Kłucie pod żebrem

Od kilku dni czuję kłucie pod prawym żebrem (nie jest to silny ciągły ból jednak nasila się wieczorem). Do tego dochodzi ból pleców na tej samej wysokości. Ból nie promieniuje. Brak gorączki, nudności i problemów z moczem. Co robić?
Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Pobolewanie w prawym podżebrzu (bo zakładam, że to właśnie ma Pani/Pan na myśli mówiąc o kłuciu pod żebrem) jest najczęściej spowodowane kamicą pęcherzyka żółciowego. Innymi przyczynami mogą być m.in. choroby wątroby (szczególnie te przebiegające z jej powiększeniem) lub choroby przewodu pokarmowego (np. choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy).

Żeby znaleźć przyczynę bólu potrzebne jest przede wszystkim przeprowadzenie badania przedmiotowego a także wykonanie badań dodatkowych, w szczególności USG brzucha i badań laboratoryjnych (morfologii, AST, ALT, bilirubiny, badania ogólnego moczu). Przydatne może być również oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV i antygenu Hbs we krwi. Skierowanie na przeprowadzenie wszystkich potrzebnych badań może Pan uzyskać od swojego lekarza rodzinnego.Więcej o: