Odleżyny: jak zapobiegać i leczyć?

13.09.2011 13:08
Troskliwa opieka, odpowiedni sprzęt i kosmetyki to czasem za mało, by zapobiec odleżynom

Troskliwa opieka, odpowiedni sprzęt i kosmetyki to czasem za mało, by zapobiec odleżynom (123rf.com)

Pielęgnacja obłożnie chorego powinna uwzględniać postępowanie przeciwodleżynowe, ponieważ długotrwałe przebywanie w jednej pozycji sprzyja miejscowym zaburzeniom krążenia, a w konsekwencji niedokrwieniu i uszkodzeniu tkanek. Powstają rany od naskórka aż do tkanki kostnej włącznie. Odleżyny bardzo trudno goją się i są kosztowne w leczeniu, a przede wszystkim sprawiają wiele problemów pielęgnacyjnych.
8. Możemy wykonać czynności poprawiające ukrwienie skóry, takie jak bardzo delikatny masaż i oklepywanie, które pomoże również zapobiegać zapaleniu płuc.

9. Ważnym elementem w profilaktyce jest stosowanie zmiennociśnieniowego materaca przeciwodleżynowego. Pamiętajmy jednak, że sam materac, to zbyt mało, aby zapobiegać odleżynom. Przygotujmy również kółka pod pięty, łokcie i pośladki oraz poduszki rehabilitacyjne i wałki pod kolana czy uda. Kółka możemy kupić w sklepie rehabilitacyjnym albo wykonać samemu. Wystarczy owinąć watę bandażem, formując kółeczko z dziurką dostosowaną do wielkości części ciała, do której chcemy zastosować udogodnienie. Do pięty będzie to malutkie kółeczko, pod pośladki odpowiednio większe. Nie należy używać ligniny do zrobienia kółeczek, ponieważ robi się ona zbyt twarda pod naciskiem ciała.

10. Nie powinniśmy zapominać o stosowaniu odpowiedniej diety, uzgodnionej z lekarzem prowadzącym, uwzględniającej witaminy i sole mineralne, a przede wszystkim białko, ponieważ niedobór białka (głównie albuminy) wpływa na powstawanie odleżyn.

11. Unieruchomiony pacjent wymaga rehabilitacji ruchowej, dostosowanej do rzeczywistego stanu zdrowia. W warunkach domowych ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem rehabilitanta, który nauczy rodzinę jak je wykonywać. Jeżeli pacjent może, powinien samodzielnie wykonywać ćwiczenia zlecone przez rehabilitanta.

12. Powstawaniu odleżyn sprzyjają również infekcje, toteż należy zwalczać wszystkie objawy zakażenia, często wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywa nasz podopieczny i nie dopuszczać do przegrzania i pocenia się pacjenta.Odleżyna, to poważna rana, łatwo i szybko powstająca na skórze. Czasami wystarcza jedna noc bez zmiany pozycji pacjenta obłożnie chorego, by zauważyć nieblednące zaczerwienienie lub nawet ranę. Odleżyna nie powstaje z winy opiekuna. Nie zawsze przecież mamy możliwość zatrudnienia specjalisty, który czuwałby nad naszym bliskim dzień i noc, nie dopuszczając do powstania odleżyn, toteż w walkę z odleżynami musi być włączona cała rodzina opiekująca się chorym.

Tekst: House Domowa Opieka

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz także: Jak wybrać opiekuna osoby starszej Przyjmowanie leków przez osoby starsze Toaleta obłożnie chorego

Zobacz także
 • Płynne pokarmy niekoniecznie wyglądają smakowicie. Wiele jednak można poprawić dbając o estetykę zastawy i dodatki Jak żywić osobę starszą?
 • Na dobrą starość w przyzwoitej formie pracujemy niemal przez całe dorosłe życie Starzej się zdrowo!
 • Rehabilitacja domowa osoby po udarze mózgu zazwyczaj wymaga nie tylko dobrych chęci, ale wiedzy i doświadczenia Udar mózgu: opieka i rehabilitacja domowa
Komentarze (4)
Odleżyny: jak zapobiegać i leczyć?
Zaloguj się
 • j_krzyzan

  0

  Ważne jest, żeby zapobiegać powstawaniu odleżyn- wtedy nie będzie trzeba z nimi walczyć, a leczenie nie należy do najprzyjemniejszych. Warto pomyśleć o materacu przeciwodleżynowym. Bardzo dobrej jakości są materace od Mdh, są skuteczne, co w końcu liczy się najbardziej.

 • tomasz-69

  0

  ja polecam alezin. Jest to produkt na odleżyny , otarcia i odparzenia. Można go kupić w aptece za około 14 zł w aptece. Posiada bogaty skład: tlenek cynku, lanolina, żel aloesowy, prowitamina B5 oraz aktywne składniki balsamu peruwiańskiego.

 • malina627

  0

  U mnie w domu używam unigel, na odleżyny w początkowym stadium i rany. Rany u ojca szybciej się goją, żel działa bakteriobójczo- dzięki czemu nie ma dodatkowych stanóww zapalnych i nadkażeń. Warto działać skutecznie już na samym początku szczególnie jeśli dbamy o osobę starszą.

 • arkadiusz311

  Oceniono 1 raz -1

  My na odleżyny używamy alazinu. Jest to maść przeciwodleżynowa, otarcia i odparzenia. Jest to aktywny dermokosmetyk działający pielegnująco, ochronnie oraz pomagający utrzymać w dobrej kondycji skórę narażoną na otarcia i oparzenia. W swoim składzie zawiera: tllenek cynku, lanoline, żel aloesowy, prowitamine B5, witamine E oraz składniki aktywne balsamu peruwiańskiego. Cena w aptece około 14 zł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX