Zapalenie pęcherza i dróg moczowych

red.
19.10.2009 , aktualizacja: 06.07.2012 09:21
A A A Drukuj
Ból w dole brzucha oraz pieczenie przy oddawaniu moczu to pierwsze objawy zapalenia pęcherza

Ból w dole brzucha oraz pieczenie przy oddawaniu moczu to pierwsze objawy zapalenia pęcherza (Shutterstock)

Zapalenie pęcherza i dróg moczowych wywołane jest infekcją bakteryjną. Dolegliwość dotyka głównie kobiety między 20 a 50 rokiem życia. Schorzenie bywa również nazywane "zapaleniem pęcherza miodowego miesiąca".
Objawy

- uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnej niemożności oddania moczu lub wydalaniu bardzo niewielkiej ilości moczu

- piekący ból przy oddawaniu moczu

- mocz mętny, krwisty o nieprzyjemnym zapachu

- gorączka, złe samopoczucie

- ból w dole brzucha

Przyczyny

Zapalenie dróg moczowych jest najczęściej wywołane przez bakterie, które dostają się poprzez cewkę moczową do pęcherza. Kobiety cierpią na nie częściej niż mężczyźni, ponieważ ich cewka moczowa jest dużo krótsza i szersza.

Ryzyko zachorowania

Zwiększa się u osób cierpiących na przerost prostaty, cukrzycę, kamienie w nerkach i wady układu moczowego. Ryzyko zapalenia pęcherza zwiększają czynniki zaburzające fizjologię flory bakteryjnej okolic moczopłciowych: używanie krążków domacicznych, zapalenie pochwy, złe nawyki higieniczne.

Powikłania

Zapalenie nerek.

Diagnostyka

Badanie ogólne moczu i posiew, który pozwoli stwierdzić, jakie bakterie są przyczyną choroby, i dobrać odpowiedni antybiotyk. Przy nawracających zapaleniach wskazane jest wykonanie USG układu moczowego.

Leczenie

Antybiotyki i chemioterapeutyki (np. Biseptol, Trimesan, Furagin), w razie potrzeby leki przeciwbólowe. Pomagają dostępne bez recepty preparaty ziołowe (urosept, nefrosept), wskazane jest picie dużej ilości kwaśnych płynów, np. soku z żurawin, herbatek moczopędnych (z pokrzywy, liści brzozy, skrzypu, perzu). W celu zakwaszenia moczu (ograniczającego rozprzestrzenianie się bakterii) można zażywać wit. C . Przy nawrotach zaleca się wyjątkową staranną toaletę i oddawanie moczu po stosunku.Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz także
  • 6
  • Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych meryangel 28.10.10, 08:43

    tych preparatów z żurawiną jest cala masa. ja szczególnie polecam apiurin. jest w postaci proszku do rozpuszczania dlatego ją wybrałam.»

  • Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych patryszczak 25.12.10, 01:14

    Jesli ta dolegliwosć lubi powracac,to ja jednak rozwazyłabym przyjecie szczepionki.Takie leczenie domowe żurawina nie jest wcale skuteczne.»

  • Re: Zapalenie pęcherza i dróg moczowych chilli_heart 16.07.11, 11:28

    profilaktyka przede wszystkim tzn.po każdej wizycie w toalecie,po basenie czy saunie,stosunku należy się umyć; pić kilka szklanek wody z cytryną(bakterie nie lubią kwaśnego środowiska).a gdy»