Zapalenie krtani

Nieleczone zapalenie krtani może doprowadzić do choroby nowotworowej

Nieleczone zapalenie krtani może doprowadzić do choroby nowotworowej (Shutterstock)

Zapalenie krtani to choroba nauczycieli oraz wokalistów. Mimo że, wymaga długiego leczenia można ją całkowicie wyleczyć. Niestety u dzieci poniżej ósmego roku życia jest wyjątkowo groźna.
Objawy

- chrypka, utrata głosu

- u dzieci: trudności w oddychaniu

- suchość, pieczenie w gardle

Przyczyny

Zapalenie błony śluzowej krtani bywa następstwem infekcji dróg oddechowych, ale także nadwyrężania głosu, alergii czy przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Przyczyną objawów może być zarówno zapalenie nagłośni (część krtani) wywołane w 90proc. przypadków przez bakterie, jak też tzw. podgłośniowe zapalenie krtani (najczęściej wywołane przez wirusy).

Przebieg

Podczas zakażenia krtani rozwija się w niej stan zapalny i obrzęk, co powoduje chrypkę lub utratę głosu. W ciężkich przypadkach zapalenie krtani może utrudniać przepływ powietrza.

Szczególnie groźne jest zapalenie krtani u małych dzieci. Nagle, najczęściej w nocy, dziecko dostaje ataku "szczekającego" kaszlu, z trudem łapie powietrze.

Powikłania

Zapalenie krtani u dzieci może zagrażać życiu! Szybko narastająca duszność, kaszel, wysoka gorączka wymagają natychmiastowej intensywnej pomocy lekarskiej i wezwania pogotowia.

U dorosłych nieleczone zapalenie krtani może przejść w formę przewlekłą, mogącą zwiększać ryzyko nowotworu.

Diagnostyka

Wskazana wizyta u internisty . Można przeprowadzić test identyfikujący kilka wirusów najczęściej powodujących chorobę (koszt ok. 160 zł).

Leczenie

Polega na stosowaniu substancji rozrzedzających wydzielinę (mukolitycznych), piciu dużej ilości płynów, a także dbaniu o nawilżanie pomieszczeń. U dorosłych wskazane jest ograniczenie używania głosu przez kilka dni. Podczas choroby należy bezwzględnie unikać zimnych napojów, lodów, palenia tytoniu, picia alkoholu oraz ostrych i gorących potraw. W przypadku nasilonej duszności, szczególnie u dzieci, wskazane jest leczenie szpitalne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czytaj także:

Laryngomalacja

Skomentuj:
Zapalenie krtani
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Pylica płuc należąca do grupy chorób zawodowych jest przewlekłą chorobą układu oddechowego Pylica płuc
  • Maseczka, cytryna: ten pan jest doskonale przygotowany do sezonu, ale dla tej pani zdaje się być już za późno na profilaktykę... Nie wierz reklamie! Odporności nie zbudujesz w kilka dni!
  • Szczepić się? Nie szczepić? Któż nie ma wątpliwości? Szczepić się przeciw grypie? Mam uzasadnione wątpliwości!
Więcej o chorobach: