Tycie a choroba Hashimoto

Moja córka ma 15 lat. W lutym miała operacje usunięcia guza jajowodu. Guz był wielkości głowy ludzkiej. Badania potwierdziły chorobę Hashimoto, a endokrynolog stwierdził hyperinsulinemię. Dostała tabletki Euthyrox. Dwa lata temu brała Letrox. Następnie kazali odstawić ten lek. Teraz bierze Euthyrox. Cały czas mi tyje, tak dziwnie puchnie, traci chęć na jakikolwiek ruch. W ciągu trzech tygodni przytyła 4 kg. Po operacji miała 5 kg mniej .Ona rośnie w oczach. Jeśli chodzi o ruch i jedzenie nic się nie zmieniło, a ona tyje. Ja już nie wiem co mam robić . Jeździła do sanatorium dla dzieci otyłych traciła ok 8 kg w 4 tygodnie, a po 3 m-cach wszystko wracało. Nie wiem jak jej pomóc ona jest non stop zmęczona, nie ma chęci do niczego, non stop się denerwuje i łatwo do wszystkiego się zniechęca. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Może to być między innymi objaw niewłaściwego uregulowania gospodarki hormonalnej. Sugeruję w pierwszej kolejności wykonanie badań kontrolnych w kierunku niedoczynności tarczycy (oznaczenie poziomu TSH) i ich interpretację wraz z lekarzem rodzinnym. Proszę się też zastanowić nad innymi przyczynami zwiększania masy ciała - jeśli w czasie obozów wakacyjnych udaje się córce zrzucić kilogramy, może pomocnym byłoby utrzymanie zbliżonych standardów żywienia i aktywności fizycznej również w życiu codziennym.

Więcej o: