Chińska medycyna pokona stwardnienie rozsiane?

16.02.2012 13:24
Chińska medycyna od wieków czerpie i wykorzystuje zioła w leczeniu

Chińska medycyna od wieków czerpie i wykorzystuje zioła w leczeniu (shutterstock)

Znany od tysiącleci specyfik pomoże zahamować rozwój chorób autoimmunologicznych, malarii, oraz opóźnić starzenie.
Naukowcy Harvard School of Dental Medicine w Bostonie (USA) odkryli, że dichroa febrifuga, rosnący w Tybecie i Nepalu, wiecznie zielony krzew przypominający hortensje, wytwarza substancję (halofuginon), która może spowolnić rozwój stwardnienia rozsianego.

Halofugion potrafi imitować niedobór aminokwasów, których brak sprawia, że komórki przestają wytwarzać białka. Jednocześnie blokuje produkcję tych, które wywołują stany zapalne. Specyfik podany osobie noszącej w organizmie zarodki malarii, zatrzymał ich wzrost i rozwój choroby. Dzięki niemu przestają powstawać tzw. limfocyty Th17, białe krwinki, związane na przykład z zapaleniem jelit lub stwardnieniem rozsianym.

Starożytna roślina może blokować nie tylko rozwój chorób autoimmunologicznych. Zdaniem badaczy potrafi ona naśladować niedobór substancji odżywczych spowodowanych głodem. Testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że te, którym podawano jedynie niezbędną do przeżycia ilość pożywienia, żyły dłużej. Być może halofuginon przyczyni się do opracowania środka opóźniającego starzenie.

Dichroa febrifuga jest wykorzystywana w medycynie przez Chińczyków od 2000 lat. Z jej korzenia wytwarza się m.in. lek przeciwgorączkowy.

Skomentuj:
Chińska medycyna pokona stwardnienie rozsiane?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX