Uzależnienie od jedzenia, seksu, pracy czy hazardu - zbiera plon?

05.06.2012 18:04
Uzależnić można się od większości czynności tj. seksu, zakupów, jedzenia

Uzależnić można się od większości czynności tj. seksu, zakupów, jedzenia (Shutterstock)

Teoretycznie u podstaw nie ma żadnej substancji silnie uzależniającej na poziomie fizjologicznym tj. alkohol czy nikotyna, a mimo to część z nas wpada w nałóg. Na czym polega ten fenomen i jak się mu przeciwstawić?
Uzależnienia behawioralne, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku - zwracają uwagę eksperci. "O uzależnieniu behawioralnym mówimy, gdy silna potrzeba wykonywania jakiejś normalnej czynności - na przykład zakupów, seksu, jedzenia czy pracy - przynosi szkody, a wykonująca ją osoba nie potrafi - mimo prób - powstrzymać się od wykonywania tej czynności, przestaje kontrolować sytuację" - wyjaśnił prof. Jerzy Mellibruda podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie.

Na liście przyczyn: geny, impulsywność, kryzysy...

"Uzależnienia mogą mieć przyczyny genetyczne, jeśli jednak osoba z takim predyspozycjami nie trafi na sprzyjające warunki, nie muszą się one rozwinąć" - dodał. Podłożem uzależnień behawioralnych są inne problemy, np. osobiste konflikty, samotność, impulsywność. A także przewaga myślenia magicznego, życzeniowego (przekonanie, że myślenie, że coś się stanie ma moc sprawczą) nad racjonalnym.

Leczenie uzależnień

Niektórzy sami szukają pomocy psychologa - zauważa profesor - innych skłaniają do tego bliskie osoby, na których życie mają wpływ zachowania uzależnionych. Leczenie zależy od terapeuty. Psychiatrzy wolą stosować farmakoterapię, psychoterapeuci uważają zaś, że leki mogą tylko wspomagać psychoterapię.

Szczególnie skuteczną metodą przy terapii uzależnień jest terapia poznawczo-behawioralna, podczas której osoba oducza się starych kłopotliwych nawyków, ucząc się bardziej adekwatnych sposobów radzenia sobie czy postępowania. Pracuje się także nad zniekształconymi przekonaniami uzależnionego.

Hazard i objadanie się - nasze główne bolączki?

Setki tysięcy młodych Polaków nałogowo się objada i prowokuje wymioty. Szacuje się, że ponad milion Polaków jest uzależnionych od gier hazardowych. Niektórzy przegrali dziesiątki tysięcy i zaciągają długi. "Nawet Euro niesie z sobą dodatkowe zagrożenia - zaznaczył Bogdan Prajsner, kierownik działu badań Instytutu Psychologii Zdrowia. - Wielu ankietowanych przez nas młodych ludzi zamierza brać udział w zakładach dotyczących wyników meczów".

Uzależniają się coraz młodsi?

Coraz częstsze są uzależnienia w gimnazjach - dodaje Prajsner. "Po kilka procent uczniów nałogowo gra w lotto czy na automatach, jeszcze więcej jest uzależnionych od Internetu" - powiedział. Wyjaśnił, że o uzależnieniu od Internetu można mówić wówczas, gdy dana osoba przebywa w sieci 4 lub więcej godzin dziennie, albo spędza tam czas w godzinach nocnych (po 22.00) i "odczuwa przymus korzystania z Internetu, aby poczuć się lepiej i wpaść w lepszy nastrój".

Telefon zaufania

Dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskich Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił ostatnio nowy telefon zaufania (801-889-880). Telefon jest czynny codziennie, także w weekendy, w godzinach od 17 do 22. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych zależy od taryfy danego operatora.

Konsultacje telefoniczne prowadzą doświadczeni specjaliści Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, przeszkoleni w zakresie problematyki uzależnień behawioralnych.

Wybierz metodę

Specjaliści pomagają określić osobom dzwoniącym, na ile poważny jest problem oraz wspierają je w poszukiwaniu najlepszych sposobów postępowania w danej sytuacji. Osoby uzależnione motywują do zgłoszenia się na terapię, członkom ich rodzin pokazują, na co mają wpływ, a na co wpływu nie mają i pomagają wybrać skuteczne metody działania. W razie potrzeby przekazują także informacje na temat placówek zajmujących się leczeniem uzależnień behawioralnych na terenie całego kraju.

Działanie telefonu możliwe jest dzięki wsparciu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji ministra zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz także:

Psychoterapeuta: jak będzie cię leczył?

10 najbardziej depresyjnych zawodów

4 główne źródła stresu

Zobacz także
Skomentuj:
Uzależnienie od jedzenia, seksu, pracy czy hazardu - zbiera plon?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX