Osteofity

kaole
18.10.2012 , aktualizacja: 27.02.2014 15:31
A A A Drukuj
Osteofity to narośla kostne, które uciskają nerw i wywołują silny ból

Osteofity to narośla kostne, które uciskają nerw i wywołują silny ból (Shutterstock)

Osteofity, czyli narośla kostne to rodzaj zmiany zwyrodnieniowej, która najczęściej pojawia się w obrębie kręgosłupa oraz na bocznej powierzchni kręgów. To właśnie one uciskają na nerwy i sprawiają, że chorzy odczuwają silny ból pleców.
Dołącz do nas na Facebooku!

Wyrostki kostne choć odpowiadają za dużą część dolegliwości związanych ze zmianami zwyrodnieniowymi to ich obecność jest zazwyczaj objawem poważniejszego schorzenia, a nie oddzielną jednostką chorobową. Najczęściej pojawiają się u pacjentów ze skoliozą, kręgozmykiem lub złamaniem kompresyjnym. Osteofity rozwijają się bardzo długo i przez długi czas ich rozrost nie powoduje żadnych objawów. Ten rodzaj zmian zwyrodnieniowych, obok kręgosłupa, może pojawić się również w obrębie stawów (kolanowy, biodrowy). Narośla atakują przede wszystkim te miejsca, w których szkielet jest najbardziej obciążony.

Osteofity są bardzo dobrze widoczne w badaniach obrazowych. Ich obecność można potwierdzić wykonując zdjęcie rentgenowskie, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Leczenie osteofitów jest ściśle związane z postępowaniem przy typie choroby zwyrodnieniowej, innego schorzenia kręgosłupa bądź stawów, rozpoznanej u pacjenta.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Gościec stawowy przewlekły (Reumatoidalne zapalenie stawów)

Dysplazja stawu biodrowego

Zwężenie szpary stawu biodrowego

Spondylolisteza (ześlizgnięcie kręgów)

Osteofitoza trzonów kręgowych

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • Gość: Mariusz

    Oceniono 7 razy 5

    Ok. Mam dyskopatię szyjną , osteofity na krawędziach , męczę się z tym ponad miesiąc i cóż z tego ? wizyta u jednego , drugiego neurologa , po terapii laserowej, pola magnetycznego i te pole naważyło (tylko 4 wizyty , bo więcej już nie mogłem) ciśnienie wykryto które skakało 120/90- 190/116 . I teraz mam wojnę z tym ciśnieniem.Ponadto był wykonany masaż , a po masażu ( 3 wizyty) mały włos byłbym sparaliżowany,przez dwie doby całe moje ciało było zdrętwiałe (nie ścierpnięte ) ból był potworny., trzeci , czwarty dzień większy spokój , lecz drętwienia pojawiały się . Teraz przechodzę od kilku dni w delikatne drętwienia rąk, nóg , uczucia stopy w lewej nodze brak czucia, jednak jak ją dotykam i sprawdzam wszystko jest dobrze . Więc się pytam co mi jest ? Acha bym zapomniał na prawej stronie z boku pod klatką piersiową coś mi przeszkadza , objawy i jak to określić ? To tak jakby "kamień" kłuje to - Co to wszystko jest ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX