy, który łączy aortę wstępującą oraz zstępującą. Do rozwarstwienia naczynia w tym miejscu dochodzi bardzo rzadko (Shutterstock)

Od aorty, czyli tętnicy głównej odchodzą gałęzie rozprowadzające krew do wszystkim narządów. Jednym ze diagnozowanych w jej obrębie schorzeń jest rozwarstwienie. Najczęściej dotyka ono tzw. aortę wstępującą, rzadziej obejmuje tzw. łuk aorty.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Łuk aorty to odcinek tętnicy, który łączy aortę wstępującą oraz zstępującą. Pierwszy z odcinków znajduje się bliżej serca i biegnie wzdłuż worka osierdziowego. Druga część dodatkowo dzieli się na część piersiową oraz brzuszną. Odcinek piersiowy rozciąga się wzdłuż śródpiersia, zaś brzuszny biegnie przez kręgi lędźwiowe.

Łuk aorty w całości umiejscowiony jest w śródpiersiu górnym, tuż za rękojeścią mostka. Biegnie przez drugi prawy staw mostkowo-żebrowy, następnie omija tchawicę i zatacza łuk za lewym oskrzelem gdzie łączy się z aortą zstępującą. Z jego górnego, wypukłego brzegu odchodzą trzy naczynia krwionośne:

- pień ramienno-głowowy (największe odchodzące z łuku naczynie)

- lewa tętnica szyjna wspólna (rozprowadza krew do głowy oraz szyi)

- lewa tętnica podobojczykowa (rozciąga się pod obojczykiem i dostarcza krew do kończyn górnych, jej gałęzie zaś zaopatrują klatkę piersiowa oraz głowę).Czytaj także:

Aorta sklerotyczna

Przerost lewej komory serca

Przerost prawej komory serca (Przewlekły zespół płucno - sercowy)

Zapaść krążeniowa

Kardiomiopatia

Zobacz także
  • Zator w tętnicy krezkowj najczęściej spowodowany jest chorobą serca  Zator tętnicy krezkowej
  • Miażdżyca zazwyczaj rozwija się bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanej postaci pojawia się ucisk i ból w klatce piersiowej Miażdżyca
  • Metoda leczenia choroby wieńcowej zależy od stanu chorego oraz fazy  choroby Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)
Skomentuj:
Aorta w obrębie łuku
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX