Zapalenie gardła

Objawy

- ból gardła, trudności w połykaniu

- ból promieniujący w kierunku uszu

- chrypka, pieczenie w gardle

- kaszel

Przyczyny

Zachorowania mają zwykle charakter wirusowy i zdarzają się w chłodnej porze roku, często jako powikłania po przeziębieniu. Gardło, jako przedsionek drogi pokarmowej i oddechowej, jest miejscem szczególnie narażonym na kontakt z wirusami i bakteriami.

Przebieg

Zakażając nos i gardło, wirusy powodują stan zapalny i niszczą nabłonek śluzówki. Stąd drapanie i pieczenie gardła, szczególnie podczas przełykania. Często towarzyszy mu katar i suchy kaszel. Błona śluzowa gardła jest przekrwiona. Jeśli objawy zapalenia gardła zaostrzają się i utrzymują ponad 3 dni, można podejrzewać rozwój zakażenia bakteryjnego.

Ryzyko zachorowania

Ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego szczyt zachorowań występuje zwykle pomiędzy 4. a 7. rokiem życia.

Diagnostyka

Wystarcza wizyta u internisty. W przypadku utrzymującego się przewlekłego zapalenia gardła zaleca się wizytę u laryngologa, by stwierdzić, czy choroba nie jest wtórnie wywołana zapaleniem zatok przynosowych.

Leczenie

Chory powinien zadbać o właściwe nawilżenie - stosować inhalacje, dużo pić, płukać gardło letnim naparem z ziół (rumianku, szałwi) albo roztworem sody oczyszczonej (jedna łyżeczka na szklankę wody). Większość dostępnych bez recepty tabletek do ssania to nic więcej jak tylko kosztowne cukierki - substancje czynne zawarte w nich rozcieńczane są śliną i prawie nie wchodzą w kontakt z zakażonymi tkankami. W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz przepisze antybiotyk.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zapalenie gardła
Zaloguj się
 • kasia4324

  0

  DOMOWY SPOSÓB NA BÓL GARDŁA
  Jak tylko zaczyna boleć mnie gardło używam pewnej metody o której nikt nigdzie nie pisze za wyjątkiem tej strony :) naszegardlo.wordpress.com
  Gardło przestaje mnie boleć po 5 minutach.
  .......................................................................................

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX