Usunięcie tarczycy a lekarstwa

Mam usuniętą całkowicie tarczycę, ostatni wynik TSH to 3,891 poprzednio nawet 13,800. Zwiększono mi dawkę hormonów ponad miesiąc temu. Poprzednio mając niedoczynność nie tyłam, a teraz mając dużo lepszy wynik zauważyłam nieco pełniejsze kształty. Proszę mi zatem odpowiedzieć czy jest możliwe aby objawy niedoczynności pojawiły się widoczne na ciele po powiedzmy 2 miesiącach (stąd obecne tycie) i teraz trzeba czekać kolejne 2 miesiące na ich usunięcie. Innymi słowy po jakim czasie od zmiany hormonów czeka się na efekty? a może jestem tym rzadkim przypadkiem, który mając niedoczynność chudnie a nadczynność tyje. Bardzo proszę o odpowiedź.
Odpowiada Marek Wolski:

Paradoksalna reakcja na poziom hormonów tarczycy jest raczej niemożliwa. Jeśli wynik TSH na poziomie normy został uzyskany niedawno - to oznaczałoby, że równowaga hormonalna również została osiągnięta przed niedługim czasem i należy poczekać na efekty. Trudno stwierdzić na podstawie TSH jaki wpływ na Pani wagę ma poziom hormonów tarczycy. Jeśli przez dłuży czas po ustabilizowaniu poziomu TSH w dalszym ciągu będzie Pani obserwowała przyrost masy ciała należy zastanowić się nad inną jego przyczyną.

Więcej o: