Bolesność ust

Od pięciu miesięcy zmagam się z problemem związanym z bolesnością ust. Problem rozpoczął się od pojawienia się na górnej wardze (na czerwieni, nie wykraczającej poza linie ust) suchego 'zwyrodnienia' (przypominało strupek). Myślałam, że to opryszczka (wcześniej nie miałam z tym doczynienia), stosowałam wiec przez kilka dni maść z acyklowirem. Nie pomogło - lecz się pogorszyło. Krostki rozniosły się na obie wargi, bardzo mocno spuchły usta, piekły i szczypały. Dodatkowo doszło uczulenie na skórze (wysypka, bardzo drobna i okropne swędzenie).
Pani dermatolog stwierdziła zapalenie czerwieni wargowej i nie związana z tym alergie pokarmowa (ponoć na truskawki, na które wcześniej uczulona nie byłam). Stosowałam maść z gentomycyna i hydrocortizonem, antybiotyk Nobaxin (podwójna kuracja) i leki antyalergiczne (przez 40 dni). Niestety po odstawieniu maści sterydowej ból, obrzęk i krostki/łuski wracają. Czy rozpoznanie może być inne? Obecnie stosuje hydrocortizon 3-4 razy w tygodniu, inaczej wszystko powraca - ale sterydów nie można brać wiecznie, w końcu się kumulują w organizmie... Dodatkowe informacje, które mogą być przydatne:

mam 22 lata, od 2 lat nie jem mięsa, mam bardzo jasna skórę (podatna na poparzenia słoneczne), nie mam anemii.

Każda rada będzie przydatna.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Bez zbadania i dokładnego zebrania wywiadu trudno mi jest zaproponować inne rozpoznanie niż to, które postawił lekarz dermatolog. Reakcje uczuleniowe nierzadko pojawiają się nagle i u osób, które nigdy wcześniej alergii nie miały. Nie wykluczone, że powodem Pani dolegliwości jest uczulenie nie na pokarmy, ale na kosmetyki lub środki czystości (tak zwana alergia kontaktowa). Niezależnie od rodzaju alergenu, pierwszym i najważniejszym krokiem jest jego likwidacja. Warto spróbować nie używać przez jakiś czas szminek, błyszczyków, nawilżaczy, kremów, nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej (jeśli usta są bardzo suche, można je nawilżać wazeliną). Żeby nie drażnić warg najlepiej pić płyny przez słomkę, a wszystkie pokarmy spożywać widelcem (tak, żeby jedzenie nie dotykało ust).

Napisała Pani, że ma skórę bardzo wrażliwą na słońce - być może Pani dolegliwości są objawem fotodermatozy (czyli choroby skóry objawiającej sie nadwrażliwością na światło słoneczne). Innymi schorzeniam i, w których mogą występować zmiany na ustach i nadwrażliwość na słońce są choroby autoimmunologiczne (m.in. toczeń rumieniowaty). Żeby je wykluczyć warto, żeby lekarz rodzinny dokładnie Panią zbadał i zlecił wykonanie badań takich jak: morfologia, OB., CRP, kreatynina, mocznik i badanie ogólne moczu.

Jeżeli chodzi o leczenie, które Pani stosuje - to rzeczywiście, długotrwałe stosowanie maści z glikokortykosteroidami jest szkodliwe. Niepożądane skutki takiego leczenia są głownie miejscowe - dochodzić może do ścieńczenia i zaniku skóry, powstawania przebarwień i zakażeń bakteryjnych, upośledzone jest gojenie. Chcę jednak Panią uspokoić, że sterydy stosowane miejscowo na skórę wchłaniają się tylko w minimalnym stopniu, niewystarczającym żeby powodować działanie ogólnoustrojowe (i w żaden sposób się nie kumulują). Żeby zmodyfikować leczenie, powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: