Żylaki nóg

22.10.2009 13:37
Wadliwa praca zastawek żylnych (odpowiadających za to, by krew nie płynęła

Wadliwa praca zastawek żylnych (odpowiadających za to, by krew nie płynęła "pod prąd") prowadzi do zalegania krwi w nogach, a z czasem do poszerzenia żył powierzchownych (Shutterstock)

Żylaki wywołane są nadmiernym rozszerzeniem żył, które prowadzi do pękania ścian żylnych i owrzodzeń. Pojawienie się żylaków zazwyczaj zwiastuje obrzęk i pieczenie nóg, a także nocne skurcze.
Objawy

- niebieskawe, poszerzone i kręte żyły na łydkach

- niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach

- uczucie ciężkości w nogach, opuchlizna kostek

- w ostrych stanach skóra łydek zabarwia się na brązowo, swędzi i boli

Przyczyny

Wadliwa praca zastawek żylnych (odpowiadających za to, by krew nie płynęła "pod prąd") prowadzi do zalegania krwi w nogach, a z czasem do poszerzenia żył powierzchownych.

Ryzyko zachorowania

Rośnie z wiekiem i jest czterokrotnie większe u kobiet. Ryzyko zwiększają: długotrwałe stanie, częste przegrzewanie nóg (sauna, gorące kąpiele), ciąża i buty na wysokim obcasie.

Powikłania

Skóra pokrywająca żylaki może pękać, co grozi owrzodzeniami. Czasami dochodzi do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep.

Diagnostyka

Badania przepływu krwi Badania przepływu krwi metodą Dopplera w celu określenia, które żyły mają niewydolne zastawki.

Leczenie

Leki poprawiające funkcjonowanie żył zmniejszają m.in. uczucie ciężkości, obrzęki, pieczenie czy kurcze nocne . Stosowanie pończoch o stopniowanym, wzrastającym ku górze ucisku. Operacyjne usunięcie żylaków i podwiązanie niewydolnych żył zastosowane w odpowiednim momencie daje dobry i długotrwały efekt (także kosmetyczny). Na wczesnym etapie zabieg możliwy jest nawet przez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Ważny jest ruch: pracujące mięśnie nóg "napędzają" krążenie żylne.

Dołącz do nas na Facebooku!Zobacz także
  • Gdy nogi bolą i puchną
  • Żylna choroba zakrzepowo - zatorowa kończyn dolnych najczęściej objawia się bólem kończyn, nasilającym się pozycji stojącej. Przyczyny wystąpienia schorzenia nie są do końca znane Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa kończyn dolnych
  • Nagły ból podczas ruchu najczęściej oznacza naderwanie mięśnia Naderwanie mięśnia
Skomentuj:
Żylaki nóg
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: