Zapalenie żołądka

19.10.2009 14:35
Ból w nadbrzuszu, zgaga i wymioty mogą oznaczać zapalenie żołądka

Ból w nadbrzuszu, zgaga i wymioty mogą oznaczać zapalenie żołądka (Shutterstock)

Zapalenie żołądka to rodzaj uszkodzenia błony śluzowej żołądka wywołanej stanem zapalnym. Za jego wystąpienie mogą odpowiadać infekcje, choroba bądź niektóre, przyjmowane przez długi czas, leki.
Możliwe powikłania:

- choroba wrzodowa;

- krwawienie z przewodu pokarmowego;

- anemia ;

- rak żołądka.

Diagnostyka

Zasadniczym badaniem, bez którego nie można rozpoznać choroby wrzodowej, jest gastroskopia. Wygląd błony śluzowej oraz wyniki z materiałów uzyskanych podczas zabiegu stanowią wraz z objawami klinicznymi podstawę rozpoznania.

Pomoc doraźna

Dostępne są bez recepty leki zmniejszające wydzielanie i neutralizujące kwaśny charakter soku żołądkowego.

Leczenie

Jest podobne do leczenia w chorobie wrzodowej: leki neutralizujące kwaśny sok żołądkowy, antagoniści receptora H2, inhibitory pompy protonowej, leki osłaniające błonę śluzową oraz leki przeciwbakteryjne, których celem jest Helicobacter pylori.

Profilaktyka

Przestrzeganie odpowiednio dobranej diety, zdrowy tryb życia: zaprzestanie palenia papierosów, zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu, całkowita rezygnacja z używania alkoholi wysoko- procentowych, radykalne zwolnienie tempa życia oraz unikanie sytuacji stresowych - to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego żołądka.Czytaj także:

Nadkwasota żołądka

Ból żołądka: o czym świadczy?

Gastrolog

Choroba Leśniowskiego - Crohna

Polipy przewodu pokarmowego

Zobacz także
  • Wrzody żołądka lubią jesień. O tej porze roku można się z nimi jednak trwale rozstać Wylecz wrzody żołądka w 9 krokach
  • Gastroskopia to jedno z najskuteczniejszych badań pozwalających ocenić stan układu pokarmowego Jak się przygotować do gastroskopii?
  • Pszenicy oraz większości produktów zbożowych nie powinno być w diecie chorego na celiakię Celiakia to nie wyrok
Skomentuj:
Zapalenie żołądka
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX