Płeć nie ma znaczenia: kobiety i mężczyźni nie różnią się cechami charakteru

12.02.2013 12:07
Różnimy się cechami charakteru między sobą, ale nie ze względu na płeć - zauważają badacze

Różnimy się cechami charakteru między sobą, ale nie ze względu na płeć - zauważają badacze (Shutterstock)

Z jednej strony kobiety, z drugiej mężczyźni, a między nimi wielka przepaść? Z najnowszych badań, które ukażą się na łamach "Journal of Personality and Social Psychology" wynika, że wcale różnice między płciami wcale nie są tak duże jak nam się wydaje. Jeśli chodzi o cechy charakteru, jesteśmy niemal tacy sami - przekonują naukowcy.
"Ludzie myślą o płciach jako o odrębnych kategoriach - opisuje współautor badań, psycholog Harry Reis z University of Rochester. "Chłopiec czy dziewczynka" to pierwsze z pytań zadawanych przez większość rodziców dotyczące dziecka, które ma przyjść na świat. Później zaś płeć zostaje przez resztę życia jako najbardziej dominująca kategoria służąca do rozróżniania pomiędzy ludźmi" - mówi.

"Ta dychotomia nie zawsze jednak zgodna jest ze statystyczną ścisłością - wyjaśnia główna autorka badań, Bobbi Carothers. - Na przykład empatia nie jest niczym niezwykłym w przypadku mężczyzn, a zdolności matematyczne w przypadku kobiet".

Od lat popularne poradniki psychologiczne lansowały obraz nieprzekraczalnych różnic między płciami. Kobiety i mężczyźni mieli być tak odmienni, że w przenośni pochodzili z dwóch różnych planet. Ile w tym prawdy?

Naukowcy przebadali ponad 13 tys. osób, u których analizowano 122 cechy - od empatii po seksualność, od skłonności do nauk przyrodniczych po ekstrawersję. Okazało się, że kobiety i mężczyźni wcale nie trafili do dwóch odrębnych grup. Innymi słowy, płeć nie odgrywa istotnej roli w kształtowaniu cech charakteru.

W poszukiwaniu fizycznego i psychologicznego profilu kobiety i mężczyzny - czy to możliwe?

Autorzy przeanalizowali dane pochodzące z 13 dotychczasowych badań na temat różnic między płciami, m.in. w oparciu o tzw. wielką piątkę cech osobowości (otwartość, sumienność, ekstrawersję, ugodowość i neurotyczność). Zebrali również własne dane na temat różnych cech. Naukowcy chcieli znaleźć wyznaczniki, za pomocą których dałoby się kategoryzować osobę jako mężczyznę lub kobietę. Na ile im się udało?

Otóż, dane statystyczne bez wątpliwości wskazały różnice antropometryczne, tj. wysokość, szerokość ramion, obwód rąk, proporcja talii do bioder. Na ich podstawie naukowcy są w stanie podzielić nas na dwie grupy płciowe. Jednak cechy psychologiczne nie dzielą tak jednoznacznie - zauważają eksperci.

Inne zainteresowania, wspólne cechy

Płeć może być dość wiarygodnym czynnikiem przewidywania stereotypowych zainteresowań, takich jak kosmetyki w przypadku kobiet lub boks i oglądanie pornografii w przypadku mężczyzn.

Jednak większość cech psychologicznych, takich jak żądza sukcesu, kryteria doboru partnera, empatia - podobnie przejawiają się u kobiet i mężczyzn. Cechy, które stereotypowo przypisuje się płciom, mogą w różny sposób przejawiać się u danych osób. Na przykład wysoki poziom agresji u mężczyzny może iść w parze z niskimi zdolnościami matematycznymi. Nie ma więc tu prostych reguł - podkreślają autorzy. W przypadku cech charakteru ludzie różnią się między sobą, tym co wyznacza jednak te różnice raczej nie jest płeć.

Przeciętne różnice w nasileniu pewnych cech istnieją pomiędzy płciami. Nie są to jednak różnice, które by jednoznacznie definiowały przynależność do płci - twierdzą.

Autorzy badania: pary homoseksualne mają takie same problemy jak heteroseksualne, mimo że braku różnicy płci

Najlepszym dowodem, że teoria wenusjańsko-marsjańska nie jest wiarygodna, są pary gejowskie i lesbijskie, które we wzajemnych relacjach borykają się zazwyczaj z takimi samymi problemami, jak pary heteroseksualne. A zatem to nie tyle płeć, co ludzki charakter jest czynnikiem, który rodzi problemy - podsumowują autorzy.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Masz problem natury psychologicznej, coś Cię niepokoi, zapytaj psychologa

Zdjęcie Druga płeć Zdjęcie Uniwersyteckie gry - czy płeć ma znaczenie? Zdjęcie Płeć a rodzaj gramatyczny we współczesnej polszczyźnie Zdjęcie Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek?
Druga płeć Uniwersyteckie gry - czy pł... Płeć a rodzaj gramatyczny w... Dlaczego piękni ludzie mają...
zobacz inne książki popularno-naukowe w
materiały partnera


Zobacz także
Skomentuj:
Płeć nie ma znaczenia: kobiety i mężczyźni nie różnią się cechami charakteru
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX