Wytrysk kobiety: czy warto o niego walczyć?

Eliza Dolecka
27.11.2015 10:20
A A A
Kobiecy wytrysk nie ma nic wspólnego z popuszczaniem moczu i niekoniecznie świadczy o nadzwyczajnej intensywności rozkoszy. Choć nie powinien - staje się czasem źródłem zawstydzenia dla obojga partnerów

Kobiecy wytrysk nie ma nic wspólnego z popuszczaniem moczu i niekoniecznie świadczy o nadzwyczajnej intensywności rozkoszy. Choć nie powinien - staje się czasem źródłem zawstydzenia dla obojga partnerów (shutterstock)

O kobiecym wytrysku wciąż niewiele wiadomo i niekoniecznie staje się źródłem radości dla dwojga. Niesłusznie! Według najnowszych badań jest osiągalny dla większości kobiet, chociaż niekoniecznie można go zobaczyć
Chociaż o kobiecym wytrysku pisał już Arystoteles, jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nawet przez lekarzy bywał mylony z nietrzymaniem moczu. Dopiero późniejsze badania ostatecznie potwierdziły, że istnieje, jest objawem pełnego orgazmu, dostępnego dla kobiet akceptujących swoją seksualność i odpowiednio stymulowanych.

Przed laty kobiety, które przeżyły orgazm zakończony wytryskiem, mimo odczuwania niepowtarzalnej satysfakcji, nie umiały zapanować nad skrępowaniem, a nawet zażenowaniem. Nie dość, że płyn uznawano za mocz, to jeszcze krążyły mity o wytryskach kobiecych spotykanych jedynie w przypadku obojnactwa. Dzisiaj taka "fontanna" staje się oczekiwanym elementem w seksie. Potwierdza bowiem, które kobieta doświadcza bogatego spektrum seksualnych rozkoszy, a jej partner jest znakomitym kochankiem. Wytrysk u kobiety to generalnie skutek umiejętnych pieszczot.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mówienie o "fontannie" to jednak przesada. Płynu na ogół nie jest zbyt wiele (podobnie, jak przy wytrysku męskim), bo zazwyczaj zaledwie kilka mililitrów, chociaż ponoć zdarzają się wyjątki. Czasem trudno go nie zauważyć, skoro potrafi dosłownie "wystrzelić" na 20 cm (w wyniku rytmicznych skurczów pochwy). Twierdzenie, że bez wytrysku partnerki nie ma w pełni udanego seksu, również nie jest prawdziwe. To bonus, ale i bez niego może być fantastycznie.

Tajemniczy płyn

Skąd wiadomo, że to nie mocz? Sporo kobiet przyznaje, że intensywna stymulacja przednie ściany pochwy powoduje u nich zwiększone parcie na cewkę moczową... Dowodem są doznania kobiet (to naprawdę można odróżnić), ale przede wszystkim analiza chemiczna płynu. Poza PSA ejakulat zawiera sporo glukozy i fruktozy (typowej dla męskiego nasienia), a zarazem niezwykle mało kreatyniny i mocznika, typowych dla moczu.

Nie należy też utożsamiać ejakulatu z płynem lubrykacyjnym, czyli tym, który w ogóle umożliwia odbywanie stosunków seksualnych, gdyż odpowiada za zwilżenie pochwy. Powstaje on w wyniku podniecenia seksualnego, pieszczot, a nawet fantazji. Wytrysk zarezerwowany jest dla orgazmu.

Można zatem stwierdzić, że blisko prawdy był rzymski lekarz Galen, praktykujący w II wieku naszej ery, który pisał o żeńskiej prostacie. Podobnie jak renesansowy włoski anatom Renaldus Columbus, który próbował łączyć kobiecą ejakulację z funkcjami łechtaczki. Wprawdzie wszystko wskazuje, że bliżej jej jednak do punktu G, a dokładniej wrażliwej na bodźce seksualne przedniej ściany pochwy (według obecnie obowiązującej wiedzy nie ma jednego magicznego guzika, tylko cała szczególna strefa erogenna), jednak bez specjalnej stymulacji, czegoś więcej niż ruchy frykcyjne, do orgazmu z wytryskiem nie dochodzi.

Czytaj: Łechtaczka to mikropenis? Ona ma 15 centymetrów

Kobieca prostata?

Seksuolodzy podkreślają, że kobiecy orgazm wciąż z punktu widzenia medycyny musi być traktowany jako swoisty fenomen. Ejakulat żeński zawiera bowiem PSA, czyli antygen specyficzny dla prostaty. Kobiety jednak prostaty nie mają, a zarazem wytrysk nie wiąże się z żadnymi fizjologicznymi zaburzeniami.

Aktualnie najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, że płyn, który na pewno nie jest moczem, powstaje w gruczołach przedsionkowych mniejszych. Położone w przedsionku pochwy, u ujścia cewki moczowej, zasadniczo odpowiadają za wydzielanie śluzu. Możliwe jednak, że pod wpływem orgazmu, także za pojawienie się płynu będącego żeńskim ejakulatem. Ponieważ ujścia gruczołów przedsionkowych są zazwyczaj wielkości główki od szpilki, a u części pań tak małe, że wydaje się, że nie ma ich wcale, niewykluczone, że właśnie dlatego nie mają wytrysku.

Kobiecy wytrysk: wyjątek, czy reguła?

Różne badania, głównie amerykańskie, niejednokrotnie prowadzone na szeroką skalę, wykazały, że ponad połowa kobiet przeżyła orgazm z wytryskiem. Regularnie doświadcza go ok. 6% kobiet, sporadycznie, czy wręcz jednorazowo, 13%. Ocenia się, że w tej ostatniej grupie znajdują się kobiety, które na reakcję swojego organizmu zareagowały niezbyt entuzjastycznie, blokując kolejne doświadczenia.

Prof. Gary Schubach, znany amerykański seksuolog, który prowadził głównie w Kalifornii badania nad pochodzeniem kobiecego wytrysku, twierdzi, że większość kobiet jest zdolna do ejakulacji, dzięki "kobiecej prostacie". Optymizm innych specjalistów wciąż pozostaje bardziej umiarkowany. Choćby dlatego, że prawdopodobnie u wielu pań występuje tzw. wytrysk wsteczny, podczas którego płyn wędruje z cewki do pęcherza moczowego, więc jest niezauważalny. Może to dotyczyć nawet trzech czwartych kobiet.

Seksuolog Izabela Jąderek przypomina jednak , że orgazm z wytryskiem wstecznym nie jest w żaden sposób "gorszy", słabszy". Współczesna seksuologia, opierając się na fizjologii kobiety, jest bliska uznania, że niemal każdemu orgazmowi może towarzyszyć wytrysk, więc jego gloryfikowanie jest nieuzasadnione. Ważne, żeby był orgazm. To już sporo.

Więcej na ten temat:Naukowcy nie wiedzą do końca, jak miałoby dochodzić do swobodnego przemieszczania płynu (w przypadku kobiet układ moczowy i rozrodczy nie mają przecież takich bezpośrednich połączeń, jakie u mężczyzn stanowi prącie), jednak badania potwierdzają, że ejakulat prawdopodobnie przedostaje się do pęcherza. Świadczyć o tym ma chociażby obecność w moczu kobiety po orgazmie PSA, którego "normalnie" tam nie ma, a przynajmniej nie w takich ilościach. Według niektórych teorii wciąż obowiązuje twierdzenie, że płyn jest uwalniany nie pochwowo, a z cewki moczowej, chociaż jego skład świadczy o innym charakterze substancji. Zatem nie do końca wiadomo, skąd się bierze i skąd wypływa u konkretnej pani.. Jeśli jednak kobieta czerpie radość z seksu i przeżywa orgazmy, zewnętrzna obecność lub brak płynu, ani jego źródło, nie ma większego znaczenia.

Jak to zrobić?

Nie oznacza to jednak, że nad osiąganiem kobiecego wytrysku nie warto pracować. Zwłaszcza, że same starania mogą być bardzo przyjemne i wzbogacające życie seksualne, zgodnie z zasadą, że i ściganie króliczka ma swoje zalety. Kobieta może początkowo ćwiczyć solo, wzmacniając mięśnie pochwy. Poprawa ich siły i kurczliwości to nie tylko sposób dochodzenia do wytrysku, ale i orgazmu. Pieszczoty powinny koncentrować się na przedniej ścianie pochwy, gdyż prawdopodobnie właśnie jej stymulacja jest związana z żeńską ejakulacją. Niektóre kobiety odczuwają przy pierwszych próbach nasilone parcie na pęcherz. Należy wówczas zrobić przerwę, opróżnić go i pamiętać, że z czasem ćwiczenia są łatwiejsze. Co ciekawe, seksuolodzy przyznają, że podczas stosunku seksualnego o wytrysk najłatwiej w pozycji klasycznej, która właśnie umożliwia stymulację punktu G i okolic.

Więcej o punkcie G

Czytaj także o kobiecym orgazmie
Podyskutuj o tym tu albo tuPYTANIE Kobiecy wytrysk: spotkaliście się z tym zjawiskiem w praktyce?

 tak, regularnie
 tak, ale sporadycznie
 nie mam pewności
 nie
 ono nie istnieje: to wymysł seksuologów
Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • aaggnniikk

  Oceniono 63 razy 55

  A dlaczego gdy piszecie o męskich wytryskach czy penisach nie dajecie podobnego zdjęcia z mężczyzną na łózku masturbującym się czy przewaljącym się oczywiscie nago.

 • mgr.nauk

  Oceniono 33 razy 27

  Stanowczo popieram wytrysk kobiecy! To jest właściwa odpowiedź: wytrysk za wytrysk.

 • the_lizard_king

  Oceniono 43 razy 25

  "Zdrowaś Maryjo , łaskiś pełna..."

 • kriso13

  Oceniono 39 razy 13

  Czemu nie zapytali się Grodzkiego?

 • p124

  Oceniono 15 razy 11

  Kobiecy wytrysk jest piekny.
  Kobieta wtedy jest przepiekna.
  Bez milosci i pozadania albo przynajmniej bez pozadania technika moze nie wystarczyc.
  Zaufanie to kluczyk.
  Powodzenia.

 • szlachcic

  Oceniono 46 razy 6

  PIS wam da te zbereźne tematy
  już slysze medlitwy pisowskich kretynow w czasie oglądania/czytania tego materialu

 • soldat1990

  Oceniono 8 razy 2

  A na deser ciepły jogurt na plecy

 • plflyboy

  Oceniono 12 razy 2

  Zdaza sie czesto. Kiedys mialem dziewczyne co mozna bylo przy jednym orgazmie uzbierac ponad pol szklanki. Cos pieknego. Mowilem na nia "sikawka". hehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX