Cholesterol normy

kaole
02.10.2012 , aktualizacja: 18.03.2015 15:26
A A A Drukuj
W czasie badania próbki krwi pod kątem poziomu cholesterolu określa się stężenie zarówno tzw. dobrego i złego cholesterolu

W czasie badania próbki krwi pod kątem poziomu cholesterolu określa się stężenie zarówno tzw. dobrego i złego cholesterolu (Shutterstock)

Cholesterol to organiczny związek chemiczny niezbędny organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Bez niego synteza hormonów czy niektórych witamin nie byłaby możliwa.
Dołącz do nas na Facebooku!

Cholesterol obecny jest przede wszystkim w tkankach i osoczu krwi. Najczęściej występuje w postaci wolnej oraz zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Jego całkowite stężenie u zdrowej osoby nie powinno przekraczać 150-200 g. (Poziom podwyższony: 200-250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l); poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5mmol/l).Normy

Zaburzone stężenie cholesterolu we krwi w większości przypadków prowadzi do poważnych chorób w obrębie układu krążenia . Aby lepiej ocenić negatywny wpływ tego związku na organizm przy badaniu jego stężenia oznacza się dwa rodzaje cholesterolu "dobrego" (HDL) oraz "złego" (LDL). Ich poziom powinien wynosić odpowiednio:

HDL ("dobry" cholesterol) - wyższe wartości stanowią lepszy wynik,

Norma u mężczyzn 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),

Norma u kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

LDL ("zły" cholesterol) - niższe wartości stanowią lepszy wynik,

Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),

Poziom podwyższony: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),

Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Wysoki poziom cholesterolu

Znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia cholesterolu najmocniej odbija się na układzie krążenia. W pierwszej kolejności dochodzi do stopniowego zmniejszania otworów obecnych w naczyniach wieńcowych, czyli miażdżycy . Nieleczona bardzo często prowadzi do zawału lub udaru mózgu. Podwyższony poziom cholesterolu występuje głównie u osób otyłych, nadużywających alkoholu , palących papierosy oraz u tych, których aktywność fizyczna jest bardzo mała lub zerowa.

Za niski cholesterol

Zbyt małe stężenie cholesterolu również bywa niebezpieczne. Niski poziom może oznaczać:

- nadczynność tarczycy

- chorobę wątroby

- złe odżywianie

- niedożywienie

- nieprawidłowe wchłanianie

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Niedoczynność tarczycy

Za wysoki cholesterol - jaka dieta?

Cholesterol

Nabyte wady serca

Sercowe kłopoty, czyli jak chronić układ krążenia

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (7)
Zaloguj się
 • Gość: emeryt

  Oceniono 9 razy 9

  Przeczytalem ze normy ktore sa podane sa zanizone ,biorac pigulki na cholesterol mozemy dosta udaru wylewu itp,ponoc tylko nakrecamy zarobek firmom farmaceutycznym,nie jestem pewny ale dopuszczalna norma byla 250 jak dobrze pamietam,

 • Gość: max

  Oceniono 11 razy 9

  ALE BREDNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Przecież wysoki cholesterol nie stanowi ryzyka dla wszystkich populacji. Francuzi należą do nacji o rekordowych poziomach cholesterolu na skalę światową, ale równocześnie mają najniższy wskaźnik zachorowań na choroby serca spośród krajów uprzemysłowionych. Podobnie rzecz ma się u Austriaków i w innych krajach europejskich.
  Kobiety mają średnio o 300% niższą zachorowalność na chorobę serca niż mężczyźni, pomimo wyższych poziomów cholesterolu.
  Zachorowalność na chorobę serca u 65-latków jest 10-krotnie mniejsza niż 45-latków. Jednak wysoki cholesterol nie jest czynnikiem ryzyka u mężczyzn powyżej 65. roku życia. (Właściwie u mężczyzn powyżej 65. roku życia z niskim cholesterolem (<150 mg/dL) prawdopodobieństwo zgonu na serce jest dwukrotnie wyższe niż u tych z normalnym lub nawet „wysokim” poziomem cholesterolu.)

 • legal.alien

  Oceniono 8 razy 6

  Te normy sa zanizone w stosunku do norm w innych krajach
  W Norwegii norma dla LDL to 2.0- 5.4 mmol/l, a HDL 0.9 - 2.0 mmol/l
  Pewno chodzi o to, zeby Polacy lykali tabletki bez potrzeby i kupowali Flore Proactiv i inne swinstwa.

 • Gość: ana

  Oceniono 7 razy 3

  bullshit

 • elakaucz

  0

  ja od trzydziestego roku życia muszę dbać o cholesterol. przed trzydziestką miałam nadzieję, że przynajmniej do czterdziestych urodzin nie będę się jeszcze martwić takimi sprawami, ale niestety, życie zrewidowało te przekonania. poza tym różne źródła często podają inne dane jaki jest cholesterol norma, warto się trzymać tego co mówi lekarz.

 • alison000

  0

  mam za wysoki cholesterol norma jest zdecydowanie niższa niż to co mi wychodzi. Nie rozumiem dlaczego tak jest. Nie jem prawie w ogóle tłusztego jedzenia ani nie smażę. Może to dlatego że nie jem w ogóle ryb i tych zdrowych tłuszczów omega. Ale czytałam też że norma cholesterol jest wyznaczana wg przestarzałych informacji i można mieć cholesterol za wysoki a być bardzo zdrowym.

 • popolupo777

  0

  ja mam dość stanu obecnej medycyny, nic nikt nie wie jak w czeskim filmie. cholesterol norma to niby jak się ma w tym przedziale to jest ok. Ja znam osoby co miały cholesterol w normie a dawno wąchają kwiatki od spodu. Ja mam cholesterol za wysoki. Nie jem tłuszczów i mięsa, uprawiam sport, nie palę, nie piję. Więc o co chodzi? a czuję się wspaniale. I chodzę po lekarzach żebymi ktoś wyłumaczył czemu mój cholesterol nie jest w normie i nikt nie umie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX