Rak jelita grubego

red.
22.10.2009 , aktualizacja: 27.02.2014 15:25
A A A Drukuj
Raki jelita grubego, rozpoznane w bardzo wczesnych stadiach, są wyleczalne niemal w 100 proc.

Raki jelita grubego, rozpoznane w bardzo wczesnych stadiach, są wyleczalne niemal w 100 proc. (Shutterstock)

Rak jelita grube to nowotwór złośliwy, który najczęściej atakuje osoby starsze i w pierwszej fazie rozwoju nie daje żadnych objawów. Zmiany chorobowe zazwyczaj pojawiają się w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub w okolicach odbytu.
Dołącz do nas na Facebooku!

Nowotwory jelita grubego rozwijają się bardzo powoli, co zwiększa szanse na ich wczesne wykrycie. Warunek - trzeba się regularnie badać, a właściwie dbać o to, by regularnie badał nas lekarz. W zdecydowanej większości przypadków guzy jelita grubego umiejscawiają się w końcowej jego części i można je łatwo wyczuć palcem. Jest to badanie szybkie, bardzo proste i w dodatku nic nie kosztuje - potrzeba do niego wyłącznie rękawiczki oraz wprawnej ręki badającego. Pamiętaj - dobry lekarz rodzinny powinien przynajmniej raz do roku zbadać twoją odbytnicę - może Ci to kiedyś uratować życie. Raki jelita grubego, rozpoznane w bardzo wczesnych stadiach, są wyleczalne niemal w 100 proc. Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób, u których wykrywa się raka jelita grubego (tj. raka okrężnicy i odbytnicy). W 1989 r. zarejestrowano ponad 6 tys. nowych przypadków zachorowań na ten typ nowotworu, podczas gdy w 2002 r. liczba ta była dwukrotnie większa (prawie 12 300 nowych zachorowań). Na raka jelita grubego co roku umiera w Polsce ok. 9 tys. chorych. U prawie połowy Polaków chorych na raka jelita grubego choroba zostaje rozpoznana już w stadium zaawansowanym, tzn. wtedy, gdy doszło do odległych przerzutów. W Stanach Zjednoczonych sytuacja taka ma miejsce najwyżej u 19 proc. pacjentów. Dlaczego u nas jest tak źle? W przeciwieństwie do Amerykanów nie bardzo interesujemy się swoim zdrowiem. Co więcej, problem raka jelita grubego to temat wstydliwy. Inaczej jest w USA. Tam, kiedy prezydent Reagan zachorował na raka jelita grubego, amerykańskie gazety pisały o tym na pierwszych stronach. Dzięki temu zdecydowanie wzrosła świadomość społeczeństwa na temat objawów i sposobów zapobiegania chorobie, a przede wszystkim ludzie zaczęli się masowo poddawać badaniu kolonoskopowemu. Takie badanie trwa ok. 15 minut i polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiej rurki zakończonej urządzeniem optycznym. W ten sposób lekarz może obserwować całe jelito grube na monitorze. Na bezpłatne badanie kolonoskopowe kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

Profilaktyka

Dieta bogata w błonnik korzystnie wpływa na pracę jelit. Po 40. r.ż. powinieneś corocznie poddać się badaniu przez lekarza palcem przez kiszkę stolcową, a od 50. r.ż. corocznie przeprowadzić badanie na obecność krwi utajonej w stolcu (testy dostępne w aptece); wskazane jest też poddawanie się badaniu kolonoskopowemu co pięć lat, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, najlepiej onkologiem .

Ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego znacznie wzrasta po 50. r.ż. Oprócz procesów starzenia organizmu, w tym układu odpornościowego, dodatkowym czynnikiem ryzyka jego rozwoju mogą być skłonności genetyczne. Co prawda z badań wynika, że taki związek istnieje tylko w przypadku 5 proc. nowotworów jelita grubego, niemniej jednak osoby, w których rodzinach choroba wystąpiła, wcześniej powinny zwrócić szczególną uwagę na działania profilaktyczne. Bardzo ważny jest styl życia i sposób odżywiania się. Uważa się, że rozwojowi raka jelita grubego może sprzyjać dieta uboga w błonnik oraz szkodliwe substancje zawarte w pożywieniu. Ryzyko zachorowania zwiększają też: palenie papierosów i zbyt duża konsumpcja alkoholu .

Co powinno nas zaalarmować

- nagła zmiana rytmu i jakości wypróżnień (nasilające się zaparcia i biegunki )

- bolesne uczucie parcia na stolec

- powtarzające się wzdęcia i bóle brzucha

- stolce z domieszką krwi. W późniejszym okresie:

- nasilające się bóle brzucha l utrata apetytu l niedokrwistość l spadek ciężaru ciałaCzytaj także:

Zespół Lyncha (HNPCC, dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością

Nadkwasota żołądka

Celiakia to nie wyrok

Polipy jelita grubego

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Zobacz także
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • agniesz.ka2014

    0

    Ważne jest żeby określić swoje predyspozycje do wystąpienia choroby, bo lepiej zapobiegać niż leczyć! Prosty sposób można znaleźć na monogen life. Polecam zajrzeć i poczytać o profilaktyce nowotworowej. Określenie grupy ryzyka daje możliwość wprowadzenia odpowiednich działań profilaktycznych, a te z kolei zwiększają szanse na ograniczenie rozwoju choroby.

  • 0

    Trzeba czasem czyścić jelita. Raz na jakiś czas Nirmala i codziennie płatki owsiane i będzie dobrze, ale ludzie zaczynają interesować się jelitami jak już mają "wyrok" od lekarza!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zapytaj eksperta

dr n. med. Maciej Kierzkiewicz

Gastrolog radzi

Emilia Gnybek-Ciosek

Skuteczne odchudzanie

Agnieszka Iwaszkiewicz

Życie rodzinne

Katarzyna Albrecht-Stanisławska

Zdrowie małego dziecka

Michał Lew-Starowicz

Problemy seksualne

Anna Englisz i Katarzyna Faliszewska

Zdrowa dieta