Zbyt krótki i zbyt długi sen przyśpiesza starzenie się mózgu?

23.08.2012 14:22
Nie tylko dosypianie, ale też nadmiernie długi sen może postarzać mózg - donoszą naukowcy

Nie tylko dosypianie, ale też nadmiernie długi sen może postarzać mózg - donoszą naukowcy (Shutterstock)

Coraz więcej badań świadczy o istnieniu zależności pomiędzy ilością i jakością snu a chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera. Wyniki czterech najnowszych analiz zaprezentowano podczas dorocznego zjazdu Alzheimer's Association w Vancouver.
Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Najszerzej zakrojone badania, w których udział wzięło ponad 15 tys. kobiet, sugerują, że mózg osób śpiących mniej niż pięć godzin na dobę, a także tych, które śpią więcej niż dziewięć godzin, pracuje gorzej niż w przypadku osób śpiących siedem godzin. Zbyt krótki lub zbyt długi sen ma, według autorów, związek z o dwa lata szybszym starzeniem się mózgu. Uczestniczki obserwowane były przez 14 lat, a w momencie rozpoczęcia badań były w średnim wieku.

Funkcje kognitywne uległy pogorszeniu także u pań, których długość snu zmieniła się o więcej niż dwie godziny wraz z wkroczeniem w późniejszy okres życia - mówią naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie.

Zaburzenia oddychania podczas snu, także symptom?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, którzy badali jakość snu wśród ponad 1,3 tys. kobiet po 75. roku życia, doszli z kolei do wniosku, że zaburzenia oddychania podczas snu (przede wszystkim bezdech senny) ponad dwukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji w ciągu pięciu lat.

Senność w ciągu dnia - główny wróg sprawności mózgu?

Kolejne zaprezentowane wnioski są wynikiem trwających osiem lat badań przeprowadzonych we Francji wśród 5 tys. osób po 65. roku życia. Naukowcy stwierdzili, że starzenie się mózgu związane jest z nadmierną sennością w ciągu dnia (uskarżało się na nią 18 proc. uczestników).

Badacze Washington University School of Medicine w St. Louis po analizie próbek krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego trzech grup ochotników (osób z demencją, ich zdrowych rówieśników oraz osób młodszych) ustalili, że zaburzenia cyklu snu i czuwania były związane z tworzeniem się złogów amyloidowych zwiastujących chorobę Alzheimera.

Naukowcy zgodnie podkreślają, że wyniki wszystkich tych badań należy traktować jako wstępne. Choć wskazują na zależność pomiędzy zaburzeniami snu a starzeniem mózgu, nie jest to związek przyczynowo-skutkowy. Osoby cierpiące na bezsenność nie są więc skazane na demencję.

Zobacz także
  • Efektywna praca mózgu to nie tylko dobre geny Mózg na wysokich obrotach
Komentarze (2)
Zbyt krótki i zbyt długi sen przyśpiesza starzenie się mózgu?
Zaloguj się
  • ciotka_ltd

    Oceniono 4 razy 4

    Bardzo wstepne. Moj dziadzio, co dozyl 90-tki w zupelnie dobrym zdrowiu (nie wymagal do konca opieki, zmarl nagle, we snie, atak serca) kochal wypic rano 'szczeniaczka' i zdrzemnac sie godzine po obiedzie od czasu przejscia na emeryture. I tak sobie posypial w dzien przez min. 25 lat.:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX