Erytrocyty

kaole
14.06.2012 , aktualizacja: 25.03.2013 15:16
A A A Drukuj
Podstawowym zadaniem erytrocytów jest dostarczanie tleniu do serca oraz płuc

Podstawowym zadaniem erytrocytów jest dostarczanie tleniu do serca oraz płuc (Shutterstock)

Czerwone krwinki, jako najliczniejszy element krwi, mają szczególne zadanie. Za ich sprawą wszystkie organy są prawidłowo dotlenione i oczyszczone z dwutlenku węgla. Na podstawie erytrocytów określa się grupę krwi.
Dołącz do nas na Facebooku!

Erytrocyty, podobnie jak pozostałe krwinki, zaliczane są do tzw. elementów morfotycznych krwi. Te szczególne składniki krwi są odrębnymi, żywymi komórkami (lub jedynie ich fragment), albo, jak w przypadku erytrocytów, charakteryzują się ograniczonym metabolizmem. Wytwarzane są przez układ krwiotwórczy, czyli szpik kostny czerwony, węzły chłonne, śledzionę, migdałki oraz grasicę .

Jak powstają erytrocyty?

Czerwone krwinki produkowane są od chwili narodzin. Wytwarza je szpik kostny znajdujący się w istocie gąbczastej, w nasadzie kości długich i płaskich. Powstają w wyniku procesu zwanego erytropezą. Odpowiada on za produkcje erytroblastów, czyli komórek macierzystych, z których wytwarzane są erytrocyty. W ciągu jednej minuty powstaje niemal 120 mln krwinek. W życiu płodowym za produkcję czerwonych krwinek odpowiada śledziona.

Po co nam erytrocyty?

Czerwone krwinki, nazywane erytrocytami lub czerwonymi ciałkami produkowane są przez szpik kostny. W ciele dorosłego mężczyzny jest ich ponad 5 mln na każdy cm3, u kobiet ich liczba nie przekracza 5 mln. Mają charakterystyczny kształt przypominający soczewkę. Są obustronnie wklęsłe, ich średnica nie przekracza 6-7 mikronów, a grubość to ok. 2 mikrony, żyją ok. 120 dni. Nie mają jądra komórkowego, nie potrafią się regenerować, co sprawia, że muszą być nieustannie wytwarzane. Nie mają też wszystkich charakterystycznych dla komórek cech, więc dlaczego są potrzebne?

Podstawowym zadaniem erytrocytów jest transport gazów. Bez nich, a dokładanie bez zawartej w nich hemoglobiny (daje im czerwony kolor) tlen nigdy by nie dotarł do wszystkich, znajdujących się organizmie narządów. Transportują zgromadzony w płucach tlen i dostarczają go do tkanek obwodowych (w tym do serca i płuc). Dodatkowo, choć w mniejszym stopniu, odpowiadają za przenoszenie dwutlenku węgla.

Gdy jest ich za mało...

Prawidłowy poziom erytrocytów waha się u mężczyzn od 4,0-5,0 M/L, u kobiet 4,5-5,5 M/L. Zaburzenie tych norm może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Ich niedobór to często oznaka anemii lub niedokrwistości rzekomej. Ta ostatnia spowodowana jest wzrostem objętości osocza, a to prowadzi do "rozrzedzenia" krwinek. Spadek erytrocytów występuje u kobiet w trzecim trymestrze ciąży .

...albo za dużo.

Nadkrwistość, czyli zbyt duża ilość czerwonych krwinek może być bardziej niebezpieczna, niż ich niedobór. Wzrost poziomu erytrocytów często oznacza niewystarczające dotlenienie tkanek spowodowane np. przewlekłymi chorobami płuc, wadami serca czy pobytem na dużych wysokościach górskich. Liczba czerwonych krwinek zwiększa się także u osób z niektórymi nowotworami, z torbielowatością nerek, z gruczolakiem przysadki, przerostem kory nadnerczy. Bywa również spowodowany długotrwałym przyjmowaniem kortykosteroidów (silne leki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunusupresyjnym).

Czytaj także:

Choroba Vaqueza

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX