Angina - zapalenie gardła

Beata Prasałek
07.12.2009 , aktualizacja: 27.06.2012 09:38
A A A Drukuj
Leczenie wirusowej infekcji gardła polega głównie na łagodzeniu objawów.

Leczenie wirusowej infekcji gardła polega głównie na łagodzeniu objawów. (Shutterstock)

Boli, piecze. Jest tak suche, że trudno przełykać - takie gardłowe przypadłości zdarzają się dość często. A to dlatego, że przy wielu chorobach możemy mieć przykre objawy ze strony gardła. Jak sobie wówczas radzić?
To zakaźna choroba wirusowa. Chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową, łatwo więc o infekcje, gdy w tzw. sezonie przeziębieniowym sporo osób z naszego otoczenia kicha i kaszle .

Objawy

Ból gardła może pojawić się nagle, czasem poprzedzony bywa katarem. Ból nasila się podczas połykania. Towarzyszy mu uczucie drapania, kłucia oraz pieczenia . Błona śluzowa gardła jest przekrwiona i rozpulchniona. Możemy mieć suchy kaszel, przekrwione spojówki i powiększone węzły chłonne na szyi. Temperatura jest podwyższona, bolą nas mięśnie i głowa. Mamy kiepskie samopoczucie.

Co trzeba zrobić

Leczenie wirusowej infekcji gardła jest objawowe, czyli polega na łagodzeniu objawów choroby. Z wirusem organizm najpewniej po- radzi sobie sam, przy naszej nieznacznej pomocy przy pojawieniu się pierwszych objawów infekcji warto na jeden, dwa dni położyć się do łóżka i solidnie odpocząć, należy dużo pić (polecana jest herbata z cytryną lub miodem, sok malinowy, napary z rumianku, kwiatu lipy lub z czarnego bzu), dieta powinna być możliwie płynna, bogata w witaminy (czyli dużo warzyw, owoców, surówek, soków); unikać zaś należy potraw ostrych drażniących chorą błonę śluzową gardła, warto jadać czosnek, który działa odkażająco, by złagodzić ból głowy i obniżyć temperaturę, można zażywać środki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. Aspiryna, Polopiryna, Apap), dobrze jest też stosować witaminę C , wapno oraz środki uszczelniające naczynia krwionośne śluzówki gardła i nosa (np. Rutinoscorbin, Scorbolamid), ból gardła złagodzą też środki o działaniu odkażającym i ściągającym (np. Propolki, Strepsils, Neoangin) oraz płyny do płukania gardła: rumianek, szałwia (gotowe preparaty można kupić w aptekach). Można również przygotować solankę do płukania gardła (łyżeczka soli kuchennej rozpuszczona w szklance ciepłej wody). Płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak temperatura ciała. Gardło przepłukuje się 3-4 razy dziennie aż do ustąpienia objawów przeziębienia .

Angina

To zapalenie migdałków podniebiennych i otaczających je tkanek gardła. Anginę najczęściej wywołują bakterie (przede wszystkim paciorkowce), rzadziej wirusy, a sporadycznie - grzyby. Jest chorobą zakaźną. Zarażamy się nią zwykle, gdy ktoś chory kaszle albo kicha w naszym towarzystwie, ponieważ chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się łatwo drogą kropelkową.

Objawy

Silny, promieniujący do ucha ból gardła, który utrudnia nam przełykanie. Gardło jest czerwone, czasem występują białawe naloty, a niekiedy nawet ropne czopy na migdałkach. Mamy powiększone węzły chłonne na szyi i wysoką temperaturę. Boli nas głowa, często także brzuch .

Co trzeba zrobić

Należy zgłosić się do lekarza, by zaordynował antybiotyk. Ponieważ angina jest najczęściej wywołana przez bakterie, jedynym skutecznym środkiem leczniczym są właśnie antybiotyki (lekarze zwykle stosują penicylinę).

Ponadto ulgę może przynieść:

- odpoczynek - warto kilka dni spędzić w łóżku,

- picie letnich płynów (co najmniej 1,5 litra dziennie),

- płukanie gardła środkami odkażającymi (np. Gargarin),

- często zmieniane chłodne kompresy na czoło,

- obniżanie wysokiej temperatury lekami (np. Ibuprofen, Paracetamol, Polopiryna),

- lekkostrawna dieta (polecane są zwłaszcza zmiksowane zupy warzywno-mięsne).

Zapalenie gardła i krtani

To infekcja, którą wywołują wirusy lub bakterie. Chorobą można się łatwo zarazić, bowiem chorobotwórcze drobnoustroje przenoszą się drogą kropelkową (wystarczy np. pocałunek z osobą chorą).

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Brak komentarzy