Kwas linolenowy (ALA i GLA) - ważny nie tylko dla skóry. Funkcje, źródła i skutki niedoboru kwasu linolenowego

Kwas linolenowy należy do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które są potrzebne do prawidłowego działania organizmu. Kwas linolenowy zalicza się do kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6.
Kwas linolenowy: co to jest?

Kwas linolenowy stanowi niezbędny element diety. Ma dwa rodzaje - kwas alfa-linolenowy (?-linolenowy, ALA) oraz kwas gamma-linolenowy (?-linolenowy, GLA). Pierwsza substancja zalicza się do kwasów typu omega-3, a druga - do omega-6. Uwaga! Skrót ALA może się odnosić również do kwasu alfa-liponowego, który jest inną substancją. Więcej o kwasach omega (i o tym, dlaczego ich nadmiar nie jest dobry) możesz przeczytać tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kwas linolenowy: jak działa?

Kwasy ?-linolenowy i ?-linolenowy należą do kwasów tłuszczowych egzogennych, czyli takich, których organizm sam sobie nie wyprodukuje - muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Kwasy tłuszczowe egzogenne to zarazem NNKT, czyli wspomniane już niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Niedobór NNKT prowadzi do kłopotów zdrowotnych. Dzięki kwasom egzogennym organizm może syntetyzować (wyprodukować) pozostałe potrzebne mu kwasy tłuszczowe. Oprócz kwasu linolenowego do NNKT zaliczają się między innymi kwas linolowy (LA), arachidonowy (AA), eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA).

Kwas ALA to antyoksydant, czyli substancja, która chroni organizm przed nadmiarem wolnych rodników, związków podwyższających ryzyko powstania nowotworów i przyspieszających proces starzenia się. Dzięki kwasowi alfa-linolenowemu możliwa jest synteza kwasów EPA i DHA, cennych dla organizmu substancji. Badania wskazują na to, że ALA pomaga w leczeniu cukrzycy.

> Antyoksydanty - superbroń przeciwko chorobom i starzeniu się

GLA jest bardzo ważny dla kondycji skóry. Wzmacnia komórki naskórka, a tym samym barierę ochronną skóry. Kwas gamma-linolenowy używa się w produkcji kosmetyków. Maści i kremy z jego zawartością pomagają w walce ze stanami zapalnymi skóry, alergiami, trądzikiem, łupieżem, łuszczycą.

Kwas linolenowy: gdzie go szukać?

Kwas alfa-linolenowy znajduje się przede wszystkim w olejach roślinnych - oleju lnianym, rzepakowym i krokoszowym (z krokosza barwierskiego). ALA występuje również w orzechach laskowych, włoskich i brazylijskich, pestkach dyni i winogron, soi, kiełkach pszenicy, nasionach kukurydzy, zielonych warzywach (szczególnie liściastych) i tofu.

Kwas gamma-linolenowy występuje w nasionach konopi siewnych, wiesiołka, żmijowca zwyczajnego, agrestu i czarnej porzeczki, a także w spirulinie i ogóreczniku lekarskim. GLA można znaleźć również w olejach uzyskanych z powyższych nasion.

Kwas linolenowy: skutki niedoboru

Niedobór kwasu alfa-linolenowego nie jest częsty. Zbyt mało ALA utrudnia syntezę kwasów EPA i DHA. Niedobór kwasu gamma-linolenowego skutkuje skórą szorstką, mało elastyczną, z tendencją do pojawianie się zmarszczek. Zbyt mała ilość GLA powoduje, że skóra po prostu szybciej się starzeje. Dlaczego? Bez GLA bariery skórne ulegają osłabieniu, skóra nadmiernie traci wodę i traci sprężystość.

To także może cię zainteresować:

> Olej rzepakowy - swojski tłuszcz najlepszy do smażenia

> Cała prawda o błonniku pokarmowym

Więcej o:
Komentarze (3)
Kwas linolenowy (ALA i GLA) - ważny nie tylko dla skóry. Funkcje, źródła i skutki niedoboru kwasu linolenowego
Zaloguj się
  • Gość: Makaroniara

    Oceniono 5 razy -5

    Duzo czytałam o kwasie linolenowym i wiem, że ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. Staram sie uzupełniac dietę o kwasy omega3 i omega6 w miarę moich możliwości, więc zamawiam czesto oleje zimnotłoczone na sklepach internetowych, ponieważ nie mam czasu chodzić po sklepach w poszukiwaniu olejów sprawdzonych i wysokiej jakości. Jednym ze sklepów dysponujących tego typu produktami jest sklep www.osele.pl . Są to dla mnie sprawdzone produkty i moge spokojnie spać nie martwiąc się że ja i moja rodzina zaniedbujemy swój organizm faszerując olejami z dodatkiem ołowiu i rtęci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX