Kolcowój pospolity (Lycium barbarum L.)

kaole
07.11.2012 , aktualizacja: 07.11.2012 08:48
A A A Drukuj
Farmaceutyki zawierające wyciąg z owoców kolcowoju pospolitego leczą nadciśnienie oraz znacznie obniżają poziom cukru we krwi

Farmaceutyki zawierające wyciąg z owoców kolcowoju pospolitego leczą nadciśnienie oraz znacznie obniżają poziom cukru we krwi (Shutterstock)

Dołącz do nas na Facebooku!

Aktywne składniki

Źródłem aktywnych składników są przede wszystkim owoce, które zawierają aminokwasy, polisacharydy, karotenoidy oraz olejek eteryczny z seskwiterpeny. Dodatkowo roślina zawiera kwasy omega 6 oraz kwas linolowy. W nasionach występują m.in. triterpeny i steroidy triterpenowe. Kora zawiera poliaminy oraz peptydy. Liście zaś obfitują w steroidy.

Opis

Kolcowój pospolity to krzew, jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 3 metrów. Gałązki są łuskowate, zwisające i pokryte kolcami. Liście mają nie więcej niż 6 cm długości, są szarozielone, ostre, stępione na końcach, grube oraz szorstkie. Kwiaty mają charakterystyczny purpurowo-fioletowy kolor. Owoce najczęściej są czerwone i przypominają kształtem jagody.

Dostępne formy

Owoce dostępne są w formie suszonej.

Występowanie

Roślina pochodzi z Chin, ale rozprzestrzeniła się i dziś można ją spotkać niemal w każdym zakątku świata. W Polsce jest hodowana w charakterze rośliny ozdobnej.

Zastosowanie

Zdaniem niektórych specjalistów owoce kolcowoju pospolitego leczą nadciśnienie oraz znacznie obniżają poziom cukru we krwi. Sporządzona z nich herbata łagodzi wszelkie problemy trawienne. Dodatkowo pomagają oczyścić organizm z toksyn.

Ważne informacje

Roślina przez długi czas była uznawana za trującą. Problemy zdrowotne pojawiają się jednak, tylko po zjedzeniu niedojrzałych owoców. Do jedzenia nadają się tylko, te owoce które same spadły na ziemię lub znalazły się na niej po potrząśnięciu krzewem. Dlatego też nie wolno ich zrywać.

Przeciwwskazanie

Zbyt duża ilość zjedzonych owoców może zaburzyć krzepliwość krwi.Czytaj także:

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus)

Dzika róża (Rosa canina)

Pluskawica groniasta (Cimicifuga racemosa)

Różeniec górski (Rhodiola rosea L.)

Suplementy diety i zioła? Mogą osłabiać działanie leków i antykoncepcji

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX