Pot, ślina, śluz, czyli brzydkie oblicze seksu. Dlaczego oddajemy się miłosnym zabawom?

Jacques Lacan, zwany francuskim Freudem twierdził, że seks jest obrzydliwy i wręcz traumatyczny. Na szczęście natura (i psychika) rozwiązała ten problem, pozwalając nam cieszyć się i czerpać radość z seksu. Jak sobie z tym poradziła? Poznaj wyniki badań
Odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że te wszystkie biologiczne aspekty seksu przestają mieć znaczenie postanowili poszukać naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen. Uczestniczące w badaniu panie zostały poproszone o wykonanie rozmaitych wywołujących wstręt i obrzydzenie czynności. Wśród nich znalazły się m.in. wypicie napoju ze szklanki, w której umieszczono robaka (plastikowego), zjedzenie ciastka leżącego na brudnej tacy czy wytarcie rąk w bardzo brudną ścierkę. Zanim jednak to zrobiły, podzielono je na trzy grupy, każdej z nich pokazano inny rodzaj filmu tj.: erotyczny, o sportach ekstremalnych i dokument o kolei. Okazało się, że panie oglądające filmy pobudzające seksualnie oceniały zadania jako mniej obrzydliwe, niż kobiety z pozostałych dwóch grup. Obserwacja pozwala przypuszczać, że zwiększone pobudzenie seksualne w znacznym stopniu wpływa na subiektywne odczucie wstrętu - stwierdzili autorzy. Poprzednie badania udowodniły, że seksualne pobudzenie u mężczyzn działa na podobnej zasadzie.

Bez ograniczeń

A jak jest w praktyce? Zdaniem francuskiego psychiatry i psychoanalityka , Jacquesa Lacana, nazywanego francuskim Freudem, seks jest czymś tak obrzydliwym i wręcz traumatycznym, że aby stosunek seksualny między dwojgiem ludzi mógł w ogóle dojść do skutku konieczna jest fantazja. W opinii badacza tylko w ten sposób człowiek jest w stanie uprawiać seks i czerpać z niego przyjemność.

Podobnego zdania jest amerykański seksuolog prof. John Money. Marzenia i fantazje erotyczne zmniejszają poczucie lęku, uczą tolerancji i otwierają na nowe doznania seksualne, a także znacznie poprawiają samopoczucie. Ich obecność wcale nie musi oznaczać, że para się nie kocha lub jest sobą znudzona. Popuszczenie wodzy wyobraźni obserwuje się również w tych związkach, w których partnerzy darzą się bardzo silnym uczuciem i ciągle są dla siebie atrakcyjni.

Z sondy przeprowadzonej przez serwis ivillage.com wynika, że ponad połowa przepytanych, zamężnych Amerykanek uważa swój seks za nudny i bez fantazji jest dla nich nie do przejścia. Do samego fantazjowania przyznaje się ponad 80 proc. respondentek. A jak to wygląda nad Wisłą? Raport o seksualności Polek przygotowany przez firmę Vamea, pokazuje, że 37 proc. kobiet nie ma żadnych fantazji seksualnych (albo się do nich nie przyznaje). A o czym marzą kiedy już sobie na to pozwolą? Blisko 1/3 badanych wyobraża sobie seks z aktualnym parterem i realizację trzymanych w ryzach pragnień, 24 proc. Polek chętnie "zrobiłaby to" z innym, nieznajomym mężczyzną.

Dla bezpieczeństwa

Dzięki fantazjom seksualnym czujemy nie tylko podniecenie, ale większą ochotę na seks czy uodpornienie na mniej przyjemne aspekty aktu fizycznego. Fantazja stanowi bezpieczną granicę między tym, co bardzo fizyczne i biologiczne, a tym, co daje przyjemność. Warto pamiętać, że nie każda fantazja musi być zrealizowane. Jedną z najbardziej pociągających i popularnych wariacji na temat seksu, zwłaszcza wśród pań jest gwałt, mimo to żadna z nich nie chciałaby żeby to "marzenie" się ziściło.

Fantazjowanie, bez względu na temat, jest czymś zupełnie naturalnym i łączenie ich z zaburzeniem jest dużym błędem. Jeśli jednak dążenie do jej realizacji jest wyjątkowo silne, a ich spełnienia szuka się poza związkiem, jak zauważa psycholog i seksuolog Radosław Jerzy Utnik, warto zastanowić się nad sensem i rodzajem relacji między partnerami.

To nie przystoi!

Mimo "mechanizmów obronnych" z różnych powodów nie zawsze udaje nam się zaakceptować wszystkie fizyczne aspekty aktu seksualnego. Zazwyczaj i znacznie częściej ten kłopot mają kobiety. Zdaniem Katarzyny Platowskieja, psychologa i terapeutki, to kwestia wychowania i kulturowych konotacji. Ogromna grupa pań wciąż czuje się zażenowana tym, że mają wilgotną pochwę czy są podniecone, bo przecież to nie przystoi (z publikacji "Życie seksualne Polek w XXI wieku" wynika, że aż 43 procent kobiet wstydzi się swojego ciała). Obsesja czystości i ładnego zapachu sprawia, że do łóżka idą niemal sterylne. Strach przed własnym ciałem odbiera pewność, nie pozwala się rozluźnić, a wzajemne pieszczoty, zwłaszcza te najbardziej intymne, ciągle sprawiają sporo kłopotu. Niekiedy są barierą nie do przejścia. Bez względu na to czy kobieta jest stroną czynną, czy bierną. Co ciekawe, takie spojrzenie na własną seksualność mężczyznom jest zupełnie obce.

Zobacz także:

7 pozycji seksualnych, które lubią kobiety

Pozycje seksualne opóźniające wytrysk

Więcej o:
Komentarze (27)
Pot, ślina, śluz, czyli brzydkie oblicze seksu. Dlaczego oddajemy się miłosnym zabawom?
Zaloguj się
 • adas3333

  Oceniono 39 razy 25

  Seks to czysta fizjologia ale chyba nie ma nic przyjemniejszego niż dobre bzykanko. Nawet najlepsze żarelko tego nie przebije

 • dafaq

  Oceniono 31 razy 23

  Po prostu pożądanie zagłusza zmysły - nawet odporność na ból jest większa. I ludzie robią rzeczy, których "na zimno" by nie zrobili.

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 19

  Prawda jest taka, że na pewnym etapie, przestaje rządzić mózg a zaczyna fiut i dupa :-)
  I nie ma się tu na co obrażać, chyba że ktoś jest aseksualny i oziębły płciowo.

  I to nie tylko u ludzi. Zobaczcie np. psa, który poczuje mającą cieczkę sukę. Aby dotrzeć do "ukochanej", gotów jest przejść w poprzek nawet i pełna pędzących aut ulicę

 • alex2222

  Oceniono 30 razy 16

  Ciekawe jak to robią Maciora z Misiewiczem...

 • mreck

  Oceniono 15 razy 13

  i na te 24% liczę.

 • margot452

  Oceniono 20 razy 6

  Och i ach, faktycznie, strasznie ciekawe, mężczyźni nie mają durnych zahamowań! Bo dziewczynki się tak wychowuje od najmłodszych lat, że "nie wypada" i "to jest be", grzeczne dziewczynki tak nie robią!

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 20 razy 2

  Czyli w skrócie: seks jest w pewnym sensie obrzydliwy, choć człowiek ma zbudowane mechanizmy psychologiczne pozwalające przezwyciężyć to obrzydzenie. I po co ciągle wyklucza się, obraża, ośmiesza, poniża osoby, u których takie mechanizmy nie działają? Które chcą po prostu żyć po swojemu, ze swoimi innymi przyjemnościami, takimi jak czytanie, podróże, duchowość i filozofia, nieseksualne współbycie z inną osobą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX