Odleżyny: jak zapobiegać i leczyć?

Małgorzata Durka, pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem, doktorant I Wydziału Lekarskiego WUM, dyrektor ds. koordynacji w House Domowa Opieka
13.09.2011 , aktualizacja: 11.06.2012 11:04
A A A Drukuj
Troskliwa opieka, odpowiedni sprzęt i kosmetyki to czasem za mało, by zapobiec odleżynom

Troskliwa opieka, odpowiedni sprzęt i kosmetyki to czasem za mało, by zapobiec odleżynom (123rf.com)

8. Możemy wykonać czynności poprawiające ukrwienie skóry, takie jak bardzo delikatny masaż i oklepywanie, które pomoże również zapobiegać zapaleniu płuc.

9. Ważnym elementem w profilaktyce jest stosowanie zmiennociśnieniowego materaca przeciwodleżynowego. Pamiętajmy jednak, że sam materac, to zbyt mało, aby zapobiegać odleżynom. Przygotujmy również kółka pod pięty, łokcie i pośladki oraz poduszki rehabilitacyjne i wałki pod kolana czy uda. Kółka możemy kupić w sklepie rehabilitacyjnym albo wykonać samemu. Wystarczy owinąć watę bandażem, formując kółeczko z dziurką dostosowaną do wielkości części ciała, do której chcemy zastosować udogodnienie. Do pięty będzie to malutkie kółeczko, pod pośladki odpowiednio większe. Nie należy używać ligniny do zrobienia kółeczek, ponieważ robi się ona zbyt twarda pod naciskiem ciała.

10. Nie powinniśmy zapominać o stosowaniu odpowiedniej diety, uzgodnionej z lekarzem prowadzącym, uwzględniającej witaminy i sole mineralne, a przede wszystkim białko, ponieważ niedobór białka (głównie albuminy) wpływa na powstawanie odleżyn.

11. Unieruchomiony pacjent wymaga rehabilitacji ruchowej, dostosowanej do rzeczywistego stanu zdrowia. W warunkach domowych ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem rehabilitanta, który nauczy rodzinę jak je wykonywać. Jeżeli pacjent może, powinien samodzielnie wykonywać ćwiczenia zlecone przez rehabilitanta.

12. Powstawaniu odleżyn sprzyjają również infekcje, toteż należy zwalczać wszystkie objawy zakażenia, często wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa nasz podopieczny i nie dopuszczać do przegrzania i pocenia się pacjenta.Odleżyna, to poważna rana, łatwo i szybko powstająca na skórze. Czasami wystarcza jedna noc bez zmiany pozycji pacjenta obłożnie chorego, by zauważyć nieblednące zaczerwienienie lub nawet ranę. Odleżyna nie powstaje z winy opiekuna. Nie zawsze przecież mamy możliwość zatrudnienia specjalisty, który czuwałby nad naszym bliskim dzień i noc, nie dopuszczając do powstania odleżyn, toteż w walkę z odleżynami musi być włączona cała rodzina opiekująca się chorym.

Tekst: House Domowa Opieka

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz także: Jak wybrać opiekuna osoby starszej Przyjmowanie leków przez osoby starsze Toaleta obłożnie chorego

Zobacz także
Brak komentarzy