Orgazm podczas ćwiczeń? Kobiety to potrafią!

22.03.2012 11:54
Kobiecy orgazm niekoniecznie jest związany z seksem. Wielu paniom zdarza się on np. w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych

Kobiecy orgazm niekoniecznie jest związany z seksem. Wielu paniom zdarza się on np. w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych (Shutterstock)

Zdarza się zupełnie niespodziewanie. Bez fantazji, myśli erotycznych. Orgazm u pań niekoniecznie musi być związany z seksem - twierdzą eksperci. Fenomen szczytujących podczas ćwiczeń kobiet wtargnął do świata nauki. Co wiemy o tym zjawisku? Skąd się bierze taki orgazm i jakie aktywności mu sprzyjają?
Ćwiczenia fizyczne, które angażują mięśnie brzucha mogą być źródłem przyjemności seksualnej dla kobiet, a nawet wywoływać u nich orgazm - potwierdzają najnowsze badania, które publikuje pismo "Sexual and Relationship Therapy".Nowy rodzaj orgazmu: orgazm miednicowy?

Skąd się bierze rozkosz przeżywana w sytuacjach nieseksualnych? Pojawił się znikąd nagle w XXI wieku? Niekoniecznie. Zawsze był. Nie zawsze się o nim mówiło. Jeśli już, pojawiał się w opowieściach jako ciekawostka, anomalia.

"Choć nasze odkrycie jest nowe, doniesienia na temat tego zjawiska, czasem określanego jako orgazm miednicowy, gdyż ma on związek z ćwiczeniami mięśni dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla), krążą w mediach od lat" - mówi Debby Herbenick z Wydziału Zdrowia, Edukacji Fizycznej i Rekreacji Uniwersytetu Indiany w Bloomington. Ten aspekt seksualności kobiety był jednak przez wiele ostatnich dekad ignorowany przez naukowców - dodaje badaczka. Czas na przełom - czas rozdzielić orgazm od seksu i nadać mu prawo istnieć poza sypialnią, poza życiem erotycznym?

Orgazm uwolniony od seksu

Orgazm nie musi być koniecznie zjawiskiem związanym z seksem, a badania te mogą pomóc w lepszym zrozumieniu procesów fizjologicznych leżących u podstaw przeżywania orgazmu przez kobiety - twierdzi Herbenick.

W dosyć krótkim czasie badaczom udało się znaleźć ponad 350 kobiet, które relacjonowały, że w jakimś stopniu w trakcie aktywności fizycznej doświadczyły przyjemności seksualnej, z czego 124 panie przyznały, że przeżyły wtedy orgazm. W wielu przypadkach wcale nie raz czy dwa. Około 40 proc. z nich mówi, że zdarzyło im się to ponad 10 razy. Badane były w wieku od 18 do 63 lat. Większość pozostawała w związku partnerskim lub miała męża.

Te ćwiczenia najczęściej wywołują orgazmy

Jakie rodzaje ćwiczeń mogą przyczynić się do niespodziewanego kobiecego orgazmu? Na pierwszym miejscu znalazły się ćwiczenia mięśni brzucha (głównie ćwiczenia na tzw. krześle kapitańskim). Większość pań, które doświadczyły takiego nietypowego orgazmu relacjonuje, że miał on miejsce właśnie podczas tego rodzaju aktywności. Inne powiązały go z:

- podnoszeniem ciężarów (26,5 proc.),

- praktykowaniem jogi (20 proc.),

- jazdą na rowerze (ok. 16 proc.),

- bieganiem (nieco ponad 13 proc.)

- chodzeniem i pieszymi wycieczkami (9,6 proc.).

Bez fantazji seksualnych

Większość pań, które przeżyły orgazm związany z aktywnością fizyczną zapewniała, że nie miały w tym czasie fantazji seksualnych i nie myślały o nikim, kto je wówczas pociągał. Około 20 proc. kobiet przyznało, że nie była w stanie zachować kontroli nad tym doświadczeniem.

Naukowcy nie potrafią na razie wyjaśnić, jakie mechanizmy odpowiadają za związek między ćwiczeniami fizycznymi a przeżywaniem orgazmu lub przyjemności seksualnej u kobiet. Liczą, że uda im się to zrozumieć w przyszłości. Jak ocenia Herbenick, możliwe, że tego typu ćwiczenia fizyczne mogą poprawić doznania seksualne kobiet. Jednak, na razie nie można mieć co do tego całkowitej pewności.

Badaczka uważa, że wyniki jej zespołu mogą pomóc kobietom doświadczającym orgazmu lub przyjemności seksualnej w trakcie ćwiczeń poczuć się bardziej normalnie. W badaniach nie ustalono wprawdzie jak częste jest to zjawisko, ale naukowcom potrzeba było tylko pięciu tygodni, by zwerbować do badań 370 kobiet. A to wskazuje, że nie jest ono takie rzadkie.

Zobacz także:

Stosunek seksualny: co się z wami dzieje krok po kroku

Zabójcy libido

Na tropie punktu G

Zdjęcie Spokey Piłka skacząca 86163 Zdjęcie Jinpoli Koło Hula Hop Power Ring Hoop Jinpoli 97CM Zdjęcie Strój EVERLAST do sauny lub do odchudzania
Spokey Piłka skacząca 86163 Jinpoli Koło Hula Hop Power... Strój EVERLAST do sauny lub...
Porównaj ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
Podstawowe informacje
Producent Spokey Jinpoli Everlast
dane dostarcza:


Czy zdarzyło ci się doświadczyć orgazmu w trakcie ćwiczeń? Sondaż przeznaczony dla pań
Zobacz także
Skomentuj:
Orgazm podczas ćwiczeń? Kobiety to potrafią!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX