Twoje zdjęcie profilowe kłamie?

- Moc oddziaływania jednego zdjęcia na Facebooku, w serwisach randkowych czy jakimkolwiek innych serwisie społecznościowym jest ogromna - pisze w "Psychology Today" David DiSalvo. Patrząc na czyjeś zdjęcie profilowe, tworzymy pierwsze wrażenie na temat danej osoby. Stanowi ono ramę dla reszty tego, co widzimy i czytamy o niej. Czy ma ono wiele wspólnego z rzeczywistością? A jeśli nie, to dlaczego? Przytaczamy badania psychologów.
Zdjęcie profilowe to kłamstwo. Co więcej, prowadzi nas do wyciągania wniosków, które zupełnie nie mają pokrycia w realnym świecie - pokazują badania.

Jak cię widzą, tak cię piszą

"Nasze odkrycia sugerują, że wrażenia powstałe po obejrzeniu nieruchomych zdjęć konkretnych osób mogą być bardzo mylące" - mówi naukowiec Aleksander Todorov z Princeton University, ekspert w zakresie dynamiki pierwszego wrażenia. Todorov wraz z zespołem badawczym przeprowadził serię badań, aby wykazać, jak łatwo dajemy się zmylić zdjęciom profilowym i jak nawet niewielka zmiana fotografii może znacząco zmienić nasza opinię o osobowości człowieka.

Nieznaczna zmiana mimiki = zmiana wirtualnej osobowości

Specjaliści poprosili uczestników w ankiecie online, aby przejrzeli fotografie profilowe, a następnie ocenili je ze względu cechy osobowości, w tym kreatywność, ekstrawersję, kompetencje, spryt, podłość, wiarygodność czy inteligencję. Wszystkie zdjęcie były robione w podobnym oświetleniu, natomiast różniły się pod względem minimalnie odmiennej mimiki. Do tego stopnia jakby oceniane były zupełnie inne osoby. W praktyce oznacza to, że w świecie wirtualnym każda zmiana zdjęcia tej samej osoby to metamorfoza jego wizerunku, i to wcale nie tylko na poziomie wizualnym. To tak jakbyśmy zmieniali swoją wirtualną osobowość - sugerują autorzy badań.

Jest twarz, a co w tle?

W innym badaniu, naukowcy poprosili osoby badane, aby ocenili fotografie twarzy pokazane w różnych kontekstach. Tym razem okazało się oceny zmieniały się również jedynie pod wpływem zmiany tła. Według zespołu badawczego, uczestnicy mieli tendencje, aby zmieniać zdanie co do zdjęć, gdy badacze dostarczali im dodatkowych informacji o osobie ze zdjęcia lub samej fotografii, np. że pochodzi z serwisu randkowego (zwiększało to atrakcyjność zdjęcia) czy profesji osoby (np. kandydowanie do urzędu politycznego zmniejszało jego lubienie).

Ile czasu zajmuje ci sformułowanie osądu o kimś?

Badania wskazują również, ile czasu zajmuje nam stworzenie osądu na podstawie zdjęcia profilowego. Odkryto silną preferencję dla wybranych zdjęć, nawet jeśli pokazano je badanym na zaledwie ułamek sekundy. Pokazuje to, według badaczy, jak bardzo jesteśmy przekonani o tym, że zdjęcie profilowe opowiada "prawdziwą historię" o kimś.

Nasze wrażenie powstałe w wyniku patrzenia na zdjęcia profilowe są bardzo plastyczne. Niezależnie od tego, jak bardzo początkowo jesteśmy pewni, że fotografia mówi nam coś trafnego o czyjejś osobowości. Z całą pewnością, wrażenia zbudowane na podstawie tradycyjnego kontaktu, bogatszego o wiele dodatkowych czynników, w tym mowę ciała, ton głosu, zachowanie, cechują się większą wiarygodnością. Choć wciąż pierwsze wrażenie, czy to w świecie realnym czy wirtualnym, może czasem nas zmylić.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (2)
Twoje zdjęcie profilowe kłamie?
Zaloguj się
 • dominikadziura_1967

  Oceniono 27 razy 27

  Czyli jak ktoś ma zdjęcie psa, to rozumiem, że rozmawiam z psem?
  ...
  car-tronic.pl/

 • Halina Kowalska

  Oceniono 15 razy 11

  Ale o co chodzi? Przecież istnieje zawód( przykład- Tymochowicz) jak oszukać każdego.
  Powstają szkoły uczące jak się sprzedawać, kto rozsądny wyrabia swoją opinię na podstawie
  zdjęcia, kiedy nawet na żywo robimy się nawzajem ,,w konia" Obrzydliwe czasy nadeszły.
  Wszyscy udają kogoś innego, po ślubie już im się nie chce nosić niewygodnego gorsecika
  i wielkie wzajemne rozczarowanie. Żeby jeszcze nie robili dzieci tak szybko, mogli by sobie spokojnie łby urywać. Dzieci żal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX