Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszną diagnozuje się na podstawie pomiaru obwodu pasa lub stosunku obwodu pasa do obwodu bioder

Otyłość brzuszną diagnozuje się na podstawie pomiaru obwodu pasa lub stosunku obwodu pasa do obwodu bioder (Shutterstock)

Otyłość brzuszna zwana potocznie piwnym brzuszkiem z tym rodzajem alkoholu ma niewiele wspólnego. Dotyka przede wszystkim mężczyzn, zwłaszcza tych z wysokorozwiniętych krajów.
Otyłość tego typu najczęściej spowodowana jest dostarczaniem organizmowi dużej ilości pustych kalorii.

W przypadku otyłości brzusznej tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko pod skórą, ale wewnątrz jamy brzusznej. Tak umiejscowiona tkanka zwiększa m.in. ryzyko wystąpienia zakrzepów. Osoby dotknięte otyłością brzuszną częściej cierpią na schorzenia metaboliczne, choroby układu krążenia, choroby naczyniowe, cukrzycę oraz choroby układu ruchu. Większość z nich ma również znacznie podwyższony poziom "złego" cholesterolu.

Przyczyną wystąpienia otyłości brzusznej najczęściej jest styl życia (brak ruchu), niewłaściwa dieta (obfitująca w tłuste mięso oraz duże ilości soli). Nie bez znaczenia jest tu również stres oraz palenie papierosów. Sporadycznie ma ona podłoże genetyczne lub psychiczne.

W rozpoznaniu tego typu otyłości wykonuje się jedynie pomiary obwodu pasa lub stosunku obwodu pasa do obwodu bioder. Jeśli obwód pasa w przypadku kobiet przekracza 80 cm, a u mężczyzn 94 cm mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Stosunek obwodu pasa do obwodu bioder wyraża tzw. wskaźnik WHR (waist-hip-ratio). WHR u kobiet większy niż 0,8 a u mężczyzn 0,9 dowodzą problemu otyłości . O otyłości świadczy również charakterystyczna sylwetka, przypominająca "kształtem" jabłko.

Niektóre badania wykazują, że osoby borykające się z tego typu otyłością mają problemy z przystosowywaniem się do nowych sytuacji. Szybciej się denerwują oraz mają kłopoty z kontrolowaniem swojego zachowania.

Podstawą w leczeniu otyłości brzusznej jest zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu oraz dietetyka, który pomoże ustalić optymalną dla pacjenta dietę .

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także:

Choroba Dercuma

Zobacz także
  • Torbiel włosowa wywołana jest przez bakterie i najczęściej atakuje skórę w okolicy kości ogonowej Torbiel włosowa - objawy, diagnoza, leczenie
  • Zespól stopy cukrzycowej to jedno z poważniejszych powikłań cukrzycy Cukrzyca i jej groźne powikłania
  • Otyłość sama jest chorobą. Bywa jednak i tak, że prowadzą do niej konkretne schorzenia Choroby, które prowadzą do otyłości
Komentarze (1)
Otyłość brzuszna
Zaloguj się
  • Magdalena Majewska

    Oceniono 4 razy -4

    Mój mąż w trakcie etapu odchudzania zaczął codziennie biegać i do tego stosował Therm Line Man.Nie ograniczał się w jedzeniu i nie stosował żadnej specjalnej diety a efekty były widoczne już po dwóch miesiącach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX