Gorączka - wróg czy przyjaciel?

Karolina Turżańska
07.01.2013 , aktualizacja: 05.03.2015 15:37
A A A Drukuj
Zbyt wysoka gorączka może być niebezpieczna, dlatego bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie, ocena wysokości i odpowiednie postępowanie.

Zbyt wysoka gorączka może być niebezpieczna, dlatego bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie, ocena wysokości i odpowiednie postępowanie. (Fot. Shutterstock)

Gorączka jest jedną z naturalnych form obrony ustroju przed czynnikami wywołującymi stany zapalne. Jednak zbyt wysoka gorączka może być niebezpieczna, dlatego bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie, ocena wysokości i odpowiednie postępowanie.
Podwzgórze - naturalny termostat

Za utrzymanie stałej temperatury ciała odpowiada podwzgórze, działające jak naturalny termostat organizmu. Kiedy w zdrowym organizmie temperatura ciała zaczyna przewyższać temperaturę ustaloną przez ten organ (zwaną punktem nastawczym), uruchomione zostają mechanizmy służące jej obniżeniu - ciało zaczyna się pocić, rozszerzają się naczynia krwionośne i następuje szereg reakcji, w efekcie których temperatura zaczyna spadać. Odwrotna sytuacja następuje, kiedy temperatura ciała jest niższa niż punkt nastawczy podwzgórza. Organizm uruchamia wówczas mechanizmy służące produkcji ciepła i hamujące jego utratę: następuje przyspieszenie przemiany materii, zwężają się naczynia krwionośne skóry oraz pojawiają drgawki, dzięki którym praca mięśni wykorzystywana jest do produkcji ciepła.

Pierwsza linia obrony

Podobne mechanizmy zachodzą, kiedy na organizm działają substancje pirogenne - wywołujące gorączkę. Pirogeny pochodzenia zewnętrznego stymulują organizm do produkcji ich wewnątrzpochodnych odpowiedników a te powodują przestawienie naturalnego termostatu organizmu na poziom wyższy od tego występującego normalnie a następnie uruchomienie mechanizmów produkcji ciepła. Dlatego wraz z gorączką pojawia się uczucie zimna i dreszcze, które mijają, kiedy organizm osiąga wyższą temperaturę. Najczęściej spotykane pirogeny zewnątrzpochodne to fragmenty komórek bakterii, wirusy, grzyby, toksyny i niektóre leki.

Podwyższenie temperatury sprzyja obronie organizmu. Mechanizmy obronne takie jak produkcja przeciwciał czy namnażanie limfocytów stają się bardziej efektywne, gdy ciepło ciała rośnie (nawet do 10% na każdy stopień) a bakterie i wirusy gorzej namnażają się w wyższej temperaturze. Wykazano także, że temperatura ok. 37,5-38 stopni sprzyja największej aktywności białek odpornościowych, dzięki czemu stają one na straży organizmu w sposób bardziej efektywny niż w normalnej temperaturze ciała.

Zakresy

Temperatura ciała różni się w zależności od miejsca, w którym ją mierzymy. Dla pomiaru pod pachą za normalną przyjmuje się zazwyczaj temperaturę 36-37°C. Za stan podgorączkowy uznajemy temperaturę 37-38°C. Gorączka umiarkowana to 38-39°C, a wysoka wystepuje kiedy temperatura ciała przekracza 39°C.

Normalna temperatura ciała zależy od wielu czynników takich jak wiek, płeć, pora dnia a także temperatura otoczenia i poziom aktywności osoby, u której ją sprawdzamy. Podwyższona temperatura u osoby, która przed chwilą intensywnie ćwiczyła nie będzie gorączką i odwrotnie, u osoby, dla której normalna jest temperatura niższa niż klasyczne normy (np. w przypadku osób starszych które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała) gorączka może występować już przy. 37°C.

Zagrożenia

O ile przyjmuje się, że stan podgorączkowy i gorączka umiarkowana nie wymagają pilnej interwencji, a mogą nawet wzmagać siły obronne ustroju, o tyle w przypadku gorączki wysokiej sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Gorączka wysoka - osłabia i wyniszcza organizm, a jeśli trwa długo może prowadzić nawet do niewydolności układu krążenia. Bardzo wysoka gorączka - powyżej 41,5°C grozi uszkodzeniem komórek nerwowych a po przekroczeniu temperatury 42-43°C następuje nieodwracalna denaturacja białek.

Na powikłania wysokiej gorączki szczególnie narażone są dzieci. Długotrwała gorączka wpływa niekorzystnie na pracę wielu narządów wewnętrznych dziecka, zwłaszcza na układ nerwowy i układ krążenia. Może ona powodować napady drgawek, zaburzenia świadomości a nawet śpiączkę. Grozi także udarem cieplnym, dlatego uważa się, że bezwzględnie interweniować należy, kiedy temperatura ciała dziecka przekroczy 38,5°C. Wysoka temperatura jest też niebezpieczna dla osób starszych, kobiet w ciąży a także chorych na przewlekłe choroby układu krążenia.

Postępowanie

Jeśli dziecko wysoko gorączkuje (38,5 -40 stopni) temperaturę trzeba obniżać. Można stosować delikatne kąpiele ochładzające (letnie nigdy zimne! W zupełności wystarczy temperatura o 10 stopni niższa niż temperatura ciała dziecka), chłodne okłady, a jeśli te metody nie skutkują koniecznie należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe - paracetamol lub ibuprofen. Małym dzieciom najwygodniej podawać je w postaci syropu lub czopków. Dzieciom do 12 roku życia bezwzględnie nie wolno podawać im kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny) ze względu na duże ryzyko wystąpieniem groźnego dla życia zespołu Rey'a. Dziecko należy też poić odpowiednią ilością płynów, aby się nie odwodniło. Temperaturę w czasie choroby mierzymy, co 4 h a także, kiedy pojawią się dreszcze, wypieki na twarzy, błyszczące oczy, przyspieszone tętno i oddech lub zaburzenia świadomości.

Lekarza bezwzględnie należy wezwać, gdy wysoka gorączka utrzymuje się pomimo podawania leków, gdy wystąpią drgawki gorączkowe, sztywność karku, wybroczyny a także, jeśli zauważymy objawy odwodnienia lub jakiekolwiek zaburzenia świadomości.

W przypadku osób dorosłych gorączka nie jest aż tak groźna jak dla dzieci, ale w żadnym wypadku nie wolno jej bagatelizować. Zasady obniżania temperatury pozostają podobne do tych stosowanych w przypadku dzieci, jednak u dorosłych możemy stosować znacznie szerszy wachlarz ogólnie dostępnych leków przeciwgorączkowych.

Przyczyny

Poza postępowaniem objawowym, bardzo ważne jest ustalenie przyczyny gorączki. Poza chorobami infekcyjnymi może ona być reakcją organizmu na rozrost nowotworowy, wzmożoną przemianę materii, objawem choroby autoimmunologicznej, problemów endokrynologicznych i wielu innych stanów wymagających pilnego leczenia. Nawet z pozoru niegroźny stan podgorączkowy jeśli utrzymuje się długo może być objawem niebezpiecznej choroby. Dlatego w każdym przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, zwłaszcza jeśli stan ten się przedłuża koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autor: lek. med. Karolina Turżańska

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (12)
Zaloguj się
 • Gość: asdf

  Oceniono 11 razy 7

  Głupoty, kąpiel najlepiej żeby była o 0,5 stopnia niższa niż temperatura dziecka, a nie 10!

 • asia.258 Gazeta.pl

  0

  pewnie że przyjaciel, który pomaga zwalczyć chorobę. Oczywiście wszystko musi być pod kontrolą, szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci. Tu należałoby najlepiej konsultować się z lekarzem. Ja samej sobie zbijam gorączkę w okolicy 38,5 - 39 stopni, poniżej robię chłodne kompresy na łydki, kark i czoło, ubieram się przewiewniej. W sumie jak już mam 38,5 i faktycznie źle się czuję to biorę Ibufen przeciwgorączkowo. Jeśli jednak gorączka wraca i trzyma mnie dłużej niż dwa dni to konsultuję się z lekarzem.

 • omfg69

  0

  gorączka gorączce nierówna, więc nie ma po co pisać takich tytułów w stylu wróg czy przyjaciel. To zależy jak wysoka jest ta gorączka i wiadomo, że jak wysoka to może bardzo zaszkodzić, a jak niska, to się nie przejmować, tylko wyleżeć w łóżku i wychorować! Chociaż moja mama już na stan podgorączkowy mówi gorączka – nie ma się co tak gorączkować:)

 • stary_dziad_borowy

  0

  a czy zbyt niska temperatura ciała to też gorączka? Czy jak nazywamy coś takiego? Mnie czasem się przytrafia taka anty gorączka. Zwykle podczas przeziębienia mam np. 35,9 albo 36,2 stopni. Albo to zepsuty termometr, powinnam pewnie jeszcze sprawdzić jakimś innym. Taki ze mnie zimny drań.

 • alison000

  0

  Moja gorączka już mnei doprowadza do szału! Od ponad tygodnia jestem przeziębiona i ciągle ta temperatura. Najpierw 4 dni i potem piątego było trochę lepiej i poszłam do pracy. To dawaj znów, następnego dnia dopada mnie choróbsko ze zdwojoną siłą. Mam już dość tego chorowania, nawet nie zaczęła się jeszcze jesień na poważnie,a ja już przeziębiona.

 • pannaoset

  0

  ja bym najpierw zaczęła od chłodnych kompresów na stopy i czoło, założenia przewiewnej piżamy, okrycia chorego czymś lekkim an nie kołdrą. Jeśli temperatura wzrosłaby u dziecka do 38,3 a u mnie do 39 wtedy podałabym ibufen przeciwgorączkowo. Dodatkowo jak najwięcej płynów do picia.

 • tammyk k

  Oceniono 2 razy 0

  juhuu! ja od wczoraj mam goraczke, z przerwami oczywiscie. Ciesze sie bardzo, bo ostatni raz mialam goraczke 31 grudnia 2000 r :) niezapomniany Sylwester :) Od tego czasu kazde przeziebienie, kaszel i cala reszta, przy ktorych normalnie pojawia sie goraczka, przechodzily tak sobie same. Dodam, ze czulam sie zle, kaszel przedluzal sie nawet do miesiaca, w przelyku mailam wrazenie, ze cos jest. Probowalam wszystkiego, syropow, tabletek, parowek, plukanek i nic. Teraz od grudnia zeszlego roku mialam kaszel (pozostalosc po przeziebieniu) i wczoraj poczulam sie naprawde zle, zmierzylam temperature... i jest, 38,7 !! Niczym jej nie zbijalam i nie mam zamiaru. Zobacze co sie bedzie dzialo, powyzej 39 zazyje jakies swinstewko. Goraczka to bardzo pozytecznt stan, docenilam ja dopiero, gdy wszystkie influenze przechidzilam bezgoraczkowo, czulam sie okropnie, kaszlalam jak stara palaczka (nie pale) przez miesiac, a do tego wszystkiego doprowadzily wlasnie leki przeciwgoraczkowe i antybiotyki, ktore przypisywal mi lekarz przy kazdym kaszlnieciu. Dlatego ludzie, nasz organizm jest naturalnie przystosowany do zwalczania wirusow, w takich sytuacjach najlepsze jest zwolnienie, cieple lozko, herbatka, duzo wody i jakas dobra ksiazka lub film. Rodzina sama sie soba zajmie, szef w prcy sobie poradzi, a bajwazniejszymi osobami na swiecie jestesmy MY :):) juhuu!!!:)))

 • Gość: magda

  Oceniono 2 razy 0

  faktycznie głupota, 10 stopni to gruba przesada. słyszałam o max 2 stopniach różnicy. osobiście kąpieli nie stosowałam, wolę podać dziecku ibuprofen, kiedy temperatura przekracza 38,5 stopnia. czasami podaje dziecku paracetamol na przemian z syropem milifen z ibuprofenem, ale to przy bardzo wysokiej temperaturze.

 • Gość: miska

  Oceniono 2 razy 0

  nie pamiętam kiedy ostatnio miałam gorączkę, ale za to moja córka nadrabia za mnie. kiedy temperatura dochodzi do 38, 5 stopnia podaje syrop z ibuprofenem milifen, działa dłużej niz paracetamol. pomagają też chłodne okłady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX