Wakacyjna wpadka... Co dalej?

Dla wielu z nas to już końcowe odliczanie do wymarzonego urlopu... Czy wrócicie jednak tak zadowoleni, jak wyjedziecie? Seks bez zabezpieczenia i lato to częsty tandem. Szczęśliwie, nie musi kończyć się dramatem
Miało być tylko buzi buzi, ale zabrnęliście znacznie dalej. Niekoniecznie w ślepy zaułek. Po niezabezpieczonym antykoncepcyjnie stosunku nie ma powodu wpadać w panikę. Trzeba działać!Przepłukiwanie pochwy wodą nie pomoże. Podobnie jak zastosowanie plemnikobójczych środków dopochwowych (spermicydów), skoro plemniki ruszyły już do celu. Żadna globulka czy krem ich nie dogoni. Nie polecamy również liczyć na ślepy los i wierzyć, że "może jednak się uda. Przecież to pierwszy raz". Gdyby nie wymienione wcześniej metody, zapewne wskaźnik dzietności w Polsce byłby jeszcze niższy... Jeśli kochaliście się nie stosując antykoncepcji, a nie planujecie dziecka, trzeba udać się do ginekologa po receptę. Ważny jest czas.

Do zapłodnienia, a w jego efekcie ciąży, nie dochodzi w chwili stosunku, ani zaraz po. Najczęściej kilkanaście godzin później. Ta prawidłowość umożliwiła stworzenie antykoncepcji po niezabezpieczonym stosunku, zwanej też pogotowiem antykoncepcyjnym. Przeznaczona jest dla ofiar gwałtu, ale i zwykłych zapominalskich. Jest prosta w użyciu: wystarczy połknąć tabletkę. Ponieważ jednak odpowiednie leki są dostępne wyłącznie na receptę, także w Polsce, legalnie, konieczny jest kontakt z ginekologiem.

Pamiętaj, że jeśli jesteś ubezpieczona, także poza adresem zamieszkania, na wakacjach, masz prawo do skorzystania bez skierowania, bezpłatnie, z porady lekarskiej. Nie tylko u lekarza pierwszego kontaktu, ale i u ginekologa, jeśli ten ma podpisaną stosowną umowę z NFZ. Jeśli termin wizyty jest odległy, a dla ciebie liczy się przecież czas, w placówce, która nie może cię przyjąć, powinnaś uzyskać informację, gdzie w okolicy szukać pomocy. Tyle teoria: w praktyce bywa, że pozostaje ci wizyta w prywatnym gabinecie, bo o tym, czy twój stan jest "nagły" decyduje lekarz.

Jak to działa?

To mit, że pigułki po niezabezpieczonym stosunku działają tak samo, jak środki poronne. Te drugie służą bowiem usunięciu niechcianej ciąży, pierwsze mają do niej przede wszystkim nie dopuścić. Głównie blokują owulację, czyli proces uwalniania się dojrzałej komórki jajowej i nie dopuszczają do zapłodnienia. Mogą też zapobiec zagnieżdżeniu się już zapłodnionej komórki w macicy.

Na świecie jest również dostępna aborcja farmakologiczna, czyli możliwość usunięcia ciąży za pomocą tabletek doustnych do 9. tygodnia ( więcej o aborcji farmakologicznej ), a także antykoncepcja po niezabezpieczonym stosunku do terminu następnej miesiączki, polegająca na zablokowaniu hormonów i wywołaniu krwawienia. W Polsce te metody są prawnie zakazane.

72 godziny i więcej

Masz natomiast 72 godziny na zażycie preparatu Escapelle. Lek dostępny na receptę praktycznie w każdej aptece. Koszt jednego opakowania służącego do zabezpieczenie jednego stosunku płciowego wynosi ok. 60 zł.

Preparat EllaOne służący do zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą do pięciu dni po stosunku, także dostępny jest w aptece za okazaniem recepty. Jest droższy: jego cena zaczyna się od ok. 120 zł.

Pękła prezerwatywa!

Jeśli antykoncepcja zawiedzie, to stosunek również musisz traktować jako niezabezpieczony i pomyśleć o pogotowiu antykoncepcyjnym. Nie tylko pęknięcie prezerwatywy grozi ciążą. Także: jej zsunięcie się z członka (w tym częściowe), sytuacja, gdy przy zdejmowaniu kondoma okaże się, że nasienie znajduje się w górnej części prezerwatywy - u nasady członka, a także jeśli nasienie dostanie się w okolice wejścia do pochwy (np. przy zdejmowaniu).

Zobacz koniecznie:Więcej na ten temat: www.pigulka.com.

Pamiętaj, że seks bez zabezpieczenia to nie tylko ryzyko ciąży. Choroby przenoszone drogą płciową to realne zagrożenie. Czytaj o chlamydii, rzęsistkowicy i innych niefajnych pamiątkach z wakacji!

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czy zdarzyło ci się uprawiać seks bez zabezpieczenia?
Więcej o:
Komentarze (59)
Wakacyjna wpadka... Co dalej?
Zaloguj się
 • Gość: Józef z Amiens

  Oceniono 232 razy 192

  Nie chcesz wpadki ze swoją kobietą? Ożeń się z nią! Wtedy seks będzie tak rzadki, że nie ma szans na wpadkę.

 • Gość: M.

  Oceniono 69 razy 59

  W niektórych krajach tabletka po jest dostępna bez recepty i wtedy to ma sens, bo z każdą godziną jej skuteczność się obniża. Z naszymi procedurami dostępność tej metody ogranicza się do teorii.

 • Gość: B

  Oceniono 68 razy 44

  Jak zwykle.... w Polsce wszystko nielegalne. Ludzie nie mają nawet pieniędzy na wychowanie dzieci. Rząd za to robi tylko same problemy. Co ich obchodzi to, że zmarnują 2 osobom życie - według nich nie można usunąć niechcianej ciąży. Po co mieć chciane dzieci? Lepiej mieć porzucone i nieszczęśliwe. To przepis na życe w PL.

 • Gość: Konkret

  Oceniono 71 razy 29

  Faceci! Wazektomia! Jak na razie nie wymyślono nic lepszego. Jestem po zabiegu od 2 lat i czuję się fantastycznie, bzykam jak za młodych lat - bo bez stresu. A wszystkie problemy naszego małego przyjaciela rodzą się w głowie, najczęściej właśnie ze stresu.

 • galon35

  Oceniono 103 razy 23

  Nie imprezować z Arabami chociaż praktycznie każda po to Tam jedzie

 • skuba25

  Oceniono 54 razy 12

  Mój rodzic zwykł w takich przypadkach mawiać: LODREIPEINA to najlepszy środek antykoncepcyjny.Czytaj jego nazwę wspak.

 • Gość: Miro

  Oceniono 10 razy 8

  A czy jest jakaś pigułka "po", która chroni przed wirusem HIV ? Dziwi mnie takie bagatelizowanie przygodnych stosunków seksualnych.... W razie "w" weźmiesz pigułkę i będzie ok ? Bez komentarza. Kto sponsorował ten artykuł ? Na pewno nie WHO.....

 • amanej

  Oceniono 17 razy 5

  Tak, słowo dramat się chyba nieco zdewaluowało .

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 10 razy 4

  Widzę najwięcej komentarzy głoszących, że każda Sperma jest Święta :)
  Już nawet powstrzymanie plemników, czyli nawet nie pojawienie się zapłodnionej komórki jest Zabiciem Dziecka :) No, bo przecież mogło, mogło dojść do zapłodnienia.
  Dlaczego tylu ludzi na świecie nie ma w ogóle pewnych zwojów mózgowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX