Melanina

Decyduje o kolorze skóry oraz włosów. Wchodzi w reakcję z promieniowaniem UV i to dzięki niej możliwe jest opalanie.
Dołącz do nas na Facebooku!

Melanina to grupa pigmentów występujących w skórze właściwej, naskórku oraz we włosach . Jej obecność w naczyniówce (tylna i największa część błony naczyniowej gałki oka) pozwala na przenikanie promieni słonecznych jedynie przez źrenicę. Za produkcję melaniny odpowiada tyrozyna, enzym, który w połączeniu z promieniowaniem UV pobudza melaninę.

Po co nam melanina?

Podstawowym zadaniem melaniny jest ochrona skóry. Dzięki niej szkodliwe wiązki promieniowania ultrafioletowego nie przenikają do głębszych warstw skóry. Pod ich wpływem zwiększa się wydzielanie melaniny, a słońce jedynie delikatnie zmienia kolor skóry ( opalenizna ) nie powodując jej uszkodzenia.

Od rodzaju oraz ilości melaminy w cebulce włosa zależy jego kolor. Im go mniej tym jaśniejsze są włosy. Odpowiada także za kolor oczu. U noworodków białych rodziców melanina w tęczówce praktycznie nie występuje. Dlatego oczy dziecka są niebieskie, a pigment wytwarzany jest dużo później. U dzieci z innym kolorem skóry melanina obecna jest w tęczówce jeszcze przed narodzinami.

Kłopoty z melaniną

Zaburzenia biosyntezy melaniny mają swoje konsekwencje. Raz na 10 tys. rodzi się dziecko bez barwnika melaniny w skórze. Albinizm charakteryzuje się bardzo jasną skórą , białymi włosami, rzęsami oraz brwiami. Oczy najczęściej są bladoniebieskie, rzadko przybierają czerwoną barwę. Skóra osoby z albinizmem jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Pod jego wpływem tworzą się stany zapalne, pęcherze oraz zrogowacenia. O albinizmie więcej przeczytasz tutaj .

Nadmiar melaniny to melanizm. Duże natężenie ciemnego pigmentu odpowiada za brunatny lub czarny kolor skóry.

Czytaj także:

Melanodermia

Więcej o:
Komentarze (3)
Melanina
Zaloguj się
 • bogusiauw

  0

  mam na nodze dziwną plamkę. Jest biała. Nie zawsze ją widac, ale widac ja wyraźnie kiedy noga mi się robi czerwona, np. od gorącej wody w kąpieli. Czy to jakiś dziwny początek bielactwa? Czy to jakiś mały obszar gdzie melanina nie jest w takiej ilości jak powinna? Czy melanina w ogóle nie jest związana z takimi małymi plamkami?

 • omfg69

  0

  Jeżeli melanina jest odpowiedzialna za kolor skóry, to czy oznacza to, że michael jackson pozbył się melaniny ze swojej skóry i dlatego się wybielił? A czy te wszystkie kremy których podobno używa beyonce – czy one tez mają wpływ na melaninę? Czy to w ogóle jest hormon? Nie rozumiem czym jest ta melanina.

 • alison000

  0

  Mam bardzo jasną karnację co często doprowadza do oparzeń słonecznych. A muszę dużo pracować na słońcu. Czy istnieje jakaś możliwość żeby melanina wzrosła w organizmie? Nie mówiąc już o tym, że kupowanie podkładu i pudru albo korektora jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem, w sumie tylko dwie firmy robią tak jasne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX