Za niskie ciśnienie to też problem! Kiedy trzeba je leczyć?

Eliza Dolecka
07.05.2014 , aktualizacja: 01.07.2015 19:07
A A A Drukuj
Pomiary ciśnienia w gabinecie lekarskim pomagają zwrócić uwagę na problem, jednak najbardziej wiarygodne pomiary to te wykonywane w domu

Pomiary ciśnienia w gabinecie lekarskim pomagają zwrócić uwagę na problem, jednak najbardziej wiarygodne pomiary to te wykonywane w domu (Shutterstock)

W przeciwieństwie do nadciśnienia jest lekceważone, nawet przez lekarzy. Osobom, którym dokucza, zwykle w ramach "leczenia" zaleca się "kielicha", albo "małą czarną". Tymczasem niedociśnienie może być objawem poważnego schorzenia, w tym niewydolności krążenia.
Nie dziw się, że niedociśnienie tętnicze, czyli hipotonia, nie jest traktowane zbyt serio. Jeśli twoje ciśnienie tętnicze krwi często spada poniżej 100/60 mm Hg, prawdopodobnie, nawet w odległej przyszłości, nie dostaniesz zawału, ani udaru. Najczęściej twój problem nie zagraża zdrowiu i życiu, a wiąże "tylko" z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które zwalczysz domowymi metodami. Warunek jest jeden: trzeba najpierw upewnić się, że cierpisz na tzw. niedociśnienie pierwotne (idiopatyczne). W przypadku niedociśnienia wtórnego sprawa może być poważna.

Niedociśnienie: wrodzone, czy nabyte?

O samoistnym, czyli pierwotnym niedociśnieniu, mówimy wtedy, gdy przewlekle utrzymują się niskie wartości ciśnienia tętniczego krwi, a ich przyczyny nie udaje się odkryć. Często występuje rodzinnie. Niedociśnienie pierwotne dotyczy najczęściej nastolatków i osób w wieku średnim, a także młodych, szczupłych kobiet. Blisko 90% chorych cierpi na ten rodzaj niedociśnienia, a ono nie wymaga specjalistycznego leczenia. To fakt, który nie powinien jednak uśpić czujności, gdyż pozostałe 10% niedociśnieniowców to potencjalni pacjenci kardiologów i endokrynologów. Niedociśnienie wtórne bywa bowiem spowodowane poważnymi schorzeniami.

Nie tak łatwo odkryć, na który rodzaj niedociśnienia cierpimy. Zwykle nie kontrolujemy go przecież systematycznie. Wrodzone niskie ciśnienie występuje u kilkuset tysięcy Polaków. To sporo, ale na pewno jest rzadsze, niż się powszechnie sądzi. Nawet bardzo młoda osoba, która ma niskie ciśnienie, powinna pokazać się lekarzowi, by upewnić się, że nie jest chora.

Kiedy do lekarza?

Z pewnością jednorazowy nieprawidłowy pomiar (mówimy o nim najczęściej dopiero wtedy, gdy ciśnienie skurczowe spada poniżej 90 mm Hg lub rozkurczowe poniżej 60 mm Hg) nie jest powodem do paniki. Konsultacja lekarska, a także szczegółowe badania są jednak wskazane, gdy spadki powtarzają się i towarzyszą im takie objawy, jak uczucie duszności,

bóle w klatce piersiowej, obrzęki kończyn, silne bóle, bądź zawroty głowy, czy omdlenia. Dodatkowym sygnałem do niepokoju przy niskim ciśnieniu jest przyspieszony puls (ponad 100 uderzeń serca na minutę w spoczynku).

Jeśli kiedykolwiek chorowałeś na nadciśnienie, jesteś po zawale, czy masz problemy z krążeniem, a teraz dokucza ci niedociśnienie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, najlepiej kardiologa. Jeżeli nie jesteś jeszcze pod jego opieką, np. z powodu nadciśnienia, skieruje cię lekarz pierwszego kontaktu.

Podstawowe badania

Ponieważ niedociśnienie wtórne zwykle towarzyszy schorzeniom kardiologicznym (niewydolność krążenia, zwężenie aorty, zaburzenia rytmu serca), lekarz, by je wykluczyć, prawdopodobnie w pierwszej kolejności zaleci wykonanie elektrokardiogramu (EKG). Jeśli nie rozstrzygnie w pełni wątpliwości, czasem wykonuje się dodatkowo echokardiografię. Możliwe też, że zleci morfologię krwi i badania biochemiczne, by upewnić się, że nie masz anemii lub niedoboru minerałów. Często niedociśnienie dokucza kobietom, które stosują restrykcyjne diety odchudzające.

Znaczenie będzie też miał podstawowy wywiad, dotyczący twojego zdrowia. Spadek ciśnienia mogą wywoływać leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym i chorobie Parkinsona, leki przeciwarytmiczne, psychotropowe i odwadniające. Czasem zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność kory nadnerczy.

Dopiero wykluczenie tych wszystkich przyczyn pozwala z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że nie musisz przejmować się niedociśnieniem.

Walcz z dokuczliwymi objawami

Jeśli okaże się, że cierpisz z powodu niedociśnienia samoistnego, nie wymagasz wprawdzie "poważnego" leczenia, ale też nie ma powodu, byś pokornie znosiła przykre dolegliwości. Wzmożona senność, ogólne osłabienie i mniejsza wydolność fizyczna to najczęstsze skutki hipotonii. Inne to: problemy z koncentracją, podatność na nastroje depresyjne, nadmierne ziębnięcie nóg i rąk, szum w uszach, ćmiące bóle głowy.

Stara, jak świat, metoda, czyli mocna kawa, rzeczywiście pomaga wielu osobom z niedociśnieniem, a jedna, dwie filiżanki dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Równie modny alkohol to zdecydowanie gorszy pomysł. U części chorych nawet niewielka dawka alkoholu, zamiast "rozgrzać", sprzyja dalszemu spadkowi ciśnienia i pogorszeniu samopoczucia.

Osoby z niskim ciśnieniem nie muszą, a nawet nie powinny, ograniczać soli w diecie. Wskazane jest, by dostarczały organizmowi odpowiednią ilość płynów: co najmniej dwa litry na dobę. Uwaga: nie wliczamy w to kawy.

Błyskawiczne, ale i długoterminowe, oczekiwane efekty, czyli wzrost ciśnienia, gwarantuje ruch na świeżym powietrzu i pływanie. Dobrze jest spać "wysoko", na dwóch poduszkach. Można także stosować specjalne pończochy lub skarpety uciskowe, które poprawiają krążenie żylne.

Jeśli zawiodą wszelkie domowe sposoby, porozmawiaj z lekarzem o leczeniu farmakologicznym.

Nie zapominaj o regularnych wizytach u okulisty. Warto pamiętać, że osoby z niskim ciśnieniem należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na jaskrę.Czytaj także:

Nie daj się zabić chorobom krążenia. Serdeczny dekalog

Błaha dolegliwość czy objaw poważnej choroby

Problemy z sercem, czyli pożegnanie z seksem? To błąd!

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • Gość: gjj

  Oceniono 171 razy 153

  zamiast kawy i gorzały proponuję upierdliwą szefową - działa zawsze :)

 • julam79

  Oceniono 116 razy 108

  ja mam 80/60 stale od wielu lat, niski cukier, objaw reynauda, stwierdzone pętle reynauda,ostatnio ciągle zapalenie stawów w palacach dłoni, zimne mokre dłonie stopy, zimny nos a każdy lekarz twierdzi że to wszystko to nie choroba bo na zapalenie stawów butapirazol pomaga na 1 tydzień a potem następny palec ma to samo, do tego niedowagę, jak wchodzę do lekarza to na mój widok już lekarz stwierdza : taka młoda szczupła pani na pewno na nic nie choruje, mogłabym jeszcze kilka rzeczy wymienić ale już po lekarzach nie chce mi się chodzić i udowadniać choroby a i gadać o tym też

 • trollingstones

  Oceniono 102 razy 102

  Jak wy sobie to wyobrażacie, że młoda kobieta z niskim ciśnieniem idzie do lekarza i robią jej wszystkie badania żeby wykluczyć choroby?? Nawrzucają od hipochondryczek i kopną w de. Ile kobiet z zawałem dostało diagnozę "nerwica"..

 • Gość: Monia

  Oceniono 71 razy 69

  Rady typu sol, cwiczenia, duzo pic moze dzialaja na kogos kto okazjonalnie ma niskie cisnienie i nie mniej niz gorne 100 lub 110. Przy naprawde niskim chwilowe podniesienie go o 10 jednostek nie ma znaczenia. Zwykle mydlenie oczu... Od 30 lat uprawiam sport, zawsze bardzo duzo pilam i lubilam sol i nadal mam bardzo niskie cisnienie i czuje sie jak mucha w smole...

 • Gość: Monia

  Oceniono 57 razy 53

  Aha, kawa podnosi ciesnienie na 10 min. a co dalej...?

 • Gość: zenek

  Oceniono 48 razy 22

  stres najbardziej podnosi ciśnienie

 • Gość: moze i hormony

  Oceniono 23 razy 21

  Jako nastolatka tez zawsze mialam niskie i marzlam jak wy.odchudzilam sie nawet za bardzo,zyłam jak w letargu śpiąc na lekcjach a aktywność i dieta na niewiele się zdały.kołatało mnie serce.mdlalam podczas Okresu i bardzo rwały mnie nogi-trzy dni wyjęte z życia,w dodatku (tak mi lekarz mowił)bezpłodność.To samo podczas studiów.Dziś mam 2 dzieci, Za to od czasu porodu,mimo krwotoku,nie mdleję w trakcie okresu i nie mam depresji,a dzieci-uwierzcie,też potrafią podnieść ciśnienie.Tylko nie wiem, czemu po przyjściu z dworu muszę odespać 2 godziny

  Z kolei mój brat mimo kawy też przysypiał w pracy i jedna tabletka na Hashimoto dziennie przywróciła go do życia.

 • samodzielny68

  Oceniono 21 razy 17

  Niech PT autor tego mądrego artykułu doczyta, tylko nie Przegląd Powszechny, a np. Kidney International. Spoczynkowa wartość RR 120/80 nie jest wcale optimum biologicznym, tylko granicą POWYŻEJ której zaczynają się poważne problemy. Jeśli ktoś ma od zawsze np. 110/60 to nie jest chory! Oczywiście jeśli ktoś miał 130/90 i nagle bez leczenia ma 100/50 to może to być objawem niewydolności krążenia.
  @julam79 - marsz do reumatologa!

 • Gość: Wojtek

  Oceniono 13 razy 13

  Co robic, kiedy moje cisnienie wynosi od 3 miesiecy prawie zawsze 100/60 lub nawet mniej ? Zazwyczaj miewalem 120 kilka / 70 kilka i nagle tak spadlo. Od 10 lat trenuje amatorsko kolarstwo gorskie a sól mam zabroniona, gdyz w niedawnej, dobowej zbiorce moczu, dwukrotnie przekroczylem jej ilosc. Tarczyca zdrowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX