Leczenie kolorami

Kolory pobudzają, uspokajają, koją. Ich wpływ na psychikę od lat badają naukowcy. Kolorami można też leczyć.
Leczenie przy pomocy kolorów to chromoterapia. Stosowali ją już starożytni. W skrócie można to wyjaśnić tak: każda barwa emituje określoną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. Jeśli jesteśmy zdrowi, ta częstotliwość jest stała. Gdy chorujemy, ulega zakłóceniom i odpowiednia dawka właściwych kolorów pomaga nam wrócić do normalnego stanu.

W wielu klinikach na świecie wykorzystuje się już energetyczne właściwości barw. Terapia kolorem wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego, oddechowego, nerwobóli, migren, schorzeń kręgosłupa i nerek, dolegliwości kobiecych, nerwicy i depresji psychicznej.

Każdej barwie w chromoterapii przypisywane są odpowiednie właściwości:

* czerwony podwyższa ciśnienie, dodaje energii, pobudza, ale u osób nerwowych może wywołać agresję. Równie dobrze leczy brak apetytu, jak i gruźlicę. Przeciwdziała depresji i pomaga odzyskać sprawność umysłową. Wykorzystywany jest przy leczeniu chorób krwi, gośćca, a także paraliżu.

* pomarańczowy nastraja optymistycznie, odbierany jest jako kolor ciepły i bezpieczny. Dodaje odwagi i reguluje pracę serca, łagodzi objawy astmy, epilepsji. Leczy się nim choroby trzustki, żołądka i wątroby oraz choroby reumatyczne.

* żółty jest lekarstwem na przemęczenie, stres, dolegliwości wątroby i żołądka oraz problemy związane z menopauzą. Wzmacnia mięśnie i pobudza przemianę materii, dobrze działa na niektóre schorzenia skórne i rozstępy.

* niebieski ma silne działanie uspokajające i nasenne, wycisza i wspomaga przemianę materii, układ krążenia i pracę serca, zwalcza anginę, bóle uszu i choroby pęcherza.

* zielony dodaje pewności siebie i uspokaja. Zalecany jest głównie przy dolegliwościach związanych z przemianą materii, układem krążenia i pracą serca.

* indygo to kolor na choroby oczu, górnych dróg oddechowych, migrenę, zatrucia oraz stany zapalne uszu, nosa i gardła. Naświetlania tym kolorem pomagają też w leczeniu schorzeń psychicznych.

* fioletowy stosuje się w leczeniu blizn, cellulitisu, łagodzi też objawy bezsenności, napięcia oraz stresu, reguluje wydzielanie hormonów i pozytywnie działa na system nerwowy.

Barwną kurację może łatwo zastosować w domu - wystarczy nałożyć na lampy barwne filtry. Jeśli ktoś chce się uspokoić lub schudnąć, powinien udekorować swój pokój niebieskimi przedmiotami. Na kłopoty dobra jest zieleń - nie tylko uspokaja, ale też dodaje odwagi. Zimowa depresja bardzo szybko zniknie w ciepłym żółtym kolorze, który kojarzy się ze słońcem.

Kolory mogą nam także bardzo pomóc w życiu zawodowym. Jeśli chodzi nam po głowie myśl o podwyżce, zadbajmy o to, aby w miejscu pracy dominowały kolory: zielony, czerwony, purpurowy lub niebieski. Nasza prośba o awans przyniesie oczekiwany efekt, jeśli otoczymy się czarnymi lub białymi barwami.

Więcej o: