Mróz zabija roztocza

Niskie temperatury mogą nam pomóc w zwalczaniu roztoczy

Niskie temperatury mogą nam pomóc w zwalczaniu roztoczy (Shutterstock)

Roztocza to zmora większości alergików. Na szczęście siarczysta zima jest idealnym moment by się ich pozbyć.
Roztocza to pajęczaki, ich wielkość nie przekracza 1 mm. Obecne są w każdym domu. Zamieszkują łóżko, meble, dywany, zasłony. Żyją w domowym kurzu i żywią się martwym naskórkiem. Wysoka wilgotność powietrza w granicach 60-80% i temperatura 22-25 stopni C to idealne warunki dla ich rozwoju. Obecność roztoczy dla większości ludzi nie jest uciążliwa. Niestety białko zwarte w ich odchodach jest jednym z najczęstszych alergenów. Może wywołać katar alergiczny, drapanie w gardle, napady duszności czy zmiany skórne.Jak się ich pozbyć?

Walka z roztoczami może być kłopotliwa. Wymaga, niekiedy całkowitego przemeblowania pokoju i usunięcia wszystkich przedmiotów zbierających kurz. Na szczęście wszystkie alergeny rozpuszczają się w wodzie i z większości mebli czy przedmiotów (suszone kwiaty, zabawki, ozdoby) łatwo można je usunąć z pomocą wilgotnej ściereczki. W przypadku pościeli, koca czy narzut konieczne jest pranie. Należy jednak pamiętać, że roztocza giną jedynie w bardzo wysokich temperaturach. Powinna ona przekraczać 60 stopni C. Jeśli będzie niższa, zamiast się ich pozbyć - jedynie wypłuczemy.

Największym siedliskiem roztoczy jest łóżko. Odkurzacz ze specjalnym filtrem szybko i dokładnie oczyści materac. Dodatkowym zabezpieczeniem może być założenie na materac specjalnego pokrowca nieprzepuszczającego alergenów oraz stosowanie poszewek z materiałów syntetycznych. Odkurzacz rozprawi się również z roztoczami "mieszkającymi" na dywanie.

Groźna temperatura

Roztocza nie lubią bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur. Latem zabijają je upały (powyżej 25 stopni) a zimą siarczyste mrozy. Wystarczy już -15 stopni C, by po sześciu godzinach pozbyć się ok. 40% roztoczy z pościeli alergika. Przy temperaturze - 25 °C po kilku godzinach giną wszystkie. Niska temperatura rozprawi się nie tylko z roztoczami. Hamuje rozwój drobnoustrojów i wirusów odpowiedzialnych za różnego rodzaju infekcje. Dlatego lekarze zalecają wietrzenie pościeli, poduszek, koców, ale i całego mieszkania. Zła wentylacja może powodować nasilenie objawów, zwłaszcza zimą przy włączonych grzejnikach i suchym powietrzu.

Zamroź roztocza

Sposobów na pozbycie się roztoczy jest wiele. Można odkurzać, wycierać, prać, wietrzyć lub zamrażać. Ten ostatni idealnie sprawdza się w przypadku bielizny pościelowej, poszewek, pluszowych zabawek i innych wykonanych z materiału przedmiotów. Wystarczy zostawić je na całą noc w zamrażarce. W lodówce jest zbyt ciepło, by umieszczone w niej przedmioty oczyściły się z gnieżdżących się na nich roztoczy. Aby pozbyć się zamrożonych pajęczaków konieczne jest dokładne opłukanie i wysuszenie przedmiotu.

Zobacz także: Alergia na roztocza - objawy, leczenie, profilaktyka

Zobacz także
  • Zwierzęta domowe rozwijają wrażliwość, uczą odpowiedzialności, zachęcają do aktywności fizycznej. Boisz się kupić psa ze względu na ryzyko alergii? Wcale nie jest takie duże... Alergia na przyjaciela, czyli jak sobie radzić, gdy uczula zwierzak
  • Jak walczyć z alergią
  • Kichanie, wodnisty katar i łzawienie z oczu to efekt obrony organizmu przed alergenami. Alergia - co pomaga, a co szkodzi?
Skomentuj:
Mróz zabija roztocza
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX