Bezsenność i cała reszta, czyli zaburzenia snu Polaków

14.03.2014 15:33
Zdaniem badaczy na zaburzenia snu może cierpieć nawet 40proc. Polaków

Zdaniem badaczy na zaburzenia snu może cierpieć nawet 40proc. Polaków (Fot. Shutterstock)

Od 25 do 40 proc. Polaków ma różne zaburzenia snu. Większość z nich nie jest leczona, bo pacjenci bagatelizują problem i nie zdają sobie sprawy z zagrożenia lub mają spore trudności z dostępem do lekarza - mówi psychiatra dr hab. Adam Wichniak zastępca kierownika III Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zaburzeń snu, szczególnie tych utrzymujących się, nie należy bagatelizować. Nieleczone wpływają negatywnie nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie, ale przede wszystkim na stan zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. - Już krótkotrwałe zaburzenia snu pogarszają funkcjonowanie intelektualne - obniżają zdolność koncentracji uwagi, zapamiętywania, przetwarzania informacji, czyli tzw. pamięć operacyjną, szybkość reagowania. Zaburzenia snu utrzymujące się powyżej miesiąca stanowią dodatkowo poważne zagrożenie dla zdrowia - mówi psychiatra.Sen pełen mocy

Sen wpływa przede wszystkim na regulację hormonalną organizmu. Jego zaburzenia powodują m.in. gorsze wydzielanie w organizmie hormonu wzrostu. Z tego powodu dzieci, które śpią za mało, wolniej rosną, a dorośli mają mniejszą zdolność regeneracji organizmu. - Człowiek, który w nocy nie wypoczywa i nie regeneruje się, wygląda też mniej atrakcyjnie - jego skóra sprawia wrażenie matowej, zmęczonej - tłumaczył Wichniak.

Niezdrowy sen odbija się na metabolizmie cukrów i tłuszczów oraz wzmaga apetyt, dlatego może zwiększać ryzyko rozwoju cukrzycy, zaburzeń lipidowych oraz otyłości. Przewlekle zaburzenia snu przekładają się na funkcjonowanie układu krążenia. Zdaniem badaczy mogą sprzyjać nadciśnieniu tętniczemu. Pogarszają też czynność układu odpornościowego i zwiększają ryzyko infekcji.

Wichniak podkreślił, że osoby z przewlekłymi zaburzeniami snu częściej borykają się ze schorzeniami psychicznymi. Chętniej sięgają po różnego rodzaju używki, jak kawa, papierosy, ale też narkotyki. Nadużywają alkoholu (głównie mężczyźni) oraz środków nasennych (częściej sięgają po nie kobiety).

Nie tylko bezsenność

Większość z nas problemy ze snem kojarzy z bezsennością, tymczasem zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Zaburzeń Snu (ICSD) rozróżnia się ponad 70 różnych zaburzeń, które zakwalifikowano do ośmiu grup diagnostycznych.

Pierwszą i najbardziej rozpowszechnioną grupę stanowią zaburzenia snu o typie bezsenności. Okresowe problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu i jego złą jakością ma 40-50 proc. populacji. Do zaburzeń snu zalicza się też: hipersomnię, czyli nadmierną senność w ciągu dnia, bezdech senny; zaburzenia snu u dzieci i młodzieży; parasomnie, polegające na tym, że podczas snu pojawiają się niepokojące i niepożądane zachowania; a także zaburzenia snu związane z nadmierną aktywnością ruchową, np. zespół niespokojnych nóg.

Kolejną ważną grupę stanowią zaburzenia rytmu okołodobowego, czyli rytmu snu i czuwania. Ostatnia to zaburzenia snu, np. uwarunkowane czynnikami środowiskowymi.

Czy to już choroba?

Poważne kłopoty ze snem, a zwłaszcza bezsenność, są diagnozowane przeważnie przez lekarza pierwszego kontaktu i psychiatrę. Aż 70 proc. przypadków bezsenności ma bowiem związek z chorobą psychiczną lub przewlekłym schorzeniem somatycznym. Gdy te przyczyny zostaną wykluczone, przeprowadza się diagnostykę w kierunku pierwotnych zaburzeń snu, takich jak bezdech senny, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia rytmu okołodobowego.

Czytaj także:

Sen - czas oczyszczania mózgu z toksyn. Jak to działa?

Problemy z zasypianiem? Barany nie działają? Nie poddawaj się!

Psychiatra

Stres - wymagania większe niż możliwości

Mapa emocji: gdzie w ciele odczuwamy różne emocje?

Zobacz także
Komentarze (3)
Bezsenność i cała reszta, czyli zaburzenia snu Polaków
Zaloguj się
  • kalinta

    0

    A ja na bezsenność biorę Sen Apotex. Od czasu do czasu to nic złego, a doskwiera mi tylko jak mam duży stres.

  • onimnos

    0

    Jeżeli ktoś jest zainteresowany dalszym zgłębieniem tematu zaburzeń snu i bezsenności to polecam serwis www.nabezsennosc.pl który jest istną kopalnią wiedzy na temat snu i jego zaburzeń: Od lunatykowania i zespołu niespokojnych nóg, aż do świadomych snów i metod zwalczania parasomni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX