Nalot na języku - problem zdrowotny czy higieniczny?

Od dwóch miesięcy odczuwam pieczenie języka, język pokryty jest białym nalotem, zauważyłam też większe wydzielanie śliny. Posiew z języka nie wykazał obecności bakterii ani grzybów. Mimo to przez 9 dni przyjmowałam nystatynę (na polecenie lekarza). Przyjmowałam również różne witaminy, kwas foliowy i maść na język (aftin). Sama stosuję teraz dietę bezsolną, beztłuszczową z małą ilością przypraw. Objawy nie ustępują. Proszę o poradę co dalej.
Odpowiada stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak:

Jeśli wykluczono bakterie i grzyby, to być może nalot na języku jest objawem zakwaszenia organizmu. W takiej sytuacji należy wykluczyć z diety nabiał oraz wszystkie produkty wysoko przetworzone, czyli m.in. wędliny, białe pieczywo oraz produkty z mąki pszennej oczyszczonej. Oczywiście w odstawkę powinny pójść też słodycze. W menu będą dominować kasze i warzywa. Przy zakwaszeniu należy pilnować dziennej porcji wody, czyli wypijać jej ok. 2 litrów. Niezbędna będzie oczywiście konsultacja u dietetyka, który oprócz ułożenia diety zajmie się też suplementacją, w tym dostarczaniem organizmowi tłuszczów nienasyconych.Więcej o:
Komentarze (2)
Nalot na języku - problem zdrowotny czy higieniczny?
Zaloguj się
  • Gość: Milla

    Oceniono 1 raz 1

    Polecam zapoznanie się z informacjami z http://www.nazdrowiesposob.com/. W zakładce "choroby języka" znajdują się opisy różnych zmian, które się na nim pojawiają, nalotów właśnie etc.Polecam!

  • Gość: izqu

    0

    Powiem Ci, że miałam chyba coś podobnego. Pewnie z dobre 2 tygodnie mnie się te cholerstwo trzymało, ale nie wiedzieć czemu- nie poszłam do lekarza. Wyglądało to trochę jak pleśń (nawet mam jeszcze gdzieś na komputerze zdjęcia języka). Piekło, bolało to to, i nie schodziło jak się pocierało szczoteczką itp, tylko bardziej bolało. Postanowiłam spróbować "leczyć się" na własną rękę. Płukałam przez parę dni jamę ustną szałwią- pomogło. Do tej pory (od ok. początku lipca) nie wróciło i mam nadzieję, że nie wróci. Zalecam też spróbować szałwii, raczej nie zaszkodzi! ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX