Ściekanie wydzieliny po gardle

Mam 19 lat, odkąd pamiętam towarzyszy mi uczucie ściekania wydzieliny po gardle (mocno nasila sie po np.długotrwałym śmianiu się, czy rano po przebudzeniu się i około godzinę po) i jednocześnie potrzebę odchrząknięcia tego. W styczniu przeszłam ponad 2 tygodniowe zapalenie zatok, którego początkowo lekarz nie potrafił zdiagnozować. Zapalenie to poprzedzone było częstym (prawie codziennym) i intensywnym krwawieniem z nosa. Po wykonaniu morfologii lekarz nie dostrzegł nieprawidłowości i poinformował mnie, że krawienia te mogą być wynikiem przemęczenia i stresu. Doradził mi używanie kropli nawilżających i po około 2 tygodni terapii połączonej z wysypianiem się krwawienia ustały. Jednak od tygodnia powróciły z większą obfitością i częstotliwością (również z obu dziurek jednocześnie, nawet 2-3 razy dziennie), towarzyszy mi temu dziwny, krwisty posmak w gardle, jakby we wspomnianej przeze mnie wcześniej wydzieline znajdowała się krew. Czy jest to następstwo styczniowego zapalenia zatok? Czy diagnoza jest zupełnie inna?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Tak częste krwawienia z nosa nie są typowym objawem zapalenia zatok. Powinna Pani mieć ponownie wykonane badania laboratoryjne krwi - przede wszystkim morfologię, koagulogram, OB i CRP a także zalecone wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi w domu. Nie napisała Pani, w jaki sposób było leczone zapalenie zatok w styczniu b.r. - czy stosowała Pani steryd donosowo? W przypadku długotrwałej sterydoterapii donosowej, jeżeli dawki leku były aplikowane w nieprawidłowy sposób (na przegrodę jamy nosowej) mogło dojść do atrofii nabłonka w tej okolicy i ponownego wystąpienia krwawień. Innymi przyczynami nawracających krwawień z nosa mogą być malformacje naczyniowe w jamie nosowej lub zatokach obocznych nosa lub choroby autoimmunologiczne.

Sugeruję, aby skonsultowała się Pani z laryngologiem w celu wyjaśnienia, jaka jest przyczyna dolegliwości a także zaplanowania dalszego postępowania.

Więcej o: