Co czwarta internautka wierzy w skuteczność stosunku przerywanego

Jak pokazują badania Polki najchętniej korzystają z metod antykoncepcyjnych, wymagających systematycznego stosowania, ale często - na przykład podczas wakacji - zapominają o dyscyplinie. Rezultatem takiej niefrasobliwości może zaś być niechciana ciąża. Alternatywą dla tych sposobów są metody regulacji poczęć, które stosuje się tylko raz na jakiś czas.
Według ankiety przeprowadzonej w lipcu przez Millward Brown S.A wśród Polek - internautek w wieku 18-35 lat mieszkających w miastach, najbardziej popularną metodą antykoncepcji jest prezerwatywa, do której stosowania przyznaje się aż 61% respondentek. Tabletki hormonalne, stosunek przerywany oraz metody naturalne (kalendarzyk, pomiar temperatury) stosuje odpowiednio 38%, 26 % oraz 14% badanych.Biorąc pod uwagę charakterystykę badanej grupy, trudno ocenić na ile uzyskane wyniki obrazują rzeczywiste zachowania i postawy wszystkich kobiet w kraju. Z pewnością za pozytywne można uznać korzystanie przez młode Polki z zabezpieczenia, jakim jest prezerwatywa. Oprócz dosyć wysokiej efektywności w zapobieganiu niechcianej ciąży, zgodnie z ocenami WHO oraz Polskiego Krajowego Centrum do spraw AIDS, w około 80-95% chroni ona także przed zarażeniem wirusem HIV (więcej na ten temat: Prezerwatywa bez tajemnic).

WHO: Stosunek przerywany mniej skuteczny niż kalendarzyk

Zastanawiający jest jednak fakt, iż aż 1/4 młodych Polek - internautek, mieszkających w miastach stosuje jako metodę antykoncepcyjną stosunek przerywany. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) metoda ta, jest oceniana nawet jako bardziej zawodna niż naturalne sposoby zapobiegania ciąży. Przy zwykłym (nie perfekcyjnym) stosowaniu jej skuteczność jest bowiem szacowana na 73%. Dla porównania skuteczność metod naturalnych oceniana jest na około 75%, prezerwatyw - 85%, natomiast tabletek hormonalnych - od 90 do 97% (w zależności od tego czy zawierają jeden, czy też zestaw dwóch hormonów).

Przerwać w kulminacyjnym momencie

Zawodność stosunku przerywanego jako sposobu zapobiegania ciąży wynika przede wszystkim z jego nieprawidłowego przebiegu. Jeśli bowiem jest on uprawiany poprawnie, jego skuteczność znaczne wzrasta (szacuje się, że nawet do około 96%). Niestety osiągnięcie takiej efektywności może się okazać niemożliwe. Jak bowiem wykazują najnowsze badania, wydzielina, która wydostaje się z prącia jeszcze przed wytryskiem (tzw. preejakulat) zawiera niekiedy znaczne ilości żywych i ruchliwych plemników, zdolnych do zapłodnienia jajeczka. Ponadto konieczność przerwania stosunku w kulminacyjnym momencie bywa źródłem silnego stresu zarówno dla mężczyzn, jak i ich partnerek, który z kolei może skutkować takimi problemami, jak oziębłość płciowa , anorgazmia czy impotencja.

Wakacyjne rozluźnienie

Ponieważ skuteczność najczęściej wykorzystywanych przez Polki metod - w szczególności tabletek hormonalnych - zależy w dużej mierze od systematyczności ich stosowania, podczas ankiety pytano również respondentki o to, co w ich przypadku przyczynia się do braku dyscypliny w zabezpieczaniu się. Jak się okazało aż 34% kobiet uważa, że negatywny wpływ na sposób stosowania antykoncepcji i mniej staranne jej użytkowanie mają na przykład wakacje. Badanie pokazuje, iż 41% kobiet zetknęło się z sytuacją braku dyscypliny w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej podczas wakacji, a co piąta kobieta nie zachowała jej osobiście.

"Brak dyscypliny przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży"

"Letnie wyjazdy, zmiany w codziennym trybie dnia, większe rozluźnienie z pewnością mogą negatywnie wpływać na mniejszą staranność stosowania antykoncepcji. Jednak nieprawidłowe stosowanie wybranej przez kobietę (lub jej partnera) metody regulacji poczęć ma miejsce nie tylko podczas wakacji" - zwraca uwagę dr n. med. Jacek Tomaszewski z II Katedry i Kliniki Ginekologii UM w Lublinie.

"Dla przykładu, głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie skuteczności hormonalnych metod antykoncepcji jest ich stosowanie niezgodnie z zaleceniami lekarza" - twierdzi specjalista. - "Najczęściej błędy popełniają użytkowniczki tabletek antykoncepcyjnych." Zdaniem dr Tomaszewskiego około 2/3 kobiet zapomina o przyjęciu jednej tabletki, natomiast ponad 20% pomija więcej niż jedną pigułkę w ciągu miesiąca. "Brak dyscypliny w przyjmowaniu tabletki jest przyczyną co piątej nieplanowanej ciąży" - dodaje ekspert (więcej na ten temat: Antykoncepcja nie zawsze skuteczna?).

"Oczekują najwyższej efektywności, a wybierają metody zawodne"

"Badanie (...) jednoznacznie wskazuje na potrzebę zintensyfikowania działań edukacyjnych dotyczących wiedzy na temat efektywności dostępnych metod regulacji poczęć wśród aktywnych seksualnie Polek" - komentuje dr Tomaszewski. - "Aż 95% respondentek oczekuje od wybranej przez siebie metody antykoncepcji najwyższej efektywności, ale zdecydowana większość z nich wybiera metody zawodne, obarczone wysokim ryzykiem niepowodzenia.

Wśród czterech najczęściej wskazywanych przez Polki metod regulacji poczęć, tylko dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna zapewnia kobiecie faktyczną kontrolę nad swoją płodnością. Co ciekawe, niewiele kobiet wie o dostępności innych hormonalnych metod antykoncepcji, których mechanizm działania jest taki sam jak tabletki, ale efektywność - z uwagi na mniejsze ryzyko popełnienia błędu przez użytkowniczkę - jeszcze wyższa."

Nie tylko pigułka

Dostępne od niedawna także i w naszym kraju nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej pozwalają jeszcze w większym stopniu zminimalizować ryzyko niepożądanej ciąży związane z jej niewłaściwym stosowaniem. Są to bowiem metody, które nie wymagają codziennego podawania leku.

Do takich "niecodziennych" metod antykoncepcji hormonalnej zalicza się pierścień dopochwowy stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany na skórę raz w tygodniu, zastrzyk hormonalny, który zabezpiecza na okres od jednego do trzech miesięcy, czy system wewnątrzmaciczny, który zakłada się raz na 5 lat.

W przypadku pierścienia i plastra - obie metody są stosowane przez kobietę samodzielnie i pozostają całkowicie pod jej kontrolą. Dwie ostatnie z wymienionych metod mają jednak pewne ograniczenia. "Obie są aplikowane przez lekarza, a wkładkę mogą stosować tylko kobiety, które rodziły" - podkreśla specjalista.

Aktywne podejście

Dostępne aktualnie metody regulacji poczęć umożliwiają kobiecie wybór skutecznego i bezpiecznego sposobu zapobiegania nieplanowanej ciąży, z którym będzie czuła się komfortowo i bezpiecznie. Odpowiednią dla siebie metodę należy dobrać jednak wspólnie z lekarzem.

"Kobiety powinny aktywnie podchodzić do problematyki związanej z metodami regulacji poczęć - podkreśla dr Jacek Tomaszewski. - "Nie bójcie się zapytać swojego ginekologa o poradę antykoncepcyjną. Jestem przekonany, że wspólnie z nim dobierzecie metodę antykoncepcji odpowiednią dla siebie. Wybór ten jest zawsze indywidualizowany, w zależności od stanu zdrowia, potrzeb i stylu życia kobiety".

Osoby zainteresowane tematem nowoczesnych metod antykoncepcji mogą również porozmawiać o niej na stworzonym niedawno fanpage'u akcji "Wakacje na okrągło". Na stronie, oprócz możliwości wymiany opinii, można znaleźć także filmy edukacyjne z udziałem blogerek, zawierające przegląd różnych metod antykoncepcji.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (66)
Co czwarta internautka wierzy w skuteczność stosunku przerywanego
Zaloguj się
 • kloceklego

  Oceniono 92 razy 82

  "Co czwarta internautka wierzy w skuteczność stosunku przerywanego"

  a co druga z niego pochodzi

 • Gość: bolek

  Oceniono 54 razy 52

  Patrząc na liczbę urodzeń w Polsce to jednaka mają rację.

 • Gość: XYZ

  Oceniono 40 razy 32

  Ja mam lekkie wątpliwości odnośnie antykoncepcji hormonalnej. Stosowałam ją wiele lat i nie chodzi tu o jakieś religijne uprzedzenia. Po prostu żaden lekarz nie wykonuje badań i nie ocenia stanu zdrowia kobiety, jak też żaden nie informuje o tym, jak naprawdę pigułka działa - czyli wyłącza całkowicie organizm z naturalnych potrzeb. Przeszliśmy na stosunek przerywany i powiem szczerze, że pierwszy raz czuję autentyczną przyjemność z seksu i mam na niego ochotę, ale też nawet czuję, że nieco inaczej postrzegam świat, że stałam się znów kobietą, no i wracam do damskich kształtów. Może miałam niewłaściwie dobraną dawkę hormonów - tego nie wiem, bo jak zmieniłam ginekologa to też był ten sam tekst - że mam najnowocześniejszy produkt i nie powinnam czuć się niekomfortowo. Po tym, jak zaczęło mi siadać krążenie, sama podjęłam decyzję i jest lepiej. A wniosek mam jeden - po jednej stronie barykady są oszołomy kościelne perwersyjnie włażące w butach do każdego napotkanego łóżka, a po drugiej koncerny płacące lekarzom za wypisywanie recept. I tak źle i tak źle.

 • Gość: ola

  Oceniono 42 razy 14

  Od pięciu lat stosujemy z mężem tą metodę i ciąży nie ma. W dużej mierze zależy to od samokontroli partnera, ale w naszym przypadku się udaje.

 • Gość: Ciężarna

  Oceniono 82 razy 12

  BRAŁAM TABLETKI i zaszłam w ciąże (brałam regularnie o stałej porze). Potem zaczęłam stosować "stosunek przerywany"....minęło 11 lat i ciąży nie ma. Tylko ginekolog jest rozczarowany że nie wpadam do niego co miesiąc po receptę na tabletki. I przekonuje mnie że "antykoncepcja hormonalna jest skuteczniejsza". jak mu zadałam pytanie, "a co jeśli znowu zajdę w ciąże?"...........odpowiedział:."..jak się źle bierze to się zachodzi" To ja dziękuję za takie rady, zapłać za tabletki a potem wysłuchuj że ciąża to twoja wina.

 • Gość: MrBreaker

  Oceniono 9 razy 9

  Szanse zapłodnienia podczas stosunku przerywanego są duuuużo mniejsze, jeśli on ma codziennie przynajmniej jeden wytrysk - wtedy nasienie zawiera mniej plemników i są one mniej ruchliwe. Po 3, 4 dniach przerwy łatwiej o zapłodnienie, także z powodu większej zawartości plemników w śluzie przedejakulacyjnym.

 • Gość: johnyD

  Oceniono 15 razy 9

  Jak się używa Durexy, a nie jakieś chińskie wyroby prezerwatywo-podobne to nie ma żadnych kłopotów stosunek przerywany to loteria-tylko z większym prawdopodobieństwem "wygranej", może dla kobiet jest ok, ale mężczyzna myśli tylko o tym żeby nie ........., także komfort żaden, dodatkowo nie ważne jak się stara zawsze coś wyleci, taka jest fizjologia a sprawdzić jest to bardzo prosto (wystarczy zastosować stosunek przerywany z prezerwatywą, i dokładnie obejrzeć ją po, test parokrotnie powtórzyć). Zastanówcie się Panie co za bzdury piszecie, a naukowcy to niestety wyniki zawsze mają takie jak chcą tego ludzie którzy za nie zapłacili, także wierzcie w to co sami zobaczycie, bo wierzyć to można w Boga(co najwyżej), a nie w cuda że partner wszystko utrzyma....

 • mawt

  Oceniono 27 razy 7

  poprawnie wykonany stosunek przerywany jest w 96% skuteczną metodą zapobiegania ciąży, naukowcy zbadali:
  abcnews.go.com/Health/Economy/sex-study-pull-withdrawal-method-rivals-condoms-birth/story?id=7688558#.UJiBgMWHJ2B

 • Gość: Przemek

  Oceniono 11 razy 3

  W stosunku przerywanym problemem może być nie tyle brak skuteczności ile potencjalne ryzyko powodowania nerwic seksualnych (zwłaszcza u mężczyzn) i zabieranie części przyjemności...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX